Metaverse’i mi bekliyorsun? Devrim zaten burada

0


GamesBeat Summit 2022, 26-28 Nisan’da oyun liderlerine yönelik en büyük etkinliğiyle geri dönüyor. Burada yerinizi ayırtın!


Super Bowl reklamlarını aslolan oyundan daha oldukca kutlayanlar için, sonuncusu sonsuza kadar Metaverse Bowl olarak bilinebilir.

Feysbuk ve Miller, metaverse’i öne çıkaran ve öven reklamlar yayınlarken, Matthew McConaughey, bir Salesforce reklamında metaverse’i araştırırken rol aldı. Kelimenin kendisi her yerde ve Feysbuk yeni adı Meta ile kendini bu kelimeye dahil etti.

Superbowl 2022 ve metaverse

Sadece bu “meta” pazarlama mesajları değişen derecelerde başarıya ulaştığından, günümüz pazarlamasında göze çarpan, metaverse şeklinde bir kör nokta var benzer biçimde görünüyor: Metaverse vaadinin temel deneyimsel teknolojileri zaten burada. Artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve öteki çapraz gerçeklik deneyimleri, seyirciler tarafınca geniş çapta beğeniliyor ve son aşama ilgi çekici uygulamalar oluşturmak isteyen bilgili pazarlamacılar tarafınca kullanılıyor. paylaşmak.

Dijital ekosistem genelinde yeni araçlar ve meraklılar bir devrime güç veriyor ve içerik oluşturucular tek bir “metaverse” teslimini beklemiyor. Tüketiciler, AR ve VR deneyimlerini kullanıyor ve hatta kendi yaratıyor ve yolculuklarını her gün Feysbuk, TikTok ve Snap benzer biçimde en büyük toplumsal platformlarda paylaşıyor.

Yalnızca Snap’te 250.000’den fazla içerik oluşturucu, günlük 200 milyondan fazla Snapchat kullanıcısına ulaşan milyonlarca AR deneyimi oluşturdu. Feysbuk’un Spark AR topluluğu milyonlarca esere ev sahipliği yapıyor ve kullanıcıları kendi çapraz gerçeklik efektlerini oluşturan binlerce katılımcıyı çeken temalı yarışmalarla yönlendiriyor. TikTok’un efekt oluşturma ortamını piyasaya sürmesi hala birazcık daha hususi, sadece AR Lens galerileri Pepsi, Listerine, Huawei Technologies ve Call of Duty benzer biçimde çeşitli markalar tarafınca oluşturulan içeriğe haiz.

Markalar tereddüt ettikçe, kullanıcılar marka yakınlıklarını ifade etmek için yeni ortama koştular ve gerekirse içinde ne olduğu kendileri yarattılar. Size müsaade eden onaylanmamış, fanatik yapımı AR kreasyonlarını görebilirsiniz. Star Wars İmparatoru Palpatine olyada hangi Harry Potter sihirbazı olduğunuzu yada hangi Disney karakteri olduğunuzu öğrenin. (Sonuncusu, Frozen’da Olaf’ın sesi olan Disney yıldızı Josh Gad ve babası Robin Williams tarafınca seslendirilen Aladdin’in Genie’siyle ironik bir halde eşleşen Zelda Williams da dahil olmak suretiyle oldukca sayıda ünlüyü neticelerini toplumsal medyada paylaşmaları için çeken bir anlık bir fenomendi. .)

Ayrıca araçlar, düzgüsel kullananların 3B içerik oluşturmasına ve keşfetmesine izin veriyor; gizli saklı tabanca, artık 3B içerik oluşturma için bir ağ geçidi olan çağdaş akıllı telefon – herhangi bir metaverinin yapı taşı. Artık hepimiz gerçek dünyadaki bir sahneyi yada nesneyi 3D olarak tarayabilir ve bu da kendi yeni kullanıcı tarafınca oluşturulan içerik ortamına yol açmıştır. Mesela, birinin yatak odasını 3 boyutlu olarak paylaşmak TikTok’ta trend olduve insanoğlu 3B olarak yakalanan insanları ve bölgeleri paylaşmak için 3B site Sketchfab’ı kullanıyor.

Gördüğünüz benzer biçimde, kurumsal kontrollü tek bir “metaverse”nin gerçekleşmesini beklemek zorunda kalmadan pazarlamanızı ve markanızı bugün yaratıcı bir halde genişletebilecek coşku verici uygulamalar var. AR/VR ile bugün adım atmak için yapmanız gerekenler:

  • Ürününüzün/mülkünüzün/çözümünüzün hangi büyük uzantısının bu ortamda iyi çalışacağını belirleyin. Açıkçası eğlence şirketleri, AR/VR/XR vesilesiyle mülklerini hayata geçirme mevzusunda büyük bir açıklığa haiz, sadece değişik sektörlerdeki markalar, mesajlarını bu kesime ulaştırmak için marka vaadini yada ürün özelliklerini hayata geçirebilir.
  • Fikri hayata geçirmek için bu alanı bilen etkileyiciler, topluluklar, yapımcılar yada ajanslarla ortak olun. Bilhassa yeni bir ortamda, yalnız başına gitmek zor. Ve şirketlerin bir takım pazarlama uzmanlığı olsa da, bu daima AR/VR/XR’ye dönüşmez. Uzmanlarla ortaklık kurarak, adanmışlar için daha süratli ve daha azca hatalı başlangıçla daha iyi bir edinim yaratacaksınız.
  • Yaratıcı XR topluluğuna, hikayenizi anlatılmasını istediğiniz şekilde paylaşmak için beraber çalışacakları 3B varlıklar sağlamayı düşünün. Bu, video oyunu şirketlerinin çoğunlukla kullandığı bir stratejidir. Yukarıda gösterildiği benzer biçimde, tüketiciler içeriğinizi sizin izniniz yada yardımınız olmadan kullanır ve tekrardan düzenler. Oynamaları için doğru içerik türünü sağlayarak, bir dereceye kadar denetim sahibi olmuş olursunuz, direkt içerik oluşturucularla emek harcayarak iyi niyet kazanırsınız ve varlıklarınızın başka seçenekler denizinde kullanılmasını sağlarsınız.
  • Pazarlamanıza dahil edin. AR/VR/XR alanına bir tek katılmak kafi değil, reklam girişimleriniz vesilesiyle genişletmelisiniz. NBCUniversal AR mağazası için, Purina ise kedi temalı AR kampanyası için bunu yapmış oldu. Topluluk, onların çabalarına ve tutkularına dikkat çektiğinize saygı duyacak ve takdir edecek ve yeni nesil eğlenceye katıldığınızı göstererek havalı olmanın izini alacaksınız. Ek olarak düzgüsel reklamlardan daha iyi performans gösterdiler. 360-VR reklamlar, mühim bir farkla standart reklam birimlerinden 15-20 kat daha iyi performans gösterdi.

Asla kuşku yok ki, “metaverse” senelerce konuşmalara – hem pazarlama hem de kültüre – hakim olmaya devam edecek. Sadece yeni 3D paradigması yada “mekansal” kontakt ortaya çıkarken kenarda oturmaya gerek yok; zaten burada ve tüketiciler meşgul ve yaratıyor. İzleyicilerinizi eğlendirmek ve yaratıcılıkta bir sonraki devrimi yönlendiren etkileyiciler için markanızı akılda tutmak için bugün AR/VR/XR’de etken olun.

Jason Steinberg, Pretty Big Monster’ın yönetici ortağıdır.

DataDecisionMakers

VentureBeat topluluğuna hoş geldiniz!

DataDecisionMakers, veri işi icra eden teknik kişiler de dahil olmak suretiyle uzmanların verilerle ilgili içgörüleri ve yenilikleri paylaşabileceği yerdir.

En yeni fikirleri ve güncel detayları, en iyi uygulamaları ve veri ve veri teknolojisinin geleceğini okumak istiyorsanız DataDecisionMakers’da bizlere katılın.

Kendi makalenize katkıda bulunmayı bile düşünebilirsiniz!

DataDecisionMakers’dan Daha Fazlasını Okuyun

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası