NFT’ler, Web3 ve metaverse, bilim adamlarının araştırma yapma şeklini değiştiriyor

0


Bilim adamları, değişik paydaşlar arasındaki bilimsel çabalarda işbirliğini geliştirmek için akıllı sözleşmeler ve belirteçler şeklinde blok zinciri araçlarından yararlanabilir. Bu sözde merkezi olmayan bilim hareketi yada özetlemek gerekirse DeSci, bilimsel araştırmayı geliştirmek için blok zinciri ve Web3 teknolojilerini birleştirir.

DeSci’nin birincil hedefi, bilimsel zorluklara yaklaşırken daha geniş katılım ve finansman sağlamanın yanı sıra, ortaya çıkmanın ve sansürle savaşım etmenin maliyetli olabileceği birkaç derginin hakim olduğu eşler arası araştırma sürecini demokratikleştirmektir. DeSci, varlığın kanıtı teknolojisi ile araştırma depolaması için standartlar da oluşturabilir. Bitcoin şeklinde finansal blok zincirlerinde, işlemler bir madenciler ağı tarafınca doğrulanırken, araştırmalar ek olarak bir blok zinciri bilim adamları ağına katılanlar tarafınca da doğrulanabilir.

Bilimin ademi merkeziyetçiliği

Blok zinciri tabanlı emsal araştırma ekosistemleri saydam olabilir ve takma adlı iştirakçilerin bile katkıda bulunmuş olduğu araştırmalara güvenilirlik kazandırabilir. Mesela bilim adamları, katılım için daha geniş bir topluluğu katkıda bulunmaya teşvik ederek bir hisse yada “ödül” alabilirler.

Esasen, merkezi olmayan bilim, daha çok insanı Dr. Benjamin Bratton’ın “maddenin kaynak kodu” olarak adlandırdığı şeyle temel düzeyde emek vermesi için yetkilendiren platformların geliştirilmesini mümkün kılar. Bilimi merkezi olmayan bilim kanalıyla demokratikleştirmek, çağdaş bir Bilimsel Devrim için yeni bir tür arayüz katmanına müsaade edecektir. Bunu yapmanın yolu, bilimsel arayışlara erişimi merkezsizleştirmek, kısacası yurttaş-bilim adamlarına bir rol vermektir.

Bunun bilgisayarlarda bulunduğunu gördük ve genel olarak bilimle olabileceğine inanıyoruz. Bilgisayar devriminin başlangıcında, yazılımla çalışmak zordu. Oldukça azca şahıs, değişik soyutlama düzeyleri yardımıyla vakit içinde giderek daha sezgisel ve kolay hale gelen ve bu yüzden daha çok insanoğlunun kıymetli katkıda bulunanlar haline gelmesine müsaade eden nadir teknolojileri anlamış oldu. Bunu mümkün kılan teknolojilerden bazıları Javascript ve kodlamayı daha verimli hale getirmek için geliştirilmiş destek paketleri ihtiva eder. Daha düşük bir soyutlama düzeyinde, yazılım yada kodlamadan anlamış olmayan kişilerin internet sayfalarını kurmalarına olanak tanıyan WordPress şeklinde bir teknoloji vardır.

Bilim için Blockchain teknolojisi

Blockchain teknolojisi (belirteçler, NFT’ler, metaversiyonlar), bilimsel işbirliklerine erişimi demokratikleştirecek şekilde platform ekonomisini pozitif yönde yönde etkileme potansiyeline haizdir. Platform denilince akla çoğu zaman başlı başına dünyayı değiştiren projeler olan Uber yada Airbnb geliyor. Sadece platformların ekonomisi, oldukça yeni bir araştırma alanı olan ve hatta oyun teorisini bilimsel niteliği olan bir disiplin olarak ileriye taşıyan bir şeydir. Bu süreç Bitcoin (BTC) ile başladı ve o zamandan beri yalnız Ethereum (ETH) ve yüzlerce değilse de düzinelerce başka blok zinciri tarafınca daha da geliştirildi.

İlişkili: En merkezi olmayan blok zinciri hangisidir? Uzmanlar yanıt

Tarihsel olarak, web platformları ve uygulamaları, kıymet yaratma süreçlerinde merkezcil olma eğilimindeydi; ne kadar oldukça kullanılırlarsa, platform oluşturucu o denli oldukça kıymet elde eder. Blockchain, herhangi bir platforma ne kadar oldukça insan katılırsa ve ne kadar oldukça insan platforma kıymet katarsa, platformdan o denli oldukça geri döndüğü daha adil bir düzenlemeyi mümkün kılar.

Merkezi olmayan bilim (DeSci), bir IP platformundan yada ne kadar oldukça kullanılırsa, platformun o denli fazla yarar sağlamış olduğu ve değerin birleştiği bir platformdan farklıdır. DeSci örneğinde, kıymeti yaratan insanoğlu – araştırmacılar, bilim adamları, yurttaş bilim adamları vb. – katkılarının kıymeti doğrultusunda kıymet kazanırlar; kısaca, öteki araştırmacılar ve bilim adamları vb. tarafınca ne kadar oldukça kullanılırsa, o denli fazla kıymet alırlar.

Bunun bilim, matematik ve öteki şeylerdeki temel araştırmalar üstündeki tesiri son aşama mühim olabilir. DeSci, blockchain teknolojisi ortaya çıkana kadar mümkün olmayan yeni katkıda bulunma ve ortaklaşa iş yolları yaratıyor. Eğer özünde ve daha büyük bir projenin bir parçası olarak kıymetli olan bilginiz yada anlayışınız var ise (bu projenin ne işe yaradığını bile bilmiyor olabilirsiniz), başka biri katkınızdan yararlanabilir ve bunun için tanımlanabilir ve artıklar kazanabilirsiniz. bu katkıdan geleceğe.

NFT’ler meta veri deposunun geleceğinde büyük bir rol oynayacaktır, bundan dolayı NFT’ler vesilesiyle bilimsel araştırma güvenli bir halde aktarılabilir. Akademi esasen NFT’leri kullandı. Mesela, California Üniversitesi, Berkeley, Nobel ödüllü kanser araştırmacısı James Allison’ın dünyasıyla ilgili belgelere sabitlenmiş bir NFT’yi 50.000 dolardan fazla açık artırmaya çıkardı. ABD Silahlı Kuvvetlerinin bir kolu olan ABD Uzay Kuvvetleri, uyduların artırılmış gerçeklik görüntülerini ve uzay ikonografisini içeren bir takım NFT satmaya başladı. Biyoloji öncüsü George Church’ün şirketi Nebula Genomics, Church’ün genomunun NFT’sini satmayı planlıyor. Church, Cambridge’deki Harvard Üniversitesi’nde bir genetikçidir ve İnsan Genom Projesi’nin başlatılmasına destek olmuştur. Bilimde NFT’ler için gelişen kullanım durumları var ve kesinlikle daha fazlası olacak.

İlişkili: Yaşamın kodu: Blockchain ve genomiğin geleceği

Blockchain, yüksek bir idrak etme, indeksleme ve hesaplama kıymeti çözünürlüğüdür. Potansiyel orada ve artık bilimsel süreci iyileştirmede değerlerini, bilimsel kalitelerini ve genel etkinliklerini kanıtlamak DeSci kuruluşlarına kalmış durumda.

Bu yazı yatırım tavsiyesi yada tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada anlatılan görüş, fikir ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak yada temsil etmek zorunda değildir.

Steve McCloskey San Diego, California Üniversitesi’nde Nanomühendislik birinci sınıfının bir mezunudur. Steve’in emek harcamaları Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) alanına uygulanan gelişen teknolojilere odaklanmıştır. UCSD’den mezun olduktan sonrasında, nano ölçekte çalışan bilim adamları ve mühendisler, bilhassa protein mühendisliği ve ufak moleküllü ilaç geliştirme için sanal gerçeklik çözümleri geliştirmek suretiyle Nanome Inc’i kurdu.