Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Kripto Para Birimlerini Öldürebilir – Düzenleme Bitcoin Haberleri

0


Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkan Yardımcısı T. Rabi Sankar, merkez bankası dijital para birimlerinin bitcoin ve eter şeklinde kripto para birimleri için “olabilecek en ufak durumu öldürebileceğini” söylemiş oldu.

RBI Başkan Yardımcısı, CBDC’lerin Kripto Para Birimleri Üstündeki Tesirini Tartışıyor

Mahalli basında Cuma günü çıkan haberlere bakılırsa, RBI Başkan Yardımcısı T. Rabi Sankar, Internasyonal Para Fonu (IMF) tarafınca düzenlenen bir web seminerinde merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) bitcoin ve ether şeklinde kripto para birimleri üstündeki potansiyel tesiri hakkında konuştu.

Şu sözleri aktardı:

Biz (RBI), CBDC’lerin hususi kripto para birimleri için olabilecek ufak vakaları hakikaten öldürebileceklerine inanıyoruz.

Hindistan hükümeti ve merkez bankası, “hususi kripto para birimleri” ile bitcoin ve ether de dahil olmak suretiyle hükümet dışı tüm kripto para birimlerine atıfta bulunuyor.

Sankar, merkez bankasının kripto para birimlerine “yalnız yüksek teknoloji ile destekleniyorlar diye” izin verilmemesi gerektiği mevzusundaki duruşunu deklare etti. Ekledi:

İyilik için kullanılabilecek herhangi bir vasıta, istenmeyen amaçlar için de kullanılabilir. Teknoloji, günün sonunda bir araçtır.

Ayrıca, Hindistan hükümeti hala ülkenin kripto politikası üstünde çalışıyor. Bu hafta ekonomik işler sekreteri, hükümetin kripto para birimleri hakkında bir danışma belgesini sonuçlandırmakta bulunduğunu deklare etti.

RBI, kripto para birimlerinin Hindistan’ın finansal sistemi için bir tehdit olduğu mevzusunda uzun süredir uyarıda bulunuyor ve El Salvador da dahil olmak suretiyle bazı ülkelerin yapmış olduğu şeklinde asla yasal ihale olarak tanınmaması gerekiyor. Banka ek olarak kriptonun Hindistan ekonomisinin dolarizasyonuna yol açabileceği mevzusunda uyardı.

Sankar detaylı bir şekilde şunları söylemiş oldu: “Bir para biriminin bir ihraççıya yada gerçek bir değere ihtiyacı var. İkisine de haiz olmayan birçok kripto para, yalnız saf yatırımcılar tarafınca değil, bununla beraber uzman siyaset yapıcılar ve akademisyenler tarafınca da hala nominal değeriyle kabul ediliyor.” Yetkili detaylandırdı:

Bir çok kripto para biriminin denge kıymeti tam olarak sıfırdır, sadece gene de kimi zaman fantastik seviyelerde fiyatlandırılırlar.

“Sadece, mesela belirli bir para birimine sabitlenmiş bazı durağan(durgun) paralar şeklinde kripto para birimlerinin değere haiz olduğu yerlerde bile, bunların sorgusuz sualsiz kabulü bana şaşırtıcı geliyor” dedi.

Hindistan merkez bankası şu anda kendi CBDC’sini geliştiriyor. Banka bu hafta dijital rupiyi başlatmak için “dereceli bir yaklaşım” alacağını söylemiş oldu.

Merkez bankası dijital para birimlerinin bitcoin şeklinde kripto para birimlerini öldürebileceğini düşünüyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlere bildirin.

Kevin Helms

Avusturya Ekonomisi talebesi olan Kevin, Bitcoin’i 2011’de buldu ve o zamandan beri bir müjdeci oldu. İlgi alanları Bitcoin güvenliği, açık kaynak sistemleri, ağ tesirleri ve iktisat ile kriptografi arasındaki kesişmedir.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

mesuliyet reddi: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Bir satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımı yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası