Metaverse’de Çocuklar İçin Bile Taciz Hâlâ Var (VİDEO)

0


Kullanıcılar, sanal gerçeklik ortamlarında cinsel ve sözlü rahatsızlık endişelerini bildirerek, bilhassa platformları kullanan çocuklar için endişeye niçin oldu.

Metaverse, tamamen yeni bir sanal gerçeklik hayatına kapı açar.

Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg, “Bu, metaverse’in tanımlayıcı kalitesidir. Hakikaten orada başka insanlarla birlikteymiş benzer biçimde hissedeceksiniz” dedi.

Sadece bazıları bu kapıdan içeri girerken, Zuckerburg benzer biçimde teknoloji liderlerinin verdiği söze karşın tanıdık problemler buluyorlar.

“Gizlilik ve güvenliğin ilk günden itibaren metaverse içine yerleştirilmesi gerekiyor” dedi.

Nina Jane Patel, son beş senedir hızla gelişen teknolojinin insan etkileşimlerimizi iyi mi şekillendirdiğini ve sürükleyici deneyimlerin ruhsal tesirini araştırıyor.

Patel, “Bu, bayanların onlarca senedir ortaya koyduğu bir şey ve netin kabul edilebilir bir parçası” dedi. “Benim sorum, niçin kabul edilebilir?”

Senelerce devam eden araştırmasına karşın, Feysbuk’un Metaverse platformu Horizon Venues’a girdiğinde olanlara hala tam olarak hazır değildi.

“Girdikten 60 saniye sonrasında, etrafımı saran üç adam avatar vardı ve adam avatar sesleri bana fazlaca yakın, sözlü rahatsızlık, cinsel tacizde bulunmuş oldu ve arkasından avatarıma dokunmanın fotoğraflarını sadece cinsel hücum olarak adlandırabileceğim bir halde çekti. sanal alanda,” dedi Patel. “Cenk ya da kaç tepkimiz geldi ve dondum ve kulaklığımı yeterince süratli değiştiremedim.”

Patel’in deneyimi, Silikon Vadisi girişimcisi Aaron Stanton’ı, bir oyuncunun beraber yarattığı bir sanal gerçeklik oyununda el yordamıyla rahatsızlık edildiğini anlattığı 2016 yılına geri getirdi.

Stanton, “Tacizci icra eden kişiye karşı hakkaten hüsrana uğradığımı, sinirlendiğimi hatırlıyorum, güçsüzdü,” dedi Stanton. “Sonrasında genel topluluğun buna verdiği tepki onu hakkaten şaşırttı.”

Günler sonrasında, kendisi başka bir oyunda sanal el yordamıyla deneyimledi.

Ve yalnız değiller. Öteki kullanıcılar sanal gerçeklikle ilgili benzer endişeleri bildirdiler. Hangisi şu suali soruyor, bu platformlardaki çocuklar ne olacak?

Common Sense Media, ABD’de 8 ila 18 yaş arasındaki evlatların %17’sinin bir VR başlığına haiz bulunduğunu ve daha da büyük bir yüzdesinin sanal gerçekliği denediğini tespit eden bir rapor yayınladı.

Aynı rapor, cinsel içerik ve istismar da dahil olmak suretiyle çocuklar için tehlikeleri özetliyor.

Kar amacı gütmeyen Dijital Nefretle Savaşım Merkezi Aralık ayında benzer bir araştırma yayınladı.

VR söyleşi adında olan üçüncü taraf bir programda 11 saatten fazla vakit geçirdiler. Diktatörlük, cinsel rahatsızlık, sertlik tehditleri ve daha fazlasını tespit ettiklerini söylüyorlar.

Stanton, VR araçlarının, kullanıcılara yalnızca başlığı çıkarmalarını söylemeden sorunlarla savaşım etmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Stanton, “VR ile bu anın negatif oluşumunu kesintiye uğratıp, sizi daha yetenekli hissettiren bir şeyle değişiklik yapma kabiliyetine sahibiz” dedi. “Asla olmamalı elbet, fakat olursa, bir halde evet benzer biçimde hissediyorsun, kendin halledebilirsin.”

Newsy’ye yapmış olduğu açıklamada Meta, istenmeyen etkileşimlerden kaçınmayı kolaylaştırmak için Horizon Worlds ve Horizon Venues’a kişisel bir sınır getirdiklerini söylemiş oldu. Ebeveyn araçlarını bu ay ortaya çıkarmak da dahil olmak suretiyle iyileştirmeler hayata geçirmeye devam edeceklerini anlatmaya devam ediyor.

Stanton ve Patel benzer biçimde insanoğlu daha karmaşık, sanayi çapında bir konuşma istiyorlar.

Patel, “Bu problemi çözebiliriz” dedi. “Önceliği olarak güvenliği sunan ve evlatların güvenli ortamlarda birbirleriyle etkileşime girmesine müsaade eden bir Metaverse inşa edebiliriz ve orada olmaması ihtiyaç duyulan insanların olmadığına güvenebiliriz. Bu tamamen mümkün ve bu tamamen mümkün. bizi geride tutan teknoloji değil.”

Patel, hala %110 Metaverse yanlısı bulunduğunu ve sanal gerçekliğin gelecek için açabileceği kapılardan coşku duyduğunu söylüyor. Sadece şimdi burayı güvenli bir ortam haline getirmenin zamanının geldiğini söylüyor.

Bu aydan itibaren Meta, ebeveynlere belirli uygulamaları çocuklardan engellemeyi mümkün kılmak için yeni araçlar sunacak ve gelecek ay Meta, gençlerin yaşına uygun olmayan uygulamaları indirmesini otomatikman engelleyeceğini söylüyor.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası