Petrol fiyatlarında sert düşüş! Uzman isim değerlendirdi

Petrol fiyatlarında, Çin ekonomisine yönelik yaşanmış olan endişelerin artmasıyla sert kayıplar yaşıyor. Trive Yatırım Araştırma Müdürü Emre Çayırlı, petrol tutarları üstünde yaşanmış olan tüm gelişimleri ve ihtimaller içinde senaryoları Bigpara’ya değerlendirdi.

Bigpara.com

Yeni haftanın ilk işlem gününe petrol tutarları sert kayıplarla başladı. Ham Petrol (WTI) Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu. Brent petrol ise, 12 Ocak tarihinden bu yana dip seviyeyi görmüş oldu. Yaşanmış olan bu düşüşte, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı konumunda bulunan Çin’in ekonomisine yönelik endişeler içeriyor.

Çin, ‘sıfır Covid-19’ politikasını sürdürürken, olay sayılarında yaşanmış olan üstün dereceli seviyeler ülkenin ekonomik büyümesine yönelik endişeleri artırıyor. Bu durum da ekonomik yavaşlama endişelerini tetiklerken, petrol fiyatlarında kayıplar yaşanmasına sebep oluyor. Öteki taraftan, Çin’de ‘sıfır Covid-19’ politikasına karşı ülke genelindeki protestolar da fiyatlardaki düşüşte etkili oluyor.

PİYASA DALGALI KALABİLİR

Emre Çayırlı – Trive Yatırım Araştırma Müdürü

Hafta açılışından Ham Petrol (WTI) Aralık 2021’den bu yana en düşük düzey olan 73.60 dolara gerilerken, Brent petrol fiyatı Ocak 2022’den beri en düşük seviyesi olan 81 dolara kadar geriledi. Çin’de yaşanmış olan son gelişmeler, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine yönelik gelişme beklentilerinin sorgulamasına ve petrol fiyatlarının düşmesine niçin oldu. Çin’deki koronavirüs vakalarının son zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla petrol vadeli tutarları kıymet kaybetmeye devam etti. 

OPEC+ TOPLANTISI BELİRLEYİCİ OLACAK

Geçtiğimiz hafta cuma günü süregelen endişeler, hafta sonu Çin’de yaşanmış olan vakalarla beraber artmış durumda. Hali hazırda küresel ekonomik gelişme ilişkin yavaşlama ihtimallerinin konuşulmuş olduğu ortamda Çin’de yaşanmış olan gelişmelerle WTI, Aralık 2021’den beri en düşük, Brent ise Ocak 2022’den beri en düşük seviyeye geriledi. Avrupa’da uzun süredir konuşulan petrol fiyat sınırı görüşmelerinin de belirsizlik yaratması, mevcut koşullarla birleşince petrol fiyatına ilişkin beklentiler de negatif etkilendi. Öteki taraftan 4 Aralık’ta yapılacak olan OPEC+ toplantısında çıkabilecek üretim kesintisi haberi ise yaşanmış olan çalkantıyı artırmakta. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte OPEC+ toplantısının sonucuna ve Rus petrolünün üst sınırına bağlı olarak piyasa dalgalı kalabilir. OPEC+ üretim kotasında daha çok indirime gitmemesi yada ABD’nin stratejik petrol rezervlerini tekrardan doldurmak için eyleme geçmemesi yakın gelecekte petrol fiyatlarını daha da düşebilir.

PETROLDE BU SEVİYELER KRİTİK

2022 yılının en düşük seviyelerine gerilen Brent petrol fiyatı için 79 dolar bölgesi ilk destek seviyesi olarak izlenebilir. Satış baskısının devam etmesi halindeyse 76.70 bir alt destek seviyesi konumunda bulunuyor. Orta vadeli yükseliş eğiliminin geçmiş olduğu ve aynı vakit düşüş kanalının alt bandının bulunmuş olduğu 74 dolar bölgesi ise güçlü destek seviyesi konumunda bulunuyor. Brent petrolde kıymet artışının tekrardan başlaması için 83.60 – 86.60 dirençleri mühim olacak.

Ham Petrol tarafında ise, 76.90 – 76.20 destek aralığının altında fiyatlanma devam ediyor. Geçtiğimiz yıl aralık ayında direnç olarak çalışan 73 dolar bölgesinin altına geçilmesi halinde, yükselişin eğiliminin geçmiş olduğu 70 dolar bölgesine doğru satışların devam ettiğini görebiliriz. Bu bölgenin de gerisine geçilmesi durumunda 66.00 ve 61.65 dolar seviyeleri izlenebilir. Yukarı alanda ise 76.90 direnci üstüne yerleşilmesi halinde 81.00 / 85.00 dolar seviyeleri ihtimaller içinde direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREtiketler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası