Mozilla yalnızca Proof of Stake kripto bağışlarını kabul edecek

0


Firefox web tarayıcısı Mozilla’nın arkasındaki şirket, yalnızca Proof-of-Stake (PoS) kripto bağışlarını kabul ederek çevreye duyarlı topluluğunu yatıştırmaya çalışıyor.

Şirket başlangıçta tüm kripto bağışlarını Ocak ayında durdurdu, sadece şimdi topluluk duygularını değerlendirmek ve kripto enerji kullanımı hakkında araştırma yapmak için bir araştırma döneminden sonrasında onları yine açtı.

PoS blok zincirleri, bir Şubat raporunun gösterdiği benzer biçimde verimlilik açısından kendi aralarında farklılık gösterse de, Bitcoin kadar %1’den daha azca elektrik tüketir.

Mozilla bir blogda yapmış olduğu incelemenin arkasından bağış politikalarını “iklim taahhütlerine” uygun olacak şekilde değiştirdiğini duyurdu. Şunları söylemiş oldu: “Mozilla, daha çok enerji yoğun olan ‘Proof-of-Work’ kripto para birimlerini artık kabul etmeyecek.

“İş Kanıtı kripto para birimleri GHG’mizi mühim seviyede artırabilir [greenhouse gas] enerji yoğun yapıları sebebiyle ayak izi.”

Şirket ek olarak, hareketin karbon etkisiz hale gelene kadar “sera gazı ayak izimizi yıldan yıla mühim seviyede azaltmayı” amaçlayan Ocak 2021 iklim taahhütlerine dayanarak yapıldığını da söylemiş oldu.

“Mozilla’nın Proof-of-Work bağışlarını kabul etmeme sonucu, bağış toplama faaliyetlerimizin emisyon taahhüdümüzle uyumlu kalmasını sağlıyor.”

Mozilla, PoS olmayan tüm kriptoları reddederek hem piyasa değerine gore en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i (BTC) hem de Ether’i (ETH) engelliyor – en azından gelecek aylarda Birleşme gerçekleşene ve bu blok zinciri PoS’u benimseyene kadar.

Mozilla, 2022’nin ikinci çeyreğinin sonuna kadar kabul edilen kripto para birimlerinin bir listesini yayınlayacağını belirtti. En popüler PoS zincirlerinden bazı mahalli paralar içinde BNB Zinciri (BNB), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) yer ediniyor.

Mozilla’nın yeni kripto bağış politikasını eleştiren kişiler içinde Mozilla’nın kendi kurucusu Jamie Zawinski de vardı. O tweetlendi 4 Ocak’ta Mozilla’da Bitcoin’i kabul etmeye kabahat ortaklığı yapanların, “gezegeni yakan ponzi dolandırıcıları” ile ortak olmaktan “söndürülerek utanmaları” icap ettiğini söylemiş oldu. Zawinski, 1999 senesinde Mozilla’da emek harcamayı bıraktı.

Amerikan yatırım şirketi VanEck Gabor Gurbacs’ın Dijital Strateji Direktörü Mozilla’nın Bitcoin bağışlarını engelleme sonucuna sert eleştirilerde bulunmuş oldu. 12 Nisan’da cıvıldamakhareketi “doğada yanlış yönlendirilmiş ve erdemli sinyaller” olarak nitelendirdi ve “Bitcoin oradaki en yeşil endüstrilerden biri” dedi.

Digiconomist’teki blok zinciri araştırmacılarının verilerine gore Bitcoin yılda ortalama 204,5 Terawatt saat (TWh) enerji tüketirken, iklim üstündeki gerçek tesiri oldukça daha tartışmalı. Destekçiler, ağın güvenliğini elde eden madencilerin enerji şebekelerini güçlendirmeye ve karbon verimliliğini artırmaya destek olurken, operasyonların kendilerinin giderek yenilenebilir enerjiye geçiş yaptığına itiraz ediyor.

Cointelegraph tarafınca geçen ay bildirildiği suretiyle, Bitcoin madenciliği için esnek veri merkezleri kullanılabilir. Esnek veri merkezleri, genel çevresel etkiyi ve kamu enerji şebekesi üstündeki stresi azaltmak için kendi ürettiği yeşil enerji ile kamu şebekesinden yararlanma içinde geçiş yapabilir.

İlişkili: Marathon Digital, karbon nötrlüğünü sürdürmek için Montana BTC madenini hareket ettiriyor

Kripto depolama şirketi Blockstream ve Jack Dorsey’in Bitcoin geliştirme şirketi Block Inc, 8 Nisan’da Elon Musk’tan Tesla ile temiz enerji madenciliği operasyonlarının yeni yatağı olan Teksas’ta güneş enerjili bir BTC madencilik tesisi inşa etmek için çalışacaklarını duyurdu.