Mojo Vision’ın Akıllı Kontakt Lensleri Metaverse Geleceğe Bakmanızı Sağlıyor

0


Mart ayında, Mojo Vision adlı bir teknoloji girişimi geleceğe bir bakış attı – daha doğrusu, vasıtasıyla gelecek. Takıldığında, kullananların bakmış olduğu her yerde yansıtılan artırılmış gerçeklik (AR) görüntüleyen prototip “akıllı” kontakt lensleri buluş etmişti. Google Glass benzer biçimde düşünün, sadece deneyseldir ve direkt gözbebeklerinize gider. Mojo Lens olarak adlandırılan kontaklar, bozulmamış 3D ekranlar ve kullananların bir antrenman esnasında ne kadar koştuğunuz yada bir tur golf esnasında hangi delikte olduğunuz benzer biçimde kullanışlı detayları görmelerini elde eden bir göz seyretme sistemi vaat ediyor.

Tek bir eleştiri problem vardı: Prototip lensler hala takılamıyordu. Lenslerden birer birer bakabiliyordunuz ve lensler göz kürelerinize güvenli bir halde yerleştirilemezdi.

Mojo bunların insan gözüyle kullanılabileceğini kanıtladığı için bu durum hızla değişti. Mojo 28 Haziran’da yapmış olduğu açıklamada, şirket CEO’su Drew Perkins’in bir çift takan ilk şahıs bulunduğunu duyurdu.

Perkins bir blog yazısında “Klinik öncesi testleri tamamladıktan ve potansiyel güvenlik risklerini azalttıktan sonrasında Mojo Lens taktım” dedi. “Yerlerimi bulmak, görüntüleri seyretmek ve şaşırtıcı fakat tanıdık bir alıntıyı okumak için ekrandaki bir teleprompter kullanmak için bir pusulayla etkileşim kurabileceğimi büyük bir zevkle buldum.”

CEO Drew Perkins, prototipi başarıyla kontrol eden bir çift Mojo Lens takıyor.

Mojo Vizyonu

Mojo Lens Mart ayında tanıtılırken, çalışabilmeleri için hala kablolara gereksinimleri vardı. Artık lensler kablosuz olduğundan şirket, ticari olarak uygulanabilir bir AR giyilebilir aygıt yaratmada mühim bir adım attı. Şirket, koşucuların mesafelerini, hızlarını ve rotalarını takip etmelerini sağlayacak potansiyel bir uygulama geliştirmek için Adidas benzer biçimde şirketlerle esasen ortaklık kurdu. Giyilebilir, bununla birlikte telefonunuzun yada akıllı saatinizin bir uzantısı olma potansiyeline de haizdir.

Perkins, “Sonuçta bu, insanlara her durumda kendilerini güvende hissetmeleri için gereksinim duydukları bilgilere erişimlerini kaybetmeden gün süresince odaklanmaları için görünmez bir asistan verebilecek bir vasıta” diye yazdı.

Mojo Lens’in kendisi sert, gaz geçirgen bir kontakt lens kullanır, bu yüzden tipik lensleriniz benzer biçimde esnek değildir, sadece gene de nefes alabilir. İçinde, güç için tıbbi düzeyde bir pil, informasyon işlem için bir mikroişlemci ve öteki uygulamalar ve cihazlarla bağlantı kurabilmesi için bir kontakt radyosu dahil bir takım elektronik vardır. Mojo’nun ürün ve pazarlamadan görevli kıdemli başkan yardımcısı Steve Sinclair şunları söylemiş oldu: IEEE Spektrumu Mart ayında, mevcut prototipin bir görüntü sensörü içermediğini, bu yüzden hemen hemen fotoğraf yada video çekemeyeceğini söylemiş oldu. Bilincinde olmadan sizi gözetleyen lensler hakkında endişelenmenize gerek yok. (Tamam merak etme fazla fazla.)

Mojo Lens bir kontakt telsizi, mikroişlemci ve tıbbi derslik pil ile beraber gelir.

Mojo Vizyonu

Ümit verici olsa da, AR göz lensleri bir yana, AR giyilebilirleri çevreleyen herhangi bir yutturmaca üstüne birazcık soğuk su atmaya kıymet. İlk olarak, şu gerçek var ki düzgüsel kontakt lensler kuru gözler ve mantar oluşumu benzer biçimde bir takım sıhhat sorununa niçin olabilir. Sert bir merceğin üstüne bir takım elektronik aksam eklerseniz, bu birçok insan için bir yıkım reçetesi olabilir. Potansiyel kullanıcılar, gözbebeklerine pil takma fikriyle (ve mesnetsiz nedenlerle) kapatılabilir.

Bu tür bir teknoloji için fazlaca azca ergonomik uygulama ve hatta daha azca talep olabileceği gerçeği de var. Tamamımız, sizi cehennem benzer biçimde salak gösteren potansiyel bir güvenlik ve mahremiyet tehlikesi için 1.500 dolar ödemek istemediğinden, rüzgarda çınlayan bir osuruk benzer biçimde giden fazlaca fazla yutturmaca gören Google Glass’ın fiyaskosunu hatırlıyoruz. Niçin bir çift AR kontakt lensten değişik bir şey beklemeliyiz?

Sonrasında yine, metaverse’yi çevreleyen hype inanılırsa, AR giyilebilir cihazlar hakikaten yalnız bir süre meselesidir. Perkins’e bakılırsa, şimdilik şirket yeni geliştirilen prototipi “piyasa onayı için FDA’ya gönderme” amacıyla kullanacak. Bu süreç bir takım klinik deneyi içerecektir, bu yüzden kısa sürede bir çift almayı beklemeyin.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası