Moody’s, USDC depeg’i sebebiyle stablecoin’lerin zarar göreceğini söyledi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, stablecoin benimsenmesinin USDC sıkıntılarından sonra olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

Moody’s, 16 Mart’ta yayınladığı “Endüstri Yorumu” raporunda, 10 Mart’ta USDC’nin depe edilmesinin ardından fiat stablecoin’lerin yenilenen bir dirençle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Cristiano Ventricelli, Vincent Gusdorf, Rajeev Bamra ve Fabian Astic gibi analistler, geçmişteki FTX skandalı sırasında bile stablecoin’lerin zarar görmeden olağanüstü bir dayanıklılık sergilediğini belirtmişlerdi. Ancak son olaylardan bu yana farklı bir sonucun ortaya çıktığı iddia edildi.

Bankacılık krizi USDC’yi vurdu

Silicon Valley Bank’ın ani çöküşü, bankada 3,3 milyar dolarlık fonu bulunan Circle için kritik bir olaydı. Circle’ın stablecoin’i USDC, 0,88 dolara kadar düştü.

USDC, FDIC’nin Silicon Valley Bank’ta tutulan tüm mevduatları geri ödeyeceğini açıklamasının ardından hızla dolara sabitlendi. Circle CEO’su Jeremy Allaire, 14 Mart’ta Bloomberg’e şirketin rezervlerinin 3,3 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi.

Terra çöküşünün ardından stabilcoin ihraç talepleri artarken, Circle tarafından yayınlananlar gibi stablecoin’ler doğası gereği UST algoritmik stablecoin’den çok farklıdır.

Kredi derecelendirme kuruluşu, USDC’nin ABD’li düzenleyiciler Silicon Valley Bank’ın teminatsız mevduatlarını geri ödemeyi kabul ettiğinde ABD dolarına olan çıpasını ancak kurtarabildiğini belirtti. Moody’s analistleri, aksi takdirde şirketin USDC varlıklarını tasfiye etmek zorunda kalabileceğini söyleyerek şunları ekledi:

“Mevcut piyasa oynaklığı göz önüne alındığında, böyle bir senaryo, Circle varlıklarını elinde bulunduran bankalara daha fazla odaklanılmasına yol açabilir ve bu da stablecoin’lerin zarar görmesine neden olabilir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası