NFL’nin fazla mesaiyi düzeltmesi ne kadar mühim?

0


NFL fazla mesaiyi “düzeltmeye” çalışıyor ve bunun iyi bir sebebi var, şu sebeple fazla mesai birçok maçı halleder, takımlar uzatmada olanlara nazaran kazanır ve kaybeder. 2021 NFL playoffları ve tek elemeli playofflarda uzatmalarda kazanılan oyunlar sebebiyle bu mevzu şu anda gündemde, sadece uzatmanın tesiri oldukca daha ileri gidiyor ve bugün buna bakacağız.

NFL, Steelers’ın ilk Super Bowl’unu kazanılmış olduğu 1974’te düzgüsel sürem maçları için fazla mesai uyguladı (1974 Steelers bir tek bir OT maçında oynadı ve berabere kaldı). 1974’ten ilkin 4. çeyrek sona erdiğinde oyun sonlanmış oldu. Bu hamle, kravatlar popüler olmadığı için yapılmış oldu. Hala değiller, bir çok fanatik onlardan kesinlikle nefret ediyor, bu yazının yazarı da dahil.

Sadece fazla mesainin NFL üstündeki tesirini keşfetmeye kıymet ve 2021, fazla mesainin ne kadar etkili hale geldiğini görmek için mükemmel bir sürem. Ek olarak etkiyi çözümleme etmek de oldukça kolay, şu sebeple tek yapmamız ihtiyaç duyulan herhangi bir fazla mesai sonucunu berabere değişiklik yapmak. NFL fazla mesaiye asla izin vermeseydi, 2021’de NFL’deki playoff yarışı bu şekilde görünürdü.

AFC Playoff puan durumu
1 Bufalo Bonosu 11-5-1
2 Kansas City Chiefs 11-5-1
3 Tennessee Titans 11-5-1 (kafa kafa rekoru bu bağları çözdü)
4 Bengal 9-5-3
5 Yurtsever 10-6-1
6 Indianapolis Colts 9-6-2
7 Las Angeles Chargers 9-6-2 (bölme rekoru bu beraberliği çözdü)
Playoffları kaçırmak
Çelikler 7-7-3
Las Vegas Akıncıları 6-7-4

Dürüst olmak gerekirse, bu sıralamaların gerçek 2021 AFC sıralamasından daha doğru bulunduğunu düşünüyorum. Steelers ve Raiders playofflara kaldı şu sebeple oyun bittikten sonrasında futbolda hakkaten iyiydiler.

Fazla mesainin tesiri olmadan, Bonolar ilk turda veda eder ve Titanlar, Colts’u yırtıcı yedi gün sonu için ağırlar. 2021 tümen raundunda oynayan takımları burada kazananlar olarak alırsak, bu tümen raundunda Faturalar Bengallerle ve Chiefs Titanlarla karşı karşıya kalır ve Bono ve Chiefs karşı karşıya gelirse (oyun bu yüzden biz Uzatmalardan bahsediyorlar) Buffalo’da olacaktı ve AFC Şampiyonası maçı olacaktı.

Beraberlikleri sevmesem de, dürüst olmak gerekirse, bu sıralamanın ve playoff düzeninin düzgüsel sezonda gördüklerimize nazaran daha doğru bulunduğunu ve playofflar için oldukca daha iyi eşleşmeler sağladığını düşünüyorum.

NFC de birazcık değişiyor.

AFC Playoff Sıralaması
1 Green Bay Packer 12-4-1
2 Las Angeles Ram 12-4-1
3 Tampa Bay Buccaneers 12-4-1 (Üç yönlü beraberlik, kafa kafaya üstün dereceli üstüne sabitlendi)
4 Dallas Kovboyu 11-4-2
5 Arizona Kardinali 11-6
6 New Orleans Azizleri 9-7-1
7 San Francisco 49ers 8-7-2
Playoffları kaçırmak
Philadelphia Eagles 9-8 (49’lular kafa kafaya rekoru berabere tamamlamış oldu)

Buradaki büyük değişim, Saints’in Eagles üstünden playoff yapması ve Rams’in ikinci sıraya yükselmesi. İlk turda 49ers’a ev sahipliği icra eden Rams, Saints’e ev sahipliği icra eden Korsanlar ve Kardinallere ev sahipliği icra eden Kovboylar var. Cardinals ve 49ers rakiplerini değiştirirken, Cardinals’in Green Bay ile karşılaşmak için hayatta kalacağını yada kim bilir 49ers’ın joker kart turunda Rams’ı şok edeceğini düşünmek oldukca oldukça kolay.

Her iki durumda da, düzgüsel sezonda fazla mesainin oynadığı mühim görevi ve bu maçların playoff sıralamasını iyi mi etkilediğini görmek kolay. Bu, NFL’nin uzatmalarda yapmış olduğu son değişikliğin bir tek playofflarda gerçekleşmesini garip kılıyor. Bu da bizi bir sonraki sorumuza getiriyor, yeni kaide 2021’de kaç oyunu etkilerdi? Yeni kuralın oldukca fazla tesiri olur mu, yeni kaide yürürlükte olsaydı, herhangi bir playoff sıralaması değişim riski altında olur muydu?

Bunun için 2021’deki tüm uzatma oyunlarını inceledim ve ilk uzatmada kaç maçın bittiğine baktım ve nitelikli olan dört oyun vardı.

İlk olarak, 4. Haftada New Orleans Saints, New York Giants’ı ağırladı ve Saints, 4. çeyreğin bitmesine 31 saniye kala maçı bağladı, bir başlama vuruşu ve iki oyun sonrasında oyun sonlanmış oldu, uzatma başladı ve Giants topu aldı ve maçı kazanan touchdown için sürdüler.
Yukarıya bakarsanız, uzatma olmadan Saints’in playofflara kalacağını görürsünüz, bu yenilgi onları nakavt etti.

İkincisi, 5. haftada Kuzgunlar Indianapolis Colts’a ev sahipliği yapmış oldu, Kuzgunlar 35 saniye kala maçı bağladılar, Colts sahadan aşağı indi, sadece onlara maçı kazandıracak bir şutu kaçırdı, Baltimore uzatma için yazı tura atışını kazanmıştır, ve bir gol atmak ve oyunu kazanmak için alanın uzunluğunu sürdü.
Gene, yukarıya bakarsanız, Colts 2021’de playoffları kaçırdı, sadece bu fazla mesai kaybı olmadan playofflara kalıyorlar.

6. Haftada Carolina Panthers Minnesota Vikings’i ağırladı, Panthers maçı 42 saniye kala berabere yapmış oldu, Vikingler sahayı sürdü sadece maçı kazanan golü kaçırdı. Vikingler hemen sonra uzatma için yazı tura atışını kazanmıştır, sahayı sürdü ve maçı kazanmak için golü attı.

Bu, bu dört oyundan playoffları etkilemeyen tek oyun olsa da, bu oyun, Vikinglerin oyunun son sürüşünü ve uzatmaların ilk sürüşünü almış olduğu Chiefs/Bills oyununu öykünmek ediyor.

15. Haftada Chargers Chiefs’i ağırladı, Chiefs oyunu 1:16 saniye kala berabere kaldı, peşinden her iki ekip da süre dolmadan gol atamayan süratli pozisyonlara sahipti. Chiefs, fazla mesai yazı tura atışını kazanmıştır, bir touchdown için sürdü ve oyunu kazanmıştır.

Yukarıya bakarsanız, uzatma olmadan, Chargers play-off’ları yapar ve Chiefs’in Buffalo’ya karşı ev sahibi pozitif yanları yoktur. Bu fazla mesai oyunu Chargers’ı playofflardan düşürmede etkili oldu ve Chiefs playoff yarışında rol oynadı.

Playoff oyunlarının “doğru yapmak” için değişik bir fazla mesai yapısına haiz olması mühim görünse de, playofflar, Kansas City Buffalo Bills’i yenmek için arka arkaya iki kez topa haiz olmadan ilkin aynı fazla mesai kuralından etkilendi.

2022’de yine olup olmayacağı, NFL’nin problemi çözme girişiminin etkinliği şeklinde, izlenmesi ihtiyaç duyulan bir öykü olacak.

Fazla mesainin tesiri ve NFL’nin dikkate alması ihtiyaç duyulan öteki seçenekler hakkında tam bir münakaşa için, bu haftaki Geoffrey Benedict ve Dave Schofield’a göz atın. Steelers Stat Geek dijital ses dosyası:

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası