NFL, uzatma kurallarında değişiklik yaparak her iki takıma da sezon sonu maçlarında sahip olma hakkı verdiğini duyurdu.

0


Ulusal Futbol Ligi, 2021 sezonunda mağlubiyeti belirlemede yazı tura atma gücüne ilişkin tepkilerin arkasından playoff maçları için yeni fazla mesai kuralları belirledi. Kuruluşun Florida, Palm Beach’teki Senelik Toplantısı esnasında, kulüp sahipleri ligin 16. Kuralını değiştirdi ve artık her iki takıma da sezon sonu maçlarında “uzatmalarda topa sahip olma fırsatı” verecek.

Kuralı getiren Indianapolis ve Philadelphia, değişikliğin sebebi olarak “rekabet eşitliğini” gösterdi. CBS Sports’un bildirdiğine nazaran, her iki ekip da kuralın tüm oyunlar için geçerli olmasını istemiş olsa da, kulüp sahipleri değişikliğe yalnızca sezon sonu maçlarında izin vermeye karar verdiler.

Super Bowl: Rams vs Bengals
Tenis yıldızı Billie Jean King, 13 Şubat 2022 Pazar günü Inglewood, CA’daki SoFi Stadyumu’ndaki Super Bowl’dan ilkin yazı tura atıyor.

Allen J. Schaben


Önceki kaide, eğer bir oyun uzatmaya giderse, yazı tura kazanan takımın topa sahip olacağını belirtiyordu. Arkasından gelen ani ölümdü: Topa sahip olan ekip bir touchdown yaptıysa, oyun biterdi.

Eski kaide, geçen sezon Kansas City Chiefs ve Buffalo Bills arasındaki eleme maçında tartışmalara yol açmıştı. Kansas City uzatmada meydana getirilen bir touchdown sonrasında maçı 42-36 kazanmıştır, sadece Bonoların topa dokunmasına asla izin verilmediği için birçok yandaş, kuralın yazı turaya oldukca fazla vurgu yapmasından yakınma etti.

Şimdi, yeni kurallar, uzatma periyodunu başlatmak için başlamış olan ekip, karşılayan takımın ilk hakimiyetini kazanmadığı sürece, her iki takımın da topa sahip olmasını sağlayacak. Her iki pozisyonun sonunda en yüksek puana sahip olan ekip kazanacak – sadece oyun berabereyse, “herhangi bir yöntemle” ilk skoru icra eden takımın kazanacağı ani ölüme devam edecek. NFL.com’a nazaran, kaide değişikliği 29’a 3 oyla onaylandı.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası