“Kripto şirketleri MiCA mevzuatından yararlanabilir”

Binance’in kıdemli başkan yardımcısı Martin Bruncko’ya bakılırsa, ufak çaplı kripto para borsaları ve girişimler Avrupa Birliği’nin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesinden yararlanabilir. 

Cointelegraph, 1-4 Kasım içinde Lizbon’da meydana gelen Web Zirvesi etkinliğinde Martin Bruncko ile bire bir röportaj gerçekleştirmiş oldu. Binance’in Avrupa operasyonlarını yürüten Bruncko, borsanın bu kıtadaki büyümesine ve düzenleyici ortama bakış açısına dair benzeri olmayan bilgiler sundu. 

Avrupa Parlamento Komisyonu, 10 Ekim tarihinde MiCA kripto politikasını onayladı. MiCA’nın kripto politikası, Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülkede sektör için her insana uyan tek bir düzenleyici çerçeve oluşturmayı amaçlıyor. 

Bruncko, Cointelegraph’a Avrupa kripto para piyasasının şu anda parçalanmış bulunduğunu söylemiş oldu. Bruncko, Avrupa’daki 27 ülkeden bazılarının oldukça kısıtlayıcı mevzuatlara maruz kaldığını kimilerinde ise düzenlemenin bile olmadığı iki değişik düzenleyici rejime haiz bulunduğunu söylemiş oldu. Bu durum da değişik ülkelerde tamamen uyumlu olmalarını sağlamak için borsalar için vakit alıcı ve mali açıdan da sıkıntılı gereksinimlere yol açmış durumdadır.

“Bu şu anda bir mesele teşkil ediyor ve MiCA tek bir pazar oluşturduğundan oldukça heyecanlıyız.” 

Bununla beraber Bruncko, değişik sınırlar içinde uyum sağlamanın maliyetleri göz önüne alındığında, mevcut ortamın kıta çapında genişlemek isteyen daha ufak oyuncuları engellediğini söylemiş oldu ve ekledi: 

“Prensipte, bu Avrupa’daki tüm kripto oyuncuları için iyi bir haber, bu sebeple artık tek bir pazarda etkinlik izah edebilirsiniz. Bu da işletmenizi oldukca daha azca maliyetle genişletmenizi kolay hale getiriyor.” 

Bruncko, yeni oluşturulan ve erken aşamadaki kripto şirketlerinin de de yasal ve uyum sağlamakla ilgili konulardan ziyade büyümeye odaklanarak söz mevzusu düzenlemeden yararlanacağına inanıyor. 

İlginizi çekebilir: MiCA yasa tasarısı, kripto fenomenlerini köşeye mi sıkıştıracak? 

Avrupa, Binance için resmen bir odak nokta haline gelmiş durumda. Binance’e bakılırsa, Avrupa kıtası kripto ekonomisi bakımından dünyanın en büyük ve en gelişmiş kıtasıdır. Bruncko, finansal inovasyonun ve önde gelen fintech’lerin Avrupa merkezli olduğu göz önüne alındığında, daha geniş bölgenin borsa için mühim bir operasyonel alan olmaya devam edeceğini altını çizdi ve şunları söylemiş oldu: 

“Pek oldukca kripto projesi, Avrupa’nın haricinde başladı. Ethereum satın alacak olursanız, ilk olarak Londra, İsviçre ve bir sürü başka yerde etkili bir halde başladı. O zamandan bu yana Avrupa’dan gelen oldukca sayıda başarıya ulaşmış, etkili projemiz oldu.” 

Bruncko, Binance’in geçtiğimiz yıl süresince Avrupa genelinde düzenleyici uyumu sağlamak için baskı yaptığını kaydetti. Binance borsası, ek olarak G7 üyeleri de dahil olmak suretiyle beş Avrupa ülkesinde yasal olarak etkinlik veriyor. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası