Merkez bankaları yaptırım riskine karşı Bitcoin ile savaşabilirler

Harvard Üniversitesi’nde meydana getirilen bir araştırmada, merkez bankalarının itibari para ihraç edenler tarafınca uygulanan mali yaptırımlara karşı Bitcoin (BTC) kullanarak iyi mi koruma sağlayabilecekleri açıklandı.

Üniversitenin iktisat bölümünden hekim talibi Matthew Ferranti tarafınca gösterilen “Yaptırım Risklerine Karşı Korunmak: Merkez Bankası Rezervlerinde Kripto Para” adlı araştırma, merkez bankalarının ihtimaller içinde yaptırımla ile mücadelesinde Bitcoin’in alternatif bir koruma varlığı olarak potansiyelini ele aldı.

Ferranti, merkez bankalarının düzgüsel koşullarda dahi bir miktar Bitcoin bulundurmasında yarar bulunduğunu öne sürdü. Araştırmacı, yaptırım riski bulunduğunda ise Bitcoin’e altın rezervleri ile beraber daha çok hisse ayırmanın mantıklı bulunduğunu düşünüyor.

Araştırmacı, ABD’den gelen yaptırım riskleriyle karşı karşıya olan ülkelerin, yaptırım riski düşük olan ülkelere kıyasla altın rezervlerini daha fazlaca büyüttüklerine dikkat çekti. Bu ülkelerin merkez bankaları yaptırım karşı korunmaya kafi gelecek kadar altın bulamadıkları takdirde, araştırmacıya gore Bitcoin uygun bir alternatif olabilir.

Ferranti, tüm bunların haricinde yaptırım riskinin sonunda merkez bankası rezervlerinde çeşitliliği artırabileceğini düşünüyor. Bu durum, Ferranti’ye gore altın ve kriptonun kıymetini de güçlendirebilir. Ferranti, araştırmayı biriki çeşitlendirmenin ve hem Bitcoin hem de altına yer vermenin mühim faydalarına değinerek tamamlıyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası