Nansen raporuna göre Blue Chip ve Metaverse NFT’ler NFT Market’in büyümesini sağlıyor

0


Salı günü, blok zinciri veri analizi platformu Nansen, paraya çevrilemeyen tokenlerin yada NFT’lerin durumu hakkında üç aylık raporunu yayınladı. Rapor, NFT pazarının yıldan bugüne kripto para piyasasına göre süratli büyümesini altını çizdi ve 2025 yılına kadar 80 milyon dolarlık bir piyasa kıymeti öngörüyor.

Cointelegraph’ın daha ilkin bildirdiği benzer biçimde Nansen kısa süre ilkin Ether (ETH) cinsinden piyasa değerine göre ağırlıklandırılmış altı NFT endeksi yayınladı: Nansen NFT-500, Nansen Blue Chip-10, Nansen Social-100, Nansen Gaming-50, Nansen Art-20 ve Nansen Metaverse -20.

Nansen 2022 Üç Aylık NFT Raporuna göre, NFT piyasası yıldan bugüne kripto para piyasasından daha iyi performans göstermeye devam ediyor ve ETH cinsinden %103.7 ve USD cinsinden %82,1 getiri sağlıyor. Şubat 2022’nin sonunda bir çok varlık sınıfında küresel piyasalarda yaşanmış olan gerilemeye karşın, son 30 günde Mart ayında NFT-500’de %5,9’luk bir artış görüldü.

Nansen araştırma analisti Louisa Choe, NFT’lerin bilhassa 2022’nin ilk çeyreğinde “geçen yıl süresince perakende yatırımcılarla rezonansa girdiğini kanıtladığını” belirtti ve giderek daha çok sanatçı olarak hangi sektörlerin pazarın itici gücü olacağını yalnızca dönemin göstereceğini ekledi. yaratıcılar ve inşaatçılar yenilik yapar.

Bu sektörlerin her birinin oynaklığı farklılık izah edebilir ve Nansen raporu, piyasa değerine göre kategorize edilen Blue Chip NFT’lerin minimum oynak bulunduğunu ortaya koydu. Azuki, Clone X ve Doodles benzer biçimde OpenSea haritaları en iyi koleksiyonları Blue Chip olarak kategorize edilmiştir. Bu muhtemelen şu sebeple onlar oldu kripto topluluğu içinde iyi bilinir ve gelişme ve kıymet performansları sebebiyle uzun vadeli iyi yatırımlar olarak kabul edilebilir.

İlgili: NFT’ler ana akım olmaya devam ederken OpenSea aylık hacimleri 5 milyar doları aştı

Öte taraftan, rapor Metaverse ve Art NFT’leri NFT pazarının en değişken segmenti olarak değerlendirdi. Nansen, arazi ve emlak NFT’lerini, avatar ve kamu NFT’lerini Metaverse segmenti altında sınıflandırır. Bilhassa Decentraland yada The Sandbox’taki sanal arazilerin fiyatlarını değerlendirmek zor olabilir.

Sanat NFT’leri söz mevzusu olduğunda, kıymet algısının öznel doğası ve sanatın nispeten likit olmayan doğası da değişkenliğine katkıda bulunan faktörlerdir. Nansen, üretken sanatın genel olarak sanat NFT’lerinin en popüler kısmı bulunduğunu gösterdi ve bir çok metaverse ve sanat piyasası katılımcısının “spekülatör” benzer biçimde davranma eğiliminde bulunduğunu belirtti.

Nansen endeksleri ek olarak oyun ekosistemindeki genel büyümede bir düşüşe işaret ediyor. Gaming-50 endeksi, Play-to-Earn yada P2E, NFT’ler ve Rol Oynama Oyunu yada RPG, NFT’lerin düşüşün çoğunu görmüş olduğu öteki NFT sektörleriyle karşılaştırıldığında yıldan bugüne en büyük performans düşüşünü görmüş oldu. Geleneksel oyuncular NFT’leri benimsemekte tereddüt ediyor ve Good Luck Games, Ubisoft yada GameStop’ta olduğu benzer biçimde fikirlerini dile getirmekten çekinmiyorlar.

Son zamanlarda Nansen, popüler oyna-kazan oyunu Axie Infinity (AXS) hakkında şu anda 11,1 milyon Axies tutan 2,8 milyondan fazla benzersiz adrese atıfta bulunan başka bir rapor yayınladı. Sadece, Axie’nin oyna-kazan oyun platformunun temel blok zinciri Ronin Network’ü içeren bir bilgisayar korsanlığı vakasına 625 milyon dolar kaybettikten sonrasında, AXS’nin fiyatı düşmeye devam ediyor.