Milyonlarca borçluyu ilgilendiriyor… Anayasa Mahkemesi yükseköğrenim kredisi ödemelerindeki o kuralı iptal etti

Milyonlarca borçluyu ilgilendiriyor… Anayasa Mahkemesi yükseköğrenim kredisi ödemelerindeki o kuralı iptal etti – Iktisat Haberleri

Milyonlarca borçluyu ilgilendiriyor... Anayasa Mahkemesi yükseköğrenim kredisi ödemelerindeki o kuralı iptal etti

Anayasa Mahkemesi, (AYM) yükseköğrenim kredilerinin birden fazla taksiti ödenmediğinde borcun tamamının tek seferde ödenmesi kuralını Anayasa’ya aykırı buldu.

Anayasa Mahkemesinin sonucunda, devletin, Anayasa’nın 42. maddesi kapsamında maddi imkanlardan yoksun, başarı göstermiş öğrencilerin öğrenimlerini sürdürebilmeleri için destek sağlamakla yükümlü olduğu, yeterlikleri ve gereksinimleri tespit edilen öğrencilere kredi sağlamış olduğu vurgulandı.

Resmi Gazete’de yer edinen bilgilere nazaran, Antalya’da bir şahıs, yükseköğrenim kredi borcunun birden fazla taksitinin ödenmemesi sebebiyle tüm taksitlerin tahsili için düzenlenen ödeme emrinin iptali istemiyle dava açtı.

Rus borsasında düşüş sürüyor Rus borsasında düşüş sürüyor

Rus borsasında düşüş sürüyor

Davaya bakan Antalya 2. İdare Mahkemesi ise davada uygulanan kanun hükmü olan 351 sayılı Yüksek Tahsil Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu’nun 17’inci maddesinin birinci fıkrasında yer edinen bazı hükümlerin, Anayasa’ya aykırı olduğu kanısına vararak, Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Başvuruda, itiraz mevzusu kuralda, yararlanılan yükseköğrenim kredilerinin birden fazla taksitinin zamanında ödenmemesi durumunda, alacağın tamamının peşin ödenmesinin öngörüldüğü, bunun da toplumsal devlet ilkesini ve iyelik hakkını ihlal etmiş olduğu ileri sürüldü. Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, kanunun ilgili kısmının Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline karar verdi.

Kaynak: TRT Haber

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası