Kuzey Dakota, dünyanın ‘en temiz kriptosu’ vaadiyle Bitcoin madencilerini çekmeyi hedefliyor – Twin Cities

0


BISMARCK — Kuzey Dakota’nın eyalet dışı yatırımcılar için yeni bir satış sahası var: “gezegendeki en temiz kripto paranın evi”.

İki devlet Tecim Bakanlığı temsilcisinin geçen hafta dijital para dünyasındaki potansiyel yatırımcılarla konuşmak için gezi etmiş olduğu Miami’deki Bitcoin 2022 konferansındaki mantra buydu. Tecim departmanı, 35.000 dolarlık bir seyahatle Miami konferansından %20.000 yada daha çok getiri sağlamayı amaçladığını söylemiş oldu.

Soğuk, kuru hava ve ucuz elektrik maliyetlerinin birleşimi, giderek artan sayıda veri merkezi operatörünü Kuzey Dakota’ya çekiyor. Bununla beraber, hükümet liderleri, bazıları Bitcoin, Ethereum ve ötekiler benzer biçimde kripto para madenciliği meydana getiren bu enerji yoğun sunucu çiftlikleri için devleti gelişmekte olan bir merkez olarak lanse ettiler.

Tecim Komiseri James Leiman, devletin kripto para birimi adımının, büyük seviyede petrol ve ziraat benzer biçimde emtia piyasalarına bağlı bir ekonomiyi çeşitlendirmeye yönelik daha geniş bir çabanın parçası bulunduğunu söylemiş oldu. Eyalet şimdiye kadar ortalama 3 milyar dolarlık kripto yatırımı açıklamış olsa da Leiman, departmanının, devlet yetkililerinin Miami’de görüşmeyi düşündüğü birkaç yatırımcı da dahil olmak suretiyle 3 milyar dolarlık başka bir projeden yatırımları kapatmaya yakın bulunduğunu söylemiş oldu.

Leiman, veri merkezi projelerinin bu noktaya kadar Kuzey Dakota’da herhangi bir devlet fonu almadığını söylemiş oldu, sadece Vergi Komiseri Brian Kroshus, sunucular, yönlendirme sistemleri ve bilgisayar yazılımı benzer biçimde teknolojik ekipmanlar için bazı durumlarda vergi muafiyetlerinin mevcut bulunduğunu söylemiş oldu.

Kuzey Dakota’nın “en temiz petrol varilinin” üreticisi olarak “bayrağı dikmek” için doğru kaynaklara, altyapıya ve vergi yapısına haiz bulunduğunu ve dünyanın “en temiz kriptosu”.

Kuzey Dakota, Williston civarlarındaki Atlas Power veri merkezi için planlanan 16 futbol sahası uzunluğundaki binadan birinin sunumu. Veri merkezinin ilk aşamasının 2022’nin sonunda tamamlanması umut ediliyor ve geliştiriciler projeyi iki yıl içinde 700 megawatt’a çıkarmayı hedefliyor. Sağlanan fotoğraf

Sadece Kuzey Dakota liderleri daha çok kripto para yatırımını cezbetmek için baskı yaparken, bir eyalet enerji yetkilisi daha çok veri merkezinin gerektirebileceği takaslara karşı davranışlarında ölçülü bulunduğunu söylerken, dijital para birimleri mevzusunda bazı uzmanlar devletin iklim hedefleriyle evlenme kabiliyetini sorguladı. kripto madenciliği ile.

Ocak ayında Vali Doug Burgum ve iki Montana şirketi, Williston civarlarında geliştiricilerin dünyadaki türünün en büyüğü olarak duyuru etmiş olduğu 1,9 milyar dolarlık devasa bir veri merkezinin açılışını yapmış oldu. Kripto şirketleri Jamestown ve Grand Forks civarlarında veri merkezleri kuruyor. Ve Kuzey Dakota’nın en büyük kömür yakıtlı elektrik santralini satın alma sürecinde olan Bismarck merkezli Rainbow Energy, şirket bu plan hakkında detaylı informasyon vermese de, satın almanın bir parçası olarak bir veri merkezi oluşturmayı planladığını söylemiş oldu.

Eyaletin veri merkezi sektörü de yakında genişleyebilir. Williston civarlarındaki 700 megavatlık veri merkezinin geliştiricisi FX Solutions Başkanı Richard Tabish, projenin, şirketinin eyaletin öteki bölgelerinde takip etmiş olduğu 1,6 gigawattlık devasa veri merkezlerinin bir parçası bulunduğunu söylemiş oldu.

Leiman, departmanının Kuzey Dakota’daki 3 milyar dolarlık kripto madenciliği yatırımını ikiye yada üçe katlamak istediğini söylemiş oldu. Leiman, Miami Bitcoin konferansında devlet yetkilileri tarafınca sunulan varlıklar içinde, kuzeydoğu Kuzey Dakota kasabası Nekoma’daki Soğuk Cenk periyodu, piramit şeklindeki roket silosu kompleksi bulunduğunu söylemiş oldu. Tecim departmanı yetkilileri, hizmet dışı bırakılan sitenin büyük ölçekli bir veri merkezine uyarlandığını görmek istiyor.

Kripto madenciliği – hususi bilgisayarların para biriminin kilidini açmak için giderek daha sıkıntılı matematiksel bulmacaları çözdüğü bir süreç – oldukca oranda enerji gerektirir. Atlas Power tarafınca işletilen Williston tesisinin tam kapasiteye ulaştığında, Kuzey Dakota’daki herhangi bir şehirden mühim seviyede daha çok enerji çekmesi umut ediliyor. Analitik internet sayfası Digiconomist’e nazaran, tek bir Bitcoin işlemi, averaj bir ABD hanesindeki 72 günlük güç tüketimine eşdeğer 2.112 kilovat saat elektrik gerektirir.

Kısmen bu yüksek kuvvetli operasyonlar sebebiyle, Kuzey Dakota İletim Kurumu Direktörü John Weeda, Kuzey Dakota’da genişleyen veri merkezi sektörü hakkında “karışık duygulara” haiz bulunduğunu söylemiş oldu.

Weeda, değişken Bitcoin piyasalarının son aylarda düşmesiyle kripto projeleriyle ilgili çağrıların düştüğünü söylemiş oldu. Kuzey Dakota’nın 24 saat elektrik üretimi için sınırı olan bir arza haiz bulunduğunu ve veri merkezlerinin daha çok iş ve yerleşik endüstrilere direkt yarar sağlayabilecek endüstriyel projelerle enerji için rekabet edeceğini de sözlerine ekledi. Weeda, yeni kurulmuş bir enerji fonu vasıtasıyla devlet fonuna başvuran yada devlet fonu alan bir takım proje, devletin kendi yüksek enerji talepleri olan yüksek öncelikli gelişimleri içinde yer aldığını söylemiş oldu.

“Daha azca güvenilir olduğumuz bir şeye aşırı bağlı kalırsak, bu tarz şeyleri yapamayacağımızı görmekten nefret ederim” dedi.

Williston veri merkezine güç sağlayacak olan Mountrail-Williams Electric Cooperative’in genel müdürü Dale Haugen, bölgesinde sınırı olan elektrik üretimi mevzusunda kaygı duymadığını söylemiş oldu. Kuzey Dakota’nın kullandığından daha çok elektrik ihraç ettiğini ve hem veri merkezleri hem de öteki enerji yoğun projeler için şebekede kafi alan olması icap ettiğini kaydetti. Mountrail-William Electric, 700 megavatlık veri merkezini Williston’a kiraladı ve Haugen, bölgeye üç veri merkezi projesi daha kurduklarını söylemiş oldu.

Gene de Atlas Power veri merkezinin geliştiricisi Tabish, şirketinin 1,6 gigawatt’lık veri merkezi projelerinde Kuzey Dakota’nın çeşitli bölgelerinde elektrik üretimindeki “aslan payını” esasen bağladığına inandığını söylemiş oldu.

Tabish, FX Solutions’ın yüksek kalibreli ekipmanlara dayandığını ve uzun solukta Kuzey Dakota’da kalmayı planladığını vurgularken, bazı kripto madencilerinin “vur-kaç” stratejileri mevzusunda da uyardı. Tabish, kripto madenciliği “enerji avcılarının”, mali durum düzelmediğinde bir bölgeyi terk etmeden ilkin ucuz bir enerji kaynağına dokunmak için içeri girmesi alışılmadık bir durum değil, dedi Tabish.

Dijital para birimleri oluşturmak için ihtiyaç duyulan büyük oranda enerji sebebiyle, kripto madenciliği, süreci fosil yakıt üretimini beslemek ve gezegeni ısıtan sera gazı emisyonlarını gereksiz yere yönlendirmek olarak gören çevrecilerden eleştiriler aldı.

Bazı firmalar kripto para madenciliği yapmak için çevresel açıdan daha sürdürülebilir yollar aradı ve iklim dostu hedefler duyuru etti. Ocak ayında Williston veri merkezinin duyurusunda Atlas Power Başkanı Kevin Washington, şirketinin “karbon yansız ayak izine haiz dünyanın en büyük kripto para birimi şirketi” olmayı hedeflediğini söylemiş oldu.

Leiman, Kuzey Dakota’nın dijital para birimlerini sürdürülebilir şekilde çıkarmak isteyen şirketlere çeşitli avantajlar sunduğunu söylemiş oldu. Veri merkezleri, Kuzey Dakota’daki elektrik santrallerinin yakınında bulunabilir, bu da elektriğin daha verimli bir halde iletilmesine olanak tanır ve Bakken petrol sahalarındaki bazı ufak kripto madenciliği operasyonları, aksi takdirde direkt atmosfere yakılacak olan fazla organik gazı tüketir.

Leiman, Kuzey Dakota’daki fosil yakıtla çalışan kaynaklardan gelen sera gazı emisyonlarını yakalamaya yönelik devam eden çabaların, devletin kripto madenciliğini temizleme yolunun da anahtarı bulunduğunu söylemiş oldu. Bu karbon soruşturma hedefleri, Burgum’un 2030 yılına kadar eyalet çapında karbon nötrlüğüne erişme hedefinin merkezinde içeriyor.

Sadece karbon karbon soruşturma teknolojisi şimdiye kadar küresel olarak nadiren kullanıldı ve Kuzey Dakota’nın emisyonlarına bir darbe indirmek için ihtiyaç duyulan ölçekte kontrol edilmedi. Kripto para birimlerinin enerji tüketimi mevzusunda bazı uzmanlar, Kuzey Dakota’nın gezegeni ısıtan emisyon üretimini artırmadan kripto para madenciliğini ölçeklendirebileceğinden şüpheli olduklarını söylemiş oldu.

Texas Üniversitesi Webber Energy Group’ta araştırma görevlisi olan Joshua Rhodes, mahalli vergi gelirlerinin ve sınırı olan sayıda teknik işin veri merkezlerinin bir bölgeye getirebileceği ekonomik faydalar içinde bulunduğunu söylemiş oldu. Elektrik şebekesine yönelik daha yüksek talepler, kamu hizmeti şirketlerinin yeni elektrik üretim tesisleri inşa etmelerini gerektirebilir, bu da ek istihdam ve ekonomik büyümeyi teşvik edebilir.

Gene de, kripto madenciliği için daha temiz yollar arayan bir Bitcoin şirketine danışan Rhodes, veri merkezlerini emisyonları artırmadan güçlendirmenin bir takım hususi adım gerektirdiğini söylemiş oldu. Bir veri merkezi %100 yenilenebilir enerji için sözleşme yapmadıkça, şüphesiz daha yüksek emisyonlara yol açacaktır, dedi.

Haugen, Basin Electric’in güne bağlı olarak rüzgar, kömür ve organik gaz içinde değişebilen bir takım üretim türüyle Atlas Power veri merkezine hizmet vereceğini söylemiş oldu.

Eskiden Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda araştırmacı olarak çalışan ve onlarca yılını bilişim teknolojisinin elektrik kullanımını incelemekle geçiren Jonathan Koomey, eğer bir veri merkezi, temiz güç için sözleşme yapmadan yada kendi enerjisini inşa etmeden, enerjisini direkt şebekeden alıyorsa, dedi. yenilenebilir üretim, muhtemelen daha yüksek emisyonlara niçin olur.

Koomey ek olarak, koşullar artık gereksinimlerine uymadığında bir bölgeyi alıp terk etmekle yükümlü olan kripto dünyasındaki opak aktörlere karşı da uyardı. Veri merkezleri bazı işler ve ekonomik destek sağlayabilse de, Koomey, değişken kripto pazarlarının risklerinin ve madencilerin büyük enerji taleplerinin bir topluluğu ısırmak için geri gelebileceğini söylemiş oldu.

“Yalnız büyük bir para akışına ve insanların projeyi desteklemesini elde eden bazı hususi faydalarına haiz olmaları, projenin tüm Kuzey Dakota için yararları olduğu anlamına gelmez” dedi.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler seo paket casibom