NFT’lerle ünlülerin aşk ilişkisi yeni başlıyor olabilir – hatta floplar ve şüpheler arasında bile

0


Bu bir süredir bir alışkanlık haline geldi ve her parlak gözlü duyuru çoğu zaman bir tür bağlantı yada hususi bir fırsat vaat ediyor. Sadece, kripto para birimi yada NFT’ye haiz olmayan (ve umursamayan) nüfusun çoğunluğu için, büyük adlar ve teşvik ettikleri pahalı teknoloji konseptleri hakkaten de acayip yatak arkadaşları oluşturuyor.

Bazı güncel örnekleri ele alalım: Geçen hafta, Madonna, bir ağaç doğururken açık görüntülerini ve alt takımının 3D modelini içeren son aşama NSFW NFT koleksiyonunu bastı. Hayırsever bir halde, reaksiyonlar karıştırıldı.
Bu senenin başlarında, Marvel aktrisinin metaverse’nin “köşesi” olarak adlandırdığı şeyin içine bir göz attığı Brie Larson vakası yaşandı. 30 saniyelik Twitter videosu, NFT sanatıyla dolu sanal bir müzenin çevresinde beceriksizce dolaşan Larson’a yalnızca geçici bir benzerlik gösteren sarı saçlı bir avatar içeriyordu.
Sayısız öteki yıldız, sporcu, sanatçı ve hatta spor ekibi, kripto yada NFT ortaklıklarını teşvik etmek için benzer titrek adımlar attı, kimi zaman NFT’leri hayranlara yarar sağlamayan yada en azından yarar sağlamayan bir para kazanma girişimi olarak gören eleştirmenler alay mevzusu oldu. fazla parası olmayanlar.
DAHA FAZLA OKU: NFT nedir?
Ek olarak, dijital sanat yada gayrimenkul sahibi olmanın en seksi vaadi bile, mevcut kripto para piyasasının değişken uyumlarını ve başlangıçlarını gölgede bırakamaz. NFT satışları Eylül 2021’den bu yana %92 düştü. Kripto pazarındaki ürkü ABD düzenleyicilerinin kulağına ulaştı. Milyonlarca dolara satın alınan ve yıldız yatırım sözü verilen NFT parçaları fiyasko oldu. Aslına bakarsak, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in 2021’de 2,9 milyon dolara satılan ilk tweet’i, Nisan ayındaki bir açık artırmada yalnızca 280 dolarlık yüksek bir teklif aldı.

NFT pazarında tehlikeli sonuç kesime ulaştık mı? son günlerinde miyiz Bugün nasılsın? etkisinde bırakan yada o film yıldızı yüksek dolarlık dijital malları mı zorluyor?

Kripto treni nereye gidiyor?

Benjamin Behrooz için bu büyüyen ağrılar uzun oyunun bir parçası. Behrooz, öteki şeylerin yanı sıra NFT ortaklıklarına odaklanan bir marka bilinci oluşturma ajansı olan Branding Los Angeles’ın kurucusudur. NFT projeleri geliştirmek isteyen kuvvetli müşterilerin ve şirketlerin sayısının her gün arttığını ve büyük perakendecilerin kripto para ödemelerini kabul etmesinin fazlaca uzun sürmeyeceğini söylüyor.

Şimdi gördüğümüzü söylüyor; kripto uzay destekçilerinin beceriksizliği ve kült benzeri saldırganlığı, samandan ayrılan buğdaydır.

CNN’e “Şu anda, bu şeylerin fazlaca kısa bir seyirci kitlesi olabilir. Fakat bu bir roller coaster’ın başlangıcı şeklinde. Çalışıyorsunuz, tırmanıyorsunuz ve yukarı, yukarı, yukarı çıkıyorsunuz ve sonrasında ödeme geliyor” diyor.

Cryptoverse’in hala hususi olduğu doğru. ABD’de ortalama 46 milyon kişinin en önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin’e yatırım yapmış olduğu tahmin ediliyor. Dünya genelinde, tahminen 300 milyon kripto kullanıcısı yada ortalama %3,9’u var.
Bu kripto para birimi NFT’ler ve meta veri deposu şeklinde şeylere yatırıldığında, daire daha da küçülür. Tek bir hesapla, mevcut her bir NFT’ye yalnızca 360.000 şahıs haizdir ve bu pazarın değerinin %80’i, sahiplerin yalnızca %9’una aittir.

Ünlülerin onayları, insanların hususi sanal ürünleri bir mağazada olmasıyla birlikte kolay bir halde alıp sattığı bir geleceği döndürebilirken, mevcut dijital varlıklar dünyası, fazlaca, fazlaca büyük balıklarla dolu ufak bir gölettir.

Kim kiminle bağlantı kuruyor?

Bir Metavision sergisinde sergilenen NFT sanat eserini gösteren LED ekranlar.

Bu büyük balıkların daha ufak takipçilerine satmayı umdukları şey bir bağlantı noktası – eğer istersen, gölete bir bilet. Onlarla beraber yüzmek için bir talih.

“Analog dünyada birinin fanatik kulübüne üye olabileceğiniz şeklinde, şimdi bunu bir tek birinin NFT satışının yada metaverse’inin bir parçası olarak dijital olarak yapıyorsunuz. belirli oranda içeriden erişim,” CNN Business’tan Paul R. La Monica açıklar.
Kim bilir bu senenin başlarında birinin Snoop Dogg’un metaverse’deki “komşu” olması için 450.000 dolar ödemesinin yada Paris Hilton’un devamlı olarak NFT ve kripto para projelerini desteklemesinin sebebi budur. (Bazı girişimler ikna edici olmasa bile, mesela Hilton ile “Tonight Show” sunucusu Jimmy Fallon arasında, ikilinin Bored Ape Yacht Club NFT’lerini sert bir halde tartıştığı fazlaca yönlü bir söyleşi şeklinde.)
Dolly Parton, bu yılki SXSW konferansında NFT’leri dağıtırken aynı bağlantı unsurunu kullandı, insanoğlu 76 yaşındaki oyuncunun rahat kırsal havası ile finansal açıdan riskli, hiper-teknik bir kavram arasındaki uyumu sorgulasa da, çoğunlukla genç insanoğlu tarafınca benimsendi. yerli teknolojik okuryazarlık.

Sırada ne var?

Dolly Parton (burada 2021'de resmedilmiştir) bu yılki SXSW Konferansında hatıra NFT'leri dağıttı.

Behrooz, herhangi bir iyi ortaklığın anahtarı bulunduğunu söylüyor – kendini zorlama yada inorganik hissetmeyen, bir projeye eklenecek meşhur yada etkileyiciyi hakkaten araştırmak. Mesela, kitleleri kimdir yada ne tür değerleri vardır? Hayranlarla yakın ilişkisi olan otantik biri olmalı, diye belirtiyor.

Bu, insanların kolayca dolandırıcılık yada fena yönetime kolayca kurban olabileceği NFT’ler dünyasında bilhassa önemlidir.

“İnsanlar, bu alandaki avantajlardan yararlanıldığı durumların farkına varmaya başlıyor” diyor. “Kısaca kişinin yarattığı topluluklara bakmalısınız.”

Bu dijital alanlarda en etken olanların bir Snoop Dogg yada Madonna kaseti dinlememiş olmaları şaşırtıcı değil. Muhtemelen Paris Hilton’un niçin meşhur bulunduğunu bile hatırlamıyorlar.

La Monica, “Bu, daha genç, dijital olarak daha yerli insanlarda açıkça daha yaygındır bundan dolayı o nesil için para daima daha kavramsal olmuştur” diyor.

Genç nesillerin fanatik olduğu insanoğlu çoğu zaman öteki medya biçimleri vesilesiyle meşhur olurlar ve bu, bir ünlünün tam olarak kim olduğu ve tesirinin nerede olduğu mevzusundaki fikrimizi kontrol eder. Bir NFT kampanyası, mesela, eski bir muhafız, magazin dünyasının vaftiz etmiş olduğu bir ikondan ziyade bodrumlarından meşhur olan bir YouTube yıldızı yada bir TikTok etkileyicisi ile daha uygun görünebilir.

Behrooz, ajansının emekleri hakkında “Yaklaşımımızı değiştirmiyoruz,” diye açıklıyor. “Burası, insanları inananlara dönüştürmek için pazar yeridir.”

Metaverse inananlarının hayalini kurduğu gelecekte, yıldızlar tertipli olarak sanal alanlarda konserler yada buluşmalar düzenleyebilir. İnsanlar avatarları için hususi eşyalar satın alabilirdi – bu yeni dünyada yaşayacak olan kendilerinin sanal versiyonları. Behrooz, kulüplere yada öteki etkinliklere hususi, gerçek dünyadan erişime dönüşen hususi evler ve NFT’ler şeklinde metaverse ile etkileşime girme yolları hakkında görmüş olduğu bazı fikirlere fanatik kaldığını söylüyor.

Şu anda olduğu şeklinde, ünlülerin tanıtımını yapmış olduğu dijital varlıklar çoğu zaman fahiş fiyatlara satılıyor yada erişim için münhasır haklar gerektiren platformlarda barındırılıyor. Hayranlarla bağlantı çoğu zaman en iyi ihtimalle zayıf ve en fena ihtimalle yırtıcı geliyor. Sadece kripto yarışı devam etmiş olduğu sürece, takipçilerini – ve paralarını – geleceğe yönlendirmeyi umarak tüm çizgilerin yıldızları koşacak.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası