Nijerya, eNaira ile 1 yılı geride bıraktı: Beklentileri karşıladı mı?

Nijerya Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC), vatandaşları tarafınca beklenen pozitif karşılamayı göremedi. 

Bloomberg tarafınca gösterilen rapora gore, Nijerya’nın 217 milyon nüfusunun yalnızca yüzde 0,5’inden azı hükümet tarafınca piyasaya sürülen dijital para birimi eNaira’yı kullanıyor. Nijerya, eNaira’yı bir yıl ilkin piyasaya sürdü. 

Nijerya, Chainalysis tarafınca kripto benimsemelerinde Afrikan’ın en iyi ülkesi olarak belirlendi ve küresel sıralamada ise 11’inci sırada içeriyor. Buna karşın KuCoin tarafınca gösterilen bir rapor, 2022 senesinde Nijerya nüfusunun yalnızca yüzde 35’inin kripto paralara yatırım yaptığını ortaya koydu. Bu yatırımları ise 18 ila 60 yaş aralığındaki kişilerin gerçekleştirdiği kaydedildi. 

Bloomberg, Nijerya hükümetinin geçtiğimiz yıl kripto düzenlemelerinde göz açtırmayan uygulamaları ve düzenleyici netlik eksikliği sebebiyle vatandaşların kafasının karışmasına sebep bulunduğunu belirtti. 

Nijerya Merkez Bankası, Şubat 2021’de bankaların itibari para giriş ve çıkışlarını önlemek adına kripto hizmeti vermelerini yasaklamıştı. 

Bloomberg bildirisine gore, çoğu zaman devlete ve yönetici kesime karşı davranışlarında ölçülü bir tutum sergileyen insanları eğitmek ise, merkez bankası için de bir güçlük haline geldi. 

Dahası, naira 2015’ten bu yana neredeyse altı kez devalüasyona uğradı. Ekonomistler ise gelecek yıl değerde yüzde 20’lik bir yitik daha bekliyorlar. Bunun sebebiyse ekonominin artan enflasyonla daha da karmaşık hale gelmesi ve vatandaşların bir çok için CBDC’nin zor bir satış varlığı haline gelme ihtimali. 

Lagos merkezli gelişmekte olan ve sınır piyasaları yatırım bankası Renaissance Capital’ın yöneticisi Adesoji Solanke mevzuya ilişkin “eNaira, temel kullanım durumlarının hiçbirine hitap etmiyor. Düşük benimse oranlarıyla karşılaşılması şaşırtıcı değil” ifadelerini kullandı. 

Rapora gore, düzenleyiciler şu anda Nijerya Merkez Bankasını eNaira benimsenmesini artırma çabalarını hızlandırmaya yönlendiriyor. Bu çabaların içinde sokaklarda dolaşan motorlu çekçeklerin sürücülerine ve yolcularına yüzde 5 indirim sunmak da dahil olacak. 

Öte taraftan geçtiğimiz ağustos ayında Nijerya Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele, sekiz milyon kullanıcıya yaygınlık kazandırma hedefiyle eNaira projesinin ikinci aşamasına başlatıldığını açıklamıştı. 

Godwin Emefiele, o tarihlerde neredeyse 270 bin etken cüzdanın 840 bin CBDC indirdiğini belirtmişti. Ağustos ayına kadar da 4 milyar naira değerinde (9,5 milyon dolar) 200 bin işlem gerçekleştirildi. 

Atlantik Konseyi’nin CBDC takipçisine gore Nijerya, merkez bankası dijital para birimini tam olarak dağıtan on bir ülkeden yalnızca bir tanesi. Öteki 10 ülke ise Karayipler’de içeriyor. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası