Metaverse: Bu arazide yürüyemez veya bir ev inşa edemezsiniz, ancak arsalar hala binlerce sterline satılmaktadır | Bilim ve Teknoloji Haberleri

0


Johnny McCamley arazilere ortalama 5.000 £ harcadı.

Fakat bu topraklarda fizyolojik olarak yürüyemez – orada yaşayamaz ya da üstüne bir ev inşa edemez.

Bunun sebebi, 23 yaşındaki gencin yatırımının meta evrende olması, şu demek oluyor ki arazisinin tamamen sanal olduğu ve yalnızca dijital bir dünyada var olduğu anlamına geliyor.

Belfast’tan Bay McCamley, metaverse’de sanal mülk satın almaya kabul eden birçok kişiden biri.

Finans, Teknoloji ve Girişimcilik Merkezi tarafınca hazırlanan bir rapora nazaran, dijital mülk için en büyük platform olan The Sandbox’ta geçen yıl sanal arazi işlemleri 350 milyon dolara (267 milyon £) ulaştı.

İkinci en büyük metaverse platformu olan Decentraland’da 110 milyon dolar (84,2 milyon £) değerinde işlem daha yapılmış oldu.

Fotoğraf:
Meta veri deposu, kullananların başkalarıyla etkileşime girmesine, oyun oynamasına, sanat galerileri ve mağazalar inşa etmesine olanak tanır. Fotoğraf: Johnny McCamley

Metaverse nedir?

Meta veri deposu tek bir dijital alan değildir. Bu, kullananların etkileşimde bulunabileceği, oyun oynayabileceği, etkinliklere katılabileceği ve arazi satın alabileceği firmalar ve platformlar tarafınca kurulan bir sanal gerçeklik dünyaları ağıdır.

Daha iyi malum bir metaverse Horizon Worlds. Teknoloji devi odağını sanal alanlara kaydırırken adını Meta olarak değiştiren Feysbuk tarafınca oluşturuldu.

Öteki markalar da kendi dijital dünyalarını duyurdular.

Manchester City, Sony ile ortaklaşa ilk metaverse futbol stadyumunu inşa etmeyi planlıyor.

CryptoClear’ın CEO’su Bay McCamley, geçen Ekim ayında The Sandbox’taki planını satın aldı. Dedi ki: “Metaverse’de kumarhaneler var, ek olarak müzeler de var, ancak podcast’ler benzer biçimde etkinlikler ve ek olarak hakkaten katıldığım konferanslar da var. Şu demek oluyor ki, bakmanın en iyi yolu, gerçek dünyayı alıyor. ve onu hakkaten Zoom’un oldukca ötesinde dijitalleştiriyor.”

Facebook, Meta olarak değiştirildi
Fotoğraf:
Feysbuk Ekim 2021’de Meta olarak değiştirildi

İnsanlar niçin sanal mülk satın alıyor?

Bay McCamley için, bu imgesel dünyada hak iddia etme şansı, piyasa belirsizliği ve fiyat oynaklığının onu riskli bir yatırım haline getirmesine karşın kaçırılmaması ihtiyaç duyulan bir fırsattı.

“Herhangi bir yeni yatırım, herhangi bir yeni varlık sınıfı benzer biçimde. Bitcoin’e 300 $ iken girdiğimde, bana bunun son aşama riskli olduğu söylendi, Ether 4 $ ile aynı. Bence Decentraland’de 4.000 $’a bir arsa almak mutlak bir şey. pazarlık yap” dedi.

Alımını 10 yıllığına elinde tutmayı planlıyor: “Metaverse’in ortalama on yıl içinde olgunlaşacağına inanıyorum ve o vakit ulaştığında araziyi satmayı düşüneceğim.”

Arazi sahipleri, başkalarının keyfini çıkarabileceği deneyimler tasarlamak için sanal alanlarını da kullanabilir.

“Topluluğa ilişkin arazi parçaları benim favorim. Hakikaten oldukca iyi bir örnek, birinin yapmış olduğu bir ‘geko plajı’ olduğuna inanıyorum ve tahmin edebileceğiniz benzer biçimde gekolarla dolu bir plaj.” dedi Bay McCamley.

Belfast'tan Johnny McCamley, metaverse'de üç sanal arazi parçasına sahip
Fotoğraf:
Belfast’tan Johnny McCamley, metaverse’de üç sanal arazi parçasına haiz

Sanal dünyada ev avı

Metaverse’de muhteşem evi aramak, gerçek hayata benzer.

Yolların yanında ve “moda” veya “müze” alanları benzer biçimde tercih edilen semtlerin yakınında bulunan arsalar daha yüksek fiyat etiketi taşıyacak ve daha cazip yatırım fırsatları olacaktır.

The Sandbox’ta, öteki simge yapıların yakınındaki daha yoğun merkezi alanlar, kenar mahallelerdeki yeni mahallelerden oldukca daha pahalıdır.

Komşularınızın kim olduğu da mülkünüzün kıymetini etkileyecektir.

Eylül 2021’de rapçi Snoop Dogg, The Sandbox’ta kendi dijital “Snoopverse”ini duyurdu.

İki ay sonrasında, arsasının tarafındaki bir mülk 450.000 doların (350.000 £) üstünde satıldı.

Ancak, geleneksel mülk satın alımlarından değişik olarak, anlaşmaların meşru olmasını sağlayabilecek hiçbir üçüncü taraf veya yasal varlık yoktur.

Bu, alımların kripto para birimi kullanılarak yapıldığı OpenSea benzer biçimde ikincil bir piyasadan satın alırken riskli olabilir.

'Meta mimarlar'  insanlar ve işletmeler için etkileşimli sanal alanlar tasarlamaya yardımcı oluyor
Fotoğraf:
‘Meta mimarlar’, insanoğlu ve işletmeler için etkileşimli sanal alanlar tasarlamaya destek oluyor

İnsanlar niçin sanal mülk inşa ediyor?

Arazi sahiplerinin yanı sıra sanal mekanlar tasarlayan yeni nesil “meta mimarlar” da var.

Stavros Zachariades cenup Londra’da çalışan geleneksel bir mimardır, ancak kardeşi Adonis bir NFT pazarı olan Renovi’yi kurduktan sonrasında pandemi üstünden dijital dünya için tasarım halletmeye adım atmıştır.

37 yaşındaki, kısa sürede metaverse moda haftası için pop-up mağazalar tasarladı.

“Meta veri deposunun çizimi ve meta veri deposundaki yapı, [people and businesses] ne hakkında olduklarını izah edebilir,” dedi Bay Zachariades.

“Ürünlerini sergileyebilirler. Bilhassa COVID-19 ve son iki senedir insanların daha uzak olduğu günümüzde, değişik insanoğlu için toplantı alanları sunabiliriz.

“Süper bilim kurgu dünyasından dönen ve dönüşen yüzen binalara ve dünyanın öteki tarafına zamanı, klasik mimari tarzlara haiz olabilirsiniz.”

Metaverse’in gerçek hayatta bağlantısı olmayanlara kapılar açabileceğini düşünüyor: “Erişilebilirliğin iyi mi değişebileceğini düşünüyordum, mesela, aynı hareketliliğe haiz olmayan biri metaverse’de eşit olabilir. Niçin olmasın? “

Sanal mülklere olan talebin artmasıyla 'meta mimarlar'  etkileşimli dijital alanlar tasarlamaya yardımcı olmak için bir adım öne çıkıyor.  Resim: Stavros Zachariades
Fotoğraf:
Sanal mülklere olan talebin artmasıyla, ‘meta mimarlar’ etkileşimli dijital alanların tasarlanmasına destek olmak için öne çıkıyor. Fotoğraf: Stavros Zachariades

‘Son oyunun ne işe yaradığını bilmek olanaksız’

Ancak birçoğu bu yatırımların başarısız olabileceği mevzusunda uyarıyor.

Birmingham’dan YouTuber “Mitch Investing”, kanalında tertipli olarak kişisel finans ve gelişen teknolojiler benzer biçimde mevzuları araştırıyor.

Metaverse’in günlük hayatımızın bir parçası olacağına dair vaatlerin abartılı olabileceğini düşünüyor.

“Geliştirilmesinde o denli erken ki, yalnız bir senedir etkinlik gösteren bir şirkete yatırım yapmak benzer biçimde olur. Kalkış yapmış olup yapmayacağından güvenli değilsiniz, işin nereye gittiğinden de güvenli değilsiniz. iş modelinin iyi mi gelişebileceğinden güvenli olun… benim görüşüme nazaran oldukça spekülatif,” dedi 26 yaşındaki.

Tüm sanal dünyaların kafi sayıda kullanıcıyı çekmede başarı göstermiş olmayacağına dair bir kaygı var.

“Bugünkü internet sayfaları benzer biçimde binlerce metaverse olabilir. Oyunun sonunun ne işe yaradığını bilmek olanaksız,” diye uyardı.

Youtuber Mitch Investing, sanal mülk satın almanın oldukça riskli bir yatırım stratejisi olduğunu düşünüyor
Fotoğraf:
YouTuber Mitch Investing, sanal mülk satın almanın riskli bir yatırım stratejisi bulunduğunu düşünüyor

Risk ve oynaklık

Mali Davranış Otoritesi, kripto varlıkları “devasa yükseklikte riskli, spekülatif yatırımlar” olarak etiketledi ve bunlarla tecim icra eden kişilerin tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiği mevzusunda uyardı.

Ek olarak, çevrimiçi zarar açısından kullanıcılar için güvenlik mevzusunda daha geniş endişeler vardır.

Yeni tanıtılan Çevrimiçi Güvenlik Faturası, sanal gerçeklik alanlarındakiler de dahil olmak suretiyle kullanıcıları tarafınca sahtekarlık yapılması durumunda şirketlerin harekete geçmesi gerektiği meta veri tabanındaki etkinliği dikkate alacaktır.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası