“Metaverse yeni bir dijital devlet”

Popüler metaverse platformu The Sandbox’ın kurucusu Sebastien Borget, 14-17 Kasım tarihleri içinde Bomonti Hilton Otel’de meydana gelen İstanbul Blockchain Haftası’nda konuşmacı olarak yer aldı. Konuşmasında metaverse vizyonunu ortaya koyan Borget, metaverse’ün yeni bir dijital devlet bulunduğunu ve sınırları olmadığını altını çizdi. Metaverse evreninin eninde sonunda açık bir ekonomiye dönüşeceğine dikkat çeken kurucu, sanal evrende onlarca yeni istihdam sağlanacağının da altını çizdi. 

Borget, açıklamalarında ek olarak “Metaverse’de yeniden doğuyorsunuz. Adam olabilirsiniz, hanım olabilirsiniz, cinsiyetsiz olabilirsiniz, insan olmayan bir mahluk olabilirsiniz. Hatta en sevdiğiniz meşhur bile olabilirsiniz” ifadelerine yer verdi. Bir ay ilkin The Sandbox’ta ilk düğünü gerçekleştirdiklerini belirten Borget, Türk kültürünü de dünyanın geri kalanına temsil etmek için emek harcamalar yürüttüklerini beyan etti.  

Sebastien Borget, etkinlikte soruları da yanıtladı

The Sandbox kurucusu, metaverse’de içeriğin yüzde 99’unun kullanıcılar tarafınca oluşturulacağının ve her insanın bir yaratıcı olabileceğinin de altını çizdi. Açıklamalarında The Sandbox’ın marka iş birliklerine de değinen Borget, The Walking Dead ve Adidas benzer biçimde markalarla gerçekliğe bir köprü kurduklarını dile getirdi. Dünyaca meşhur kurucu, NFT’leri ve onun faydalarını anlamanın fazlaca mühim bulunduğunu da sözlerine ekledi.  

Borget, etkinlikte kendisine yöneltilen sorulara da cevap verdi. The Sandbox kurucusu, “Sesli söyleşi özelliği gelecek mi?” sorusunu “Çeşitli teknoloji şirketleriyle sesli söyleşi ile ilgili emek harcamalar yürütüyoruz” şeklinde yanıtladı.  

Bununla beraber bir katılımcı, Borget’ye kısa bir süre ilkin metaverse yatırımlarından zarar ettiğini açıklayan ve ortalama 11 bin çalışanını işten çıkaran Meta’nın yanlış yapmış olduğu ve The Sandbox’ın doğru yapmış olduğu noktaları sordu. Yanıtında “Biz 10-11 senedir doğru elementleri bir araya getirmek için çalışıyorduk” diyen Borget, “Meta, fazlaca erken aşamada metaverse duyurusu yapmış oldu ve inanırım ki asla kimse Meta’nın ne işe yaradığını anlayamadı. O yüzden kullanıcı sabrı birazcık azaldı. İçerik eksikliği de bir etken” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.  

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası