NFT’lerin Düşündüğünüz Kadar Deli Olmamasının Basit Nedeni

0


TAMAM. Anladım.

NFT’ler deli. Her insanın haiz olabileceği ve öteki tüm anlamlarda haiz olabileceği bir mülkün tapusu? Fındık. Informasyon özgür olmak istediğinde suni dijital kıtlık yaratacak bir teknoloji mi? Sapık. JPEG’ler için eşi görülmemiş fiyatlara haiz bir mega balon ve maymunlar, yatlar ve zombilerle dolu devasa bir süratli varlıklı olma türü kalabalığı mı? uygunsuz.

Söylediğim benzer biçimde, anladım. Ve katılıyorum.

Sadece NFT’lerin muhteşem, mantıklı ve tartışılmaz bir anlam ifade etmiş olduğu bir senaryo var ve en büyük NFT pazarlarından önde gelen Rarible’ın baş ürün sorumlusuyla, NFT’nin son bir bölümünde tam olarak bununla ilgili söyleşi ettim. TechFirst podcast’i.

Gerçek şu ki, gerçeklik giderek sanallaşıyor. Ya da en azından dijital. Dijital eğlenceyi Netflix üstünden, dijital müziği Spotify üstünden tüketiyoruz; Fortnite’da dijital savaşlar yapıyoruz; akıllı telefonlarımızda sanal savaşlar kazanıyoruz; başkalarıyla dijital olarak Zoom üstünden tanışıyoruz; sanal durağan(durgun) disklerde Google Dokümanlar ile evlerde dizüstü bilgisayarlarda dijital olarak çalışıyoruz; anılarımızı arama motorlarına aktarıyoruz. Fizyolojik et alanı dünyasında bedenlerimizi çalıştırdığımızda bile, dijital eğitmenler bizi bırakıp onlara 25 vermemizi yada birazcık daha zorlamamızı yada birazcık daha esnetmemizi istiyor. Kısacası, yaptığımız neredeyse her şeyi dijital olarak yada dijital gerçekliklerle zenginleştirerek yapıyoruz.

Bu gelişen metaverse etrafımızda büyüdükçe ve gerçekliğimiz daha da dijital hale geldikçe, erişim haklarını, iyelik haklarını ve kullanım haklarını temsil etmeye yönelik artan bir gereksinim var. Ne kullanabilirim? Başkalarının kullanmasına ne izin verebilirim? Neye sahibim? Ötekiler neye haiz? Mühim olan: Tüm bu tarz şeyleri dijital, programlı ve sözleşmeli olarak iyi mi ifade edebilirim.

Peki, tahmin edin tamamı için elimizde ne var?

Kazanan kazanan tavuk yemeği: NFT’ler.

“Biri dedi ki [the] dijital imza, 20. yüzyılın en büyük icatlarından biridir,” diyor Rarible baş ürün sorumlusu Alex Salnikov, bana geçenlerde söylemiş oldu. “Ve aslına bakarsak bunun sonrasını görüyoruz, zira tüm NFT’ler, blok zincirinde mevcud her şey, hususi anahtarınıza ve dijital kimliğinize, yalnız kendiniz için oluşturduğunuz dijital imzanıza bağlı. Ve bu benzer biçimde sen dijital dünyada. Ve ondan ilkin dijital dünyada ‘siz’ diye bir şey yoktu.”

Bundan dolayı Salnikov’un dile getirmiş olduğu ümit ve hayal, NFT’lerin web üstündeki tüm dijital iyelik haklarını temsil edecek olmasıdır. Ve niçin bunun fazlaca gerçekçi bir rüya bulunduğunu düşünüyor.

Gerçekte, biz aslına bakarsan metaverse’de yaşıyoruz, diyor Salnikov, yankılanıyor AR ve VR öncüsü Avi Bar-Zeev’in görüşü. Soluduğumuz, yediğimiz ve içinde hareket ettiğimiz fizyolojik evreni hızla değiştiren (tartışmalı) yada çoğaltan (tartışmalı) yalnız her gün içinde var olduğumuz dijital evren.

“NFT ve tüm blok zinciri devrimi, bu dünyayı tekrardan inşa etme, topraklama ve platformlardan bağımsız bir iyelik düzeyi yaratma girişimiyle ilgilidir – dijital öğelerinize direkt blok zincirinde, cüzdanınıza bağlı olarak haiz olmuş olursunuz.” Salnikov diyor. “Hususi iyelik üstündeki bu temel özgürlük terimi internette hiçbir vakit var olmadı. Ve şimdi NFT’lerle parasız ve açık olan ve her şeyde mülkiyeti temsil edebilecek hususi mülkiyete sahibiz.”

Elbet, JPEG’ler ve GIF’lerle başladı (ayrıca, bu zor G).

Fakat biletlere kadar genişletilebilir. Yada sanal ortamlardaki evler. Yada Tolkien’deki Legolas ve öteki elfler benzer biçimde aynı anda mevcud Gucci çantaları. Yüzüklerin Efendisihem görünen hem de görünmeyen alemlerde.

Salnikov’a gore hususi iyelik, fizyolojik ekonominin “süper çekirdek terimi”dır ve aynı şeyi meta veri deposunda tanıtmak, kim olduğumuzun, ne yaptığımızın ve dijital alanlarda iyi mi davrandığımızın evriminde mühim bir adımdır.

Bundan dolayı, balon patlaması ve NFT satışları, Şubat 2022’nin baş döndürücü, köpüklü zirvelerinden %80 düşse ve Rarible rakibi OpenSea’nin NFT pazarında oluşturulan NFT’lerin %80’i düzmece yada hileli olsa ve 10.000 huckster gelmiş olsa bile Algoritmik olarak buluş edilmiş Bored (buraya hayvan ilave edin) yada (buraya ödat ilave edin) Zombilerden oluşan bir kadro oluşturdu ve mühim değil.

Bir tek mühim değil.

Bundan dolayı her devrimin ve her evrimin bir hype döngüsü, bir patlama aşaması ve bir hayal kırıklığı çukuru vardır ve NFT’ler değişik değildir.

En azından, bu hattı satın alırsanız.

Salnikov, “Kambriyen NFT patlamasının başlangıcındayız” diyor. “İnsanlar düşünce yürütüyor. İnsanlar her türlü NFT’yi yaratır – fizyolojik, dijital, buna ve buna ve buna bağlı – ve bazıları ölecek, değil mi? Diğerlerini geride bırakmayacaklar ve bu fikirlerin bazıları yaşayacak.”

Ve netice?

2020’de NFT pazarı 100 milyon dolara ulaştı. Salnikov, 2021’de 24 milyar dolara patladığını söylüyor. Ve o zamandan beri gelişme gördük … ve bir miktar daralma.

Sadece NFT’ler, acil ettiğimiz meta veri tabanında hakkaten merkezi olmayan iyelik ve erişim hakları temeli haline gelirse, kim bilir sınır gökyüzüdür.

Salnikov, “2030 yılına kadar trilyon dolarlık bir pazara ulaşacağımıza inanıyorum” diyor. “Ve her türlü şeyi temsil edecekler…. e-ticaretin yarısının fizyolojik olması mantıklı değil. Doğrusu bir Yıldız Wars Lego oyuncağı aldığınızda mutfaktaki bıçak benzer biçimde bazı fizyolojik özellikleri olduğundan değil, bu evrenden bir karakter olduğundan, sempatik olduğundan, seviyorsunuz diye satın alıyorsunuz. Fizyolojik olması için neredeyse sıfır sebebi var. AR’de alabilirsin ve aynı destek programa haiz olacak.”

“Dijital dünyaya geçecek, NFT’lere dayalı olacak. Dijital dünyada yaşadığımız benzer biçimde tamamen dijital dünyada yaşayacak. Ve bunun 0.1 aşamasındayız.”

Yürekli Yeni Dünya?

Bir ihtimal.

Abone olmak TechFirstyada bir tam transkript konuşmamızdan.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası