Polkadot geliştirici faaliyetlerinde yeni rekor

Programlama veri havuzu GitHub tarafınca gösterilen verilere gore, Polkadot’a geçtiğimiz eylül ayı süresince her gün 500’den fazla katkıda bulunulmuş oldu. Bu sayı, oldukca zincirli protokol için tüm zamanların en yüksek seviyesini temsil ediyor. Öteki taraftan, Polkadot’un çapraz konsensüs beraber işlerlik standartı XCM, parachain’ler (paralel zincir) içinde 26.258 tane rekor bildiri gönderildiğini gösteriyor.
Polkadot’un Github sayfasına ağustos süresince toplamda 14.930 geliştirici katkıda bulunmuş oldu.
Proje geliştiricilerine gore, Polkadot ve parachain girişimi Kusama üstünde 66 blokzincir faaliyete geçti. Ağlar kurulduğundan beri, zincirler içinde 135 bildiri kanalı vesilesiyle 140 binden fazla bildiri alışverişi yapılmış oldu. Polkadot ve Kusama Treasuries, beraber ekosistemdeki harcama tekliflerini finanse etmek için 9,6 milyon DOT ve 72,8 milyon dolar değerinde 346,700 KSM harcadı.  
Parachain’ler, Polkadot’ta paralel olarak çalışan bireysel Layer-1 blokzincirlerdir ve ilk olarak Kusama’da kontrol edilmiştir. Parachain’ler için düzenlenen açık artırmalar, pozisyonun en yüksek teklifi veren projeye gittiği kitlesel fonlama şeklinde yapılıyor. Bunun ilk örneği ise geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirildi.  
Polkadot Kurucusu Rob Habermeier, ileriye dönük olarak Polkadot and Kusama’nın ölçeklenebilirliğini yükseltmeye yönelik bir yol haritası çıkardı. Öne çıkan özellikler içinde blok alanını 10 katına çıkarırken parachain blok süresini yüzde 50 azaltmak için potansiyel bir mekanizma olarak eş zamanlı olmayan destek ya da relay-chain uzantı ayrıştırması bulunuyor. Güncellemenin başlatılması durumunda, ağ hızının, dakikada 100 binden 1 milyon işleme çıkması tahmin ediliyor. 
Eş zamanlı olmayan destek yükseltmesinin yıl sonuna kadar ilkin Kusama’da sonrada Polkadot’ta gerçekleşmesi planlanıyor. Bir sonraki “kullandıkça öde” parachain’leri tanıtımını gerçekleştirecek olan öteki ağ yükseltmesi, Kusama’da başlatılacak olan blok zinciri, eş zamanlı olarak başlatılacak akıllı sözleşmelerle birleştirecektir. Bu hareket ise, Polkadot üstüne inşa etmek için geliştirme sürecini kısaltacaktır. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası