Meta’nın VR başlığı gizlilik endişelerine yol açtı

Feysbuk ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, 11 Ekim’de 2022 Meta Connect etkinliğinde yeni sanal gerçeklik (VR) başlığını tanıttı. Firmanın dijital avatarları geliştirmek için getirmiş olduğu yeni özellikler, veri toplamaya dair gizlilik endişeleri yarattı.
Quest Pro, metaverse alanında ilerleyen Meta’nın VR teknolojisindeki son parçayı temsil ediyor. Başlığın içinde yer edinen beş tane kamera ile kullananların ifadeleri ve göz hareketleri izleniyor ve kaydediliyor. Buna ek olarak, başlığın haricinde da gelecekte vücut hareketlerinin izlenmesinde kullanılacak beş kamera daha bulunuyor.

Sneak peek of the future today at Meta Connect :
✅ Our first mixed reality device @MetaQuestVR Pro
✅ The start of a new way to work in the metaverse
✅ Cutting-edge @RealityLabs research to build technology that connects peopleRead more https://t.co/Ryf01kVM4c pic.twitter.com/2c1i7AAm7U— Meta (@Meta) October 11, 2022

Quest Pro’ya entegre edilen bu güncellemeler, metaverse’teki dijital avatar standardını artırmayı amaçlıyor. Meta’ya gore yeni özellikler, kullananların duygu ve ifadelerini muntazam ve eşi olmayan bir halde gerçek zamanlı olarak yansıtmaya olanak sağlayacak.
Sektörün uzmanları, yeni başlıkta yüz takip edeni varsayılan olarak kapalı olsa da, özelliğin uzun süre kullanımda kalmayacağını düşünüyor. Feysbuk, biyometrik verilerin toplanması ve kullanımı mevzusunda gizliliğe ilişkin uzun süredir mesele yaşıyor.
Feysbuk, kendisine karşı oluşturulan soruşturmalar ve davaların peşinden geçtiğimiz kasım ayında 1 milyarın üstünde kullanıcısına aiz yüz tanıma verilerini sileceğini duyurmuştu.
Frances Haugen, bir röportajında Meta’nın “Feysbuk’ta şu anda tanık olunan tüm zarar verici şeyleri tekrarlayacağını” söylemişti.
“Sonunda iş modelleri verilerini biriktirerek para kazanmaya dayanıyor.”
Kripto Twitter ise gizliliğin korunacağına dair güvence istiyor.

It’s amazing playing Java Minecraft in VR. I disagree with you on this one Doc. The bigger issue is who controls the Metaverse, we don’t want Meta without at least guaranteed privacy restrictions once eye tracking becomes standard.— LightningAussie⚡️#SnifferSupremacy (@LightningAussie) October 16, 2022

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası