Metaverse’de korku-yok olma ve kendinden nefret etmenin sonu

0


Feysbuk bunu patlattı. İsim değişikliği yada tamamı hakkında ne hissettiğiniz mühim değil… metaverse şey. Iyi mi dilimlerseniz ayırın, Meta’nın tekrardan markalaşması bir halk felaketi oldu. Ve bunun sebebi, metaverinin ne cehennem bulunduğunu pek kimsenin açıklayamamasıdır.

Neredeyse gezegendeki hepimiz Feysbuk’un ne yaptığını biliyor, sadece neredeyse asla kimsenin “Meta”nın ne olduğu hakkında hiçbir fikri yok. Meta’nın pazarlama ekibi Mark Zuckerberg’i yada toplumsal medyanın nihilist doğasını suçlayabilirsiniz (ki bunda ironik bir halde Mark Zuckerberg ve diğerlerini de suçlayabilirsiniz).

Sadece meselenin rahat gerçeği, metaverse’i açıklamaya çalışmak, en ileri görüşlü teknoloji uzmanlarının bile haiz olabileceğinden daha büyük bir zorluktur. tasarım edilen.

Merhabalar, insansılar

Gelen kutunuzdaki favori AI hikayelerimizin haftalık özeti için şimdi bültenimize abone olun.

Daha çok okuma: Metaverse bir yer değil – gerçeklik için mecburi bir yükseltme

Fütürist Jason Silva’ya sorarsanız, yanıtlamak için var olduğumuz sual meta evrendir. Alice Harikalar Diyarında’daki “Sen kimsin?” diye soran Tırtıl. TNW Konferansı 2022’deki hitabı, “geleceğimizin” ne anlama geldiğini tam olarak ortaya koyan bir güç gösterisiydi.

Onun büyük fikri, insanlığın “Siberdelik Çağ”a girişi olarak tanımladığı şeyi içeriyor. Bu toplumsal ve teknolojik değişiklik çağı, psikedelik teknolojiyle birleşen sanal ve dijital teknoloji kavramlarıyla tanımlanmaktadır.

Dışarıdan bakıldığında kulağa birazcık garip geliyor. Fakat bunlar metafor değil. Silva’nın anlamı birebirdir: Psikedelik maddelerin zihinsel sıhhat krizi yaşayan insanoğlu üstünde son aşama pozitif bir tesiri olabileceğini gösteren fazlaca sayıda araştırma var.

Peki metaverse nereye sığar? Bu ona iyi mi baktığınıza bağlıdır. Geleceği, insan dronlarının hayatlarını varoluşsal gerçeklik korkusuyla geçirdikleri bir yer olarak görüyorsanız, insanlığımızı kaybettiğimiz bir dünya tasarım edebilirsiniz.

Candy Crush ve Farmville’i milyarlarca insanoğlunun hayatına sokan aynı şirket tarafınca meydana getirilen aptal görünümlü yüz kasklarının içinde hayatımızı boşa harcadığımız bir paradigmayı düşlemek kolay.

O gelecek o denli yakın ki, tadabilirsin. Şu anda bulunduğumuz yerden bir tek birkaç adım ötede. Sadece Silva’nın TNW seyircisine söylediği şeklinde, geleceği geçmişimizin çerçevesinden görme eğilimindeyiz:

İnsanlar, beyinlerimiz, doğrusal ve mahalli olan bir dünyada gelişti ve şimdi küresel ve üstel bir dünyada yaşıyoruz.

Bir tek 25 yıl ilkin cebinizde bir iskambil destesinden daha ince ve 1970’lerdeki 60 milyon dolarlık ana bilgisayardan daha kuvvetli bir bilgisayara haiz olma fikrinin iyi mi inanılmaz görüneceğini deklare etti.

Ve önümüzdeki 25 yıl içinde, sanal gerçeklik, nanoteknoloji ve suni zeka alanlarında inanılmaz yeni teknoloji düzlemlerine ulaşmamız olası.

Bu şeyleri – geleceğin teknolojisi ve psychedelics – birleştirdiğinizde, Siberdelik Çağı elde edersiniz.

Kulağa hoş geliyor, fakat gerçek nedir? Silva’ya nazaran, “kendini içini dışını görmek”tir.

İşte “metaverse nereden geliyor?” sorusunun cevabı da bu. Silva, seyircilere oyundaki kavramları açıklayan mükemmel bir iş çıkaran bir takım video izletti – niçin bahsettiğimi görmek için YouTube kanalına göz atmalısınız.

Sadece işin aslı şudur: Metaverse, birbirimizle fazlaca daha net ve samimi bir halde etkileşime girmemizi sağlayacak, gerçeklik için yeni bir katmandır.

Silva, teknolojik gelişmelerin üstel doğası yardımıyla, geleceğin ne kadar büyük seviyede değişik olabileceğine – kim bilir yakın gelecekte bile – birazcık ışık tutacağını umarak seyirciden “dünyayı dil buluş edilmeden ilkin hayal etmelerini” istedi.

Günümüzde çağdaş yazışma, görüntülü sohbetleri, metin mesajlarını ve telefon görüşmelerini ihtiva eder. Meta evrende tüm bu şeyler hala var olacak, sadece ek katman, başkalarını düşüncelerimize çağrı etme kabiliyetimiz olacak.

Başkaları için zararsız görünen bir kabusun sizin için niçin bu kadar ürkütücü bulunduğunu terapistinize iyi mi açıklarsınız? Ona yol açan hikayeleri tekrardan yaşamadan birine TSSB’yi iyi mi tanımlarsınız?

Ve en önemlisi, sizin için ne kadar güzel olduklarını bir başkasına iyi mi anlatırsınız? Güneş ışığının size hissettirdiklerini iyi mi açıklarsınız? En kıymetli düşüncelerinizi, nereden geldiğinizi ve iyi mi olduğunuz şahıs olduğunuzu tanımlayan anılarınızı, onları kafanızın içinde oldukları şeklinde göremeyenlerle iyi mi paylaşırsınız?

Bugün insanoğlu suni zekanın duyarlılığın eşiğinde olduğuna inanıyor. İnsan genomunun çatladığını gördük ve Silva’nın kalabalığa işaret etmiş olduğu şeklinde, çağdaş aşılar kelimenin tam anlamıyla “insan vücuduna hastalıklarla iyi mi savaşılacağını söyleyen bir kod” şeklinde çalışıyor.

Metaverse, suni zekanın öteki insanlara beynimizin içinde tam olarak ne gördüğümüzü ve hissettiğimizi gösterebileceği bir yerdir. Sonunda başkalarını vakalara bizim bakış açımızdan bakmaya çağrı edebileceğimiz bir yer.

Silva’nın söylediği şeklinde “sanat yapmaktan sanat olmaya geçebileceğimiz” bir yer.

Ve eğer fizyolojik temasın yerini akılsız tüketimciliğin almış olduğu distopik bir ağırlık basma için bizi hususi kılan, insanların “biz” kıvılcımını değiş tokuş etmiş olduğu bir Black Mirror geleceğini hayal edebilirsek, o vakit daha iyisini de hayal edebiliriz.

Jason Silva, tüm bu değişen teknolojinin, yıkıcı ruh sağlığı pandemisi için en etkili tedavilere yönelik küresel bir toplumsal paradigma değişimiyle birleştiğinde, her insanın gelişme fırsatına haiz olduğu trans insani bir toplumla sonuçlanabileceğine dair inandırıcı ve ulaşılabilir bir fikir çiziyor.

Her gün bir fütürist, Moore Yasası, Darwin’in Evrim Teorisi, sanal gerçeklik ve psychedelic maddelerin bigün insanlığın mutluluğa yönelik çabalarının zirvesini oluşturmak için iyi mi birleşeceğini açıklamıyor.

Fakat gene de, TNW Konferansı da her gün gerçekleşmiyor. TNW 2023’e hazırlanmak için buraya tıklayın.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası