New York’un Şarap Ülkesinde Bitcoin Madenciliği Hesaplaşması

0


WRick Rainey’e telefonla ulaştığımda, Subaru’sunda, yanında Riesling örnekleriyle bir otoyolda hızla ilerliyordu. “Burada Finger Lakes sevgisini yayıyorum” diyor – bu, şaraphanesinin mallarını potansiyel alıcılar üstünde kontrol etmiş olduğu ve bir şarap ülkesi kaçışı olarak malum New York’un kırsal cebi için fiili elçi olarak hareket etmiş olduğu anlamına geliyor. eşi olmayan buzul gölleri (ve acımasız kışlar). Sadece bölge hem de bir parlama noktası haline geldi, bu sebeple ABD genelinde artan sayıda bölge şeklinde, tanıdık olmayan bir komşuyla rekabet ediyor: Bitcoin.

Kir ve hava durumunu düşünmek için oldukca süre harcayan Rainey şeklinde insanoğlu için söz mevzusu şirket, Greenidge Generation Holdings, kripto para madenciliği yapmak için enerji ve su kaynaklarını kullanan bir dış gücü temsil ediyor. Birincisi, buharla çalışan türbinlerinin bir sonucu olarak her gün milyonlarca galon suyu emer ve tükürür. Rainey şu şekilde diyor: “Şaraphaneye geliyorsun, oturuyorsun ve ben sana bir bardak veriyorum. Bu somut. O oldukca orada. Bitcoin vakası—her gün göle milyonlarca galon ılık su boşaltılıyor ve tamamımız ‘Ne için, gene mi?’ diyoruz.”

Ve o yalnız değil. Bununla beraber, mevzu Bitcoin’i anlamaya erişince, çevre savunucularının bunun ne işe yaradığını bilmiş olduğu açıktır, bu sebeple geçen yıl, eski enerji santraline dönüşen Bitcoin madenciliği operasyonunun daha çok nezarete için verdikleri mücadelede uzman olmak zorunda kaldılar.

Bitcoin’in küresel çevresel tesirinin karmaşık bilgileri uzun süredir tartışılıyor, çevrimiçi sohbetlerde, teknik araştırmalarda ve çalışmalarda ortaya çıkıyor. Eleştirmenler, madenciliğin bazı minik ülkeler kadar enerji kullanarak çılgınca verimsiz bulunduğunu söylüyor. Castle Island Ventures’tan Nic Carter geçen yıl şunları yazdı: “Bitcoin’ciler bu endüstrinin maliyetlerini korumak için çaba sarfetmek zorunda kalırken, eleştirmenler belirli endüstrilerin enerji kullanımlarını seçici bir halde sorgulama mevzusunda görünüşte vicdansız bir hakka sahipler.”

Fakat şimdi bu soyut, uzun süredir devam eden tartışmalar, Rainey’nin söylediği şeklinde, oldukca orada.


Bu hikayenin bir versiyonu ilk olarak İklim Her şeydir haber bülteni. Kaydolmak için, buraya tıklayın.


Endişeler yalnız New York’ta değil, Kentucky, Batı Virginia, Oregon, Teksas ve daha fazlasında birleşiyor – bilhassa enerji ve çevresel tesir değiş tokuşları göz önüne alındığında, mahalli ekonomilerin kripto madenciliğinden hakkaten ne kadar yararlandığını sorguluyor. Oregon’un Senato Finans Komitesi başkanı Demokrat Senatör Ron Wyden, kripto madenciliği şirketlerini, sıkıntılı topluluklar üstünde vaat edilen pozitif yönde etkiye haiz olduklarını göstermek için araştırıyor. Ve 29 Mart’ta, çevre aktivistlerinden oluşan bir koalisyon, Bitcoin’in çevresel ayak izini azaltmasını talep eden İklimi Değil, Kodu Değiştir adlı yeni bir kampanya başlattı.

Ethereum şeklinde kuvvetli kripto oyuncuları enerji kullanımlarını mühim seviyede azaltmak için çalışırken, Bitcoin için bunu söylemek yapmaktan daha kolay.

Ve Greenidge’e karşı çıkan Seneca Lake Guardian’ın başkan yardımcısı Yvonne Taylor için, sorun yalnız daha geniş iklim tesiri değil, mahalli etkisinde bırakır de önde ve merkezde. “Zararı olan partikül maddeye ek olarak her yıl atmosfere bir milyon tondan fazla CO2 eşdeğeri salacaklar” diyor. Çiftlik ülkesinde, bunun üzüm şeklinde kırılgan ürünler için büyük bir mesele bulunduğunu söylüyor.

Rainey’nin de belirttiği şeklinde, bir başka mühim kaygı de milyonlarca galon göl suyunun alınması ve boşaltılmasıdır. Sakinler, geri dönen göl suyunun yırtıcı yaşam için sorunlara niçin olacak kadar sıcak bulunduğunu iddia ediyor ve hatta bazıları, bölümlerin artık bir jakuzi şeklinde hissettiğini bile söylüyor. Sadece Greenidge bu iddiaları şiddetle reddediyor. Şirket yapmış olduğu açıklamada, “Mevcut hava ve su izinlerimize tam olarak uyuyoruz ve buna devam edeceğiz” dedi.

Notre Dame Üniversitesi’nde teknoloji etiği profesörü Elizabeth Renieris, “Greenridge hikayesinin hakkaten vurguladığı bir şey, bu teknolojilerin önemliliğidir” diyor, “Tıpkı veri, suni zeka ve bulut bilişim, blok zinciri ve kripto para birimleri ile alakalı konuşmalarda olduğu şeklinde. Bu durumda, oldukca gerçek çevresel ve toplumsal etkisinde bırakır de dahil olmak suretiyle, hızla gelişen teknolojinin fizyolojik ve maddi etkilerini gizlemek için çoğu zaman eterik terimlere güvenir. ”

Rainey, “Kripto para birimine yatırım yapmamanız icap ettiğini asla söylemedim” diyor. “Canınız ne istiyorsa onu yapın. Benim de geri adım atma hakkım var. Bir arka bahçeyi korumak için her insanın yapacağı şeyi yapacağız. Bu sınırda bir iklim.”

Son zamanlarda, Greenidge’e karşı savunucular, yar şeklinde bir şeyle karşı karşıya olduklarını düşündüler. New York Demokratik Hükümeti Kathy Hochul’dan, yaklaşan hava izni yenilemesini reddedebilecek yada hatta bu tür kripto madenciliği mevzusunda moratoryum duyuru edebilecek büyük bir karar bekliyorlardı. Bunun yerine Çevre Koruma Departmanı bir sonucu bu yaz sonuna kadar erteledi. Bu izin yenilemesi ikinci kez ileri itildi.

Sadece bu, beklemeyi göze alamayan bir karar, diyor Taylor ve yalnız kendi bölgesi için değil, ülkenin tamamı için izlenmesi ihtiyaç duyulan bir karar. New York’un yeşil yasalarının çoğundan daha yürekli bulunduğunu ve Finger Lakes bölgesinin kırsal olmasına karşın kısmen şarap açısından varlıklı bulunduğunu ve kripto bitkilerinin bulunmuş olduğu öteki yerlerden daha çok tesiri bulunduğunu söylüyor.

Taylor, “Bu, eyaletteki öteki yeterince kullanılmayan yada hizmet dışı bırakılan elektrik santrallerinin iyi mi düşeceğine ve açıkçası bunun ötesine geçeceğine dair bir kontrol vakası” diyor. “Yakıtı yutmak ve öteki topluluklarda sorunlara niçin olmak için düzinelerce hızlanıp tekrardan açıldığını görmüş olacaksınız. Bir nevi sıfır noktasıyız.”

TIME’dan Daha Fazla Okunması Ihtiyaç duyulan Öykü


Bizlere Ulaşın [email protected] adresinde.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası