Kuzey Kore bilgisayar korsanları, Axie Infinity’den çaldıkları paraya erişmeye devam ediyor

0


Yazı işlemleri yüklenirken yer tutucu

Geçen ay şimdiye kadarki en büyük kripto para birimi hırsızlıklarından birini gerçekleştiren Kuzey Koreli bilgisayar korsanları, hırsız olarak tanımlanmalarının üstünden bir haftadan fazla bir süre geçmesine karşın hâlâ kara para aklıyorlar.

Siber suçluların, Axie Infinity video oyunundan çalınan 600 milyon dolardan fazla paraya erişiminin devam etmesi, kolluk kuvvetlerinin dünya genelinde yasadışı kripto para akışını durdurma kabiliyetinin sınırlarının altını çiziyor. Kripto para seyretme sitesi Etherscan’dan alınan verilere nazaran, son olarak Cuma günü ortalama 4,5 milyon dolar değerinde Ethereum para birimi olan hackerlar, Gömü Bakanlığı’nın grubun kullandığı dijital cüzdanı onaylayarak bu varlıkları dondurmaya çalışmasından sekiz gün sonrasında, hala ganimetlerini taşıyorlar. onun saldırısı.

Blockchain analitik şirketi Elliptic’e nazaran, Gömü Bakanlığı’nın 2014 senesinde Sony Pictures’ı hacklemesiyle de tanınan Lazarus Grubu olarak tanımladığı çete, çalınan kripto paranın ortalama 100 milyon dolarını (ortalama yüzde 17’sini) akladı. Çaldıkları kripto para biriminin aksine, uzaktan engellenemeyecekleri kripto para birimi Ethereum’a dönüştürerek, ABD yetkililerinin derhal erişemeyeceği bir yere taşıdılar. O zamandan beri çete, kripto paranın kökenini gizlemek için ilk olarak dijital varlıkları sahiplerini gizlemek için bir araya getiren bir mikser olarak malum bir hizmet olan Tornado Cash adlı bir program vasıtasıyla taksitler göndererek çalıştı.

En oldukça hacklenen ülkeler içinde, Kuzey Kore en tuhafı

Yetkililer ve büyük kripto endüstrisi oyuncuları ayak uydurmak için çabalıyor. Gömü, Cuma günü, büyük bir internasyonal kripto borsası olan Binance olarak çeteyle ilişkili üç adresi daha onayladı. ilan edildi bilgisayar korsanlarının platformuna aktardığı 5,8 milyon dolarlık kriptoyu dondurdu.

Kolluk kuvvetleri ile Kuzey Koreli bilgisayar korsanları içinde ortaya çıkan kedi fare oyunu, suçluların büyüyen kripto ekonomisinin zayıf noktalarını hedef almayı iyi mi öğrendiklerinin bir başka örneğidir. Merkezi olmayan kripto platformlarında hatalı kodu kullanırlar, varlıkları Monero benzer biçimde gizliliği artıran kripto para birimlerine dönüştürmek benzer biçimde izlerini gizlemelerine destek olan araçlar kullanırlar ve internasyonal sınırlar süresince sivilceli kanun uygulama koordinasyonundan yararlanırlar.

Kuzey Kore vakası ek olarak, kriptonun özgür dolaşım anlayışını korurken, düzenleyicilere, yatırımcılara ve müşterilere güvenilirliğini göstermeye istekli bir kripto piyasasına ışık tutuyor. Sektördeki en büyük şirketlerden bazıları, devlet nezaretini memnuniyetle karşıladıklarını ve iç uyum programlarına yatırımlarını duyurduklarını söylüyor.

Gene de, Washington Post tarafınca geçen bir buçuk yılda Gömü Bakanlığı tarafınca onaylanan kripto hesaplarının incelemesi, yönetimin kara listesine alındıktan sonrasında aylarca işlem yapmakta özgür kalan dört cüzdan buldu. Görünen gecikmeler, kıymeti harici bir varlığa, tipik olarak dolara sabitlenmiş bir tür kripto para birimi olan sözde stabilcoinlerin çıkarılmasında yer edinen bir çift şirket olan Tether ve Center Consortium’un kusurlu yada noksan uyum programlarına borçludur.

Elliptic uyumluluk yetkilisi Chris DePow, “Bilhassa mühim bir andayız: Hepimiz hala neyin mümkün bulunduğunu ve saldırıların iyi mi meydana gelebileceğini öğreniyor ve kriptonun sınırsız doğası, standartların küresel olarak uygulanmasını zorlaştırıyor” dedi. “Bunlar dünyanın her yerinde hareket eden insanoğlu. Bir yargı alanında oldukça iyi uygulasanız bile, daha zayıf yaptırıma haiz başka yargı alanları var ise, gene de bir sorunla karşılaşacaksınız.”

Dijital hırsızlar üstün dereceli kıran bir yıl için yolda. Blockchain veri şirketi Chainalysis’e nazaran 2021’de 3.2 milyar dolar ele geçirdikten sonrasında, senenin ilk üç ayında 1.3 milyar dolar değerinde kripto para çaldılar. Hacker’lar bir tane daha çıkardı büyük soygun Etherscan verilerine nazaran geçen Pazar, Beanstalk adlı bir kripto projesinden ortalama 76 milyon dolar değerinde dijital varlık çaldı.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları 620 milyon dolarlık Axie Infinity kripto soygunuyla bağlantılı

Siber suçluların başarıları arttıkça, saldırıları ulusal güvenliğe tehdit olarak görmeye süregelen ABD makamlarının aciliyeti de artıyor. Birleşmiş Milletler araştırmacılarına nazaran Lazarus Grubu, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik roket programları için mühim bir finansman deposu. Ve Rus bilgisayar korsanları geçen bahar, tehlikeli sonuç bir Amerikan yakıt boru hattının ve dünyanın en büyük et tedarikçisinin operasyonlarını geçici olarak engelledi, sadece kripto para biriminde milyonlarca dolarlık fidye topladıktan sonrasında vazgeçti. (Sömürge Boru Hattı fidyesinin bir çok ondan sonra kurtarıldı.)

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, siyaset yapıcıların mevzuya odaklanmasını keskinleştirdi. Bazı milletvekilleri, Rus hükümetinin ve oligarkların, geleneksel finansal kanallara erişimlerini engellemiş olan internasyonal yaptırımlardan kaçmak için kriptoyu kullanabileceğinden kaygı ediyor.

Şimdiye kadar, yapmadılar. Gömü Bakanı Janet Yellen Perşembe günü yapmış olduğu açıklamada, “Kripto kullanarak bunun gerçekleştiğini düşlemek zor” dedi. Sadece departman bununla beraber risk almadığının da sinyalini veriyor. Çarşamba günü Rus kripto madenciliği şirketi Bitriver ve 10 yan kuruluşuna karşı yaptırımları seviyelendirdi ve Biden yönetiminin “ne kadar karmaşık olursa olsun hiçbir varlığın Putin rejiminin darbenin tesirini dengelemek için bir mekanizma haline gelmemesini sağlamaya emin bulunduğunu” deklare etti. yaptırımlar.”

Kripto endüstrisi, bazı siyaset yapıcılar alarm verdiği için Rus yaptırımlarına uyduğunu söylüyor

ABD makamları ek olarak Rus siber suçlularını ve saldırılarını etkinleştirmek için güvendikleri kripto platformlarını hedef almaya devam ediyor. Bu ayın başlarında, ABD kolluk kuvvetleri, saldırıya uğramış kişisel bilgiler, ilaçlar ve bilgisayar korsanlığı hizmetleri sattığı iddia edilen bir karanlık ağ pazarı olan Rusya merkezli Hydra Market’in kapatıldığını duyurdu.

Sıkıştırmanın bir parçası olarak Gömü, bakanlığın Hydra ile ilişkili 2,6 milyon doları da dahil olmak suretiyle 100 milyon dolardan fazla yasadışı işlem gerçekleştirdiğini söylediği bir Rus kripto borsası olan Garantex’e de yaptırım uyguladı. Gömü, hareketin geçen yıl Moskova’nın finans bölgesindeki aynı ofis kulesinden etkinlik gösteren öteki iki Rus kripto borsası Suex ve Chatex’e karşı yürürlüğe koyduğu yaptırımlara dayandığını söylemiş oldu.

Elliptic’ten DePow, atamaların ABD finans sistemiyle etkileşime giren herhangi bir kripto şirketinin yaptırıma doğal olarak kuruluşlarla olan işlemleri engellemesi gerektiği anlamına geldiğini söylemiş oldu. Gene de The Post’un incelemesi, ne Tether ne de Center Consortium’un onaylanmış adresleri içeren tüm işlemleri engellemediğini tespit etti.

Gömü’ye nazaran Tether, işinin yarısından fazlasının yasadışı yada yüksek riskli faaliyetlerle bağlantılı olduğu iddia edilen Chatex’e ilişkin kripto hesaplarıyla işlemlere izin vermeye devam ediyor. Etherscan’ın blockchain verilerinin Post incelemesine nazaran, bir Tether adresi 19 Nisan’a kadar ortalama 15.000 $ aldı ve gönderdi. Bir diğeri, son altı ayda ortalama 42.000 $ aldı ve gönderdi.

Tether yapmış olduğu açıklamada, “geçerli internasyonal yaptırımlara aykırı olabilecek herhangi bir düzensiz hareket yada tedbir bulunmadığından güvenilir olmak için devamlı piyasa izlemesi yürüttüğünü” söylemiş oldu. Chatex, yorum taleplerine cevap vermedi.

Onaylanmış adresleri içeren tüm işlemler fena değildir: Kimi zaman ana akım borsalar, yaptırımlı hesaplarda tutulan fonları konsolide eder ve bu fonlar, evvel onlara haiz olan suçlanan bilgisayar korsanlarına artık yarar sağlamaz. Ve kimi zaman Gömü, yaptırımlı hesaplarla bireysel işlemleri onaylar.

Rusya, ABD’nin Koloni Boru Hattı saldırısı düzenlediğini söylediği hacker da dahil olmak suretiyle REvil fidye yazılımı çetesinin 14 iddia edilen üyesini tutukladı

Ayrı bir halde, ABD kripto şirketleri Coinbase ve Circle içinde, en büyük ikinci stabil coin olan USD Coin’i çıkaran bir ortak girişim olan Center Consortium, Gömü tarafınca onaylandıktan aylar sonrasında Rus bilgisayar korsanlarına ilişkin üç cüzdanı donduramadı. Eylül 2020’de kara listeye alınan hesaplardan ikisi, ülkenin 2016 ABD başkanlık seçimlerine müdahalesine öncülük eden Rus bilgisayar korsanlığı grubunun çalışanları Artem Lifshits ve Anton Andreyev’e ilişkin. Üçüncüsü, Gömü’nin REvil siber suçlu çetesinin bir parçası olarak fidye yazılımı saldırıları gerçekleştirdiği için Kasım ayında yaptırım uyguladığı Yevgeniy Polyanin ile ilişkiliydi.

Merkez, 29 Mart’a kadar bu cüzdanları dondurmadı. Sözcü, firmanın yaptırım uygulanan hesapları gözden geçirdiğini ve “bu adresleri hemen hemen yakalayamadığını” keşfettiğini söylemiş oldu. Cüzdanlar bu süre zarfında işlem görmedi.

Merkez sözcüsü, “Uyumumuzda son olarak teknolojiye haiz olduğumuzdan güvenilir olmak için ne yaptığımızı devamlı gözden geçiriyoruz” dedi. “Bu araştırma yardımıyla gözden kaçan üç adres belirledik ve derhal harekete geçtik.”

Bakanlığın Yabancı Varlıklar Denetim Ofisi eski müdürü ve şu anda Morrison & Foerster’ın ortağı olan John Smith, Gömü’nin ABD şirketlerinin yaptırım uygulanan hesapları kara listeye alır almaz dondurmasını ve bunu 10 gün içinde yaptıklarını bildirmelerini istediğini söylemiş oldu. Departman, kurallara uymadıklarını bilmeseler bile, ihlal edenlere sert cezalar uygulayabilir, sadece daha korkulu davalara odaklanma eğiliminde bulunduğunu söylemiş oldu.

Smith, “Yaptırımları kasıtlı yada pervasızca ihlal ettiğini düşündükleri şahıs yada kuruluşların peşinden gidiyorlar” dedi.

Bir Gömü sözcüsü yorum talebine cevap vermedi.

Bir kurucu vasıtasıyla yaklaşıldığında Tornado da yapmadı. Bu karıştırıcı, Beanstalk projesinden 75 milyon dolar çalan kişinin gelirlerini de akladığıdır. Bu, yatırımcı AJ Pikul’u üzdü. diyor hack’te ortalama 150.000 dolar yitirdi. The Post’a e-posta ile “Dürüst olmak gerekirse kripto kanalıyla para aklama kabiliyetinden asla memnun değilim” dedi.

“İyi adamlar ve kötü karakterler içinde dijital bir silahlanma yarışında olduğumuzu hissediyorum” dedi.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası