ProShares ETF’nin Bitcoin zulası, BTC Nisan ortasına kadar 50 bin dolara ulaştığı için 1,27 milyar dolara ulaştı

0


Son iki hafta içinde ProShares Bitcoin Stratejisi borsa yatırım fonuna (ETF) (BITO) kuvvetli girişler, Bitcoin (BTC) riskini yeni bir üstün dereceli seviyeye yükseltti.

Devrilme risklerine karşın Bitcoin çıkışı yok

Bitcoin’in fiyat hareketlerine maruz kalmak için vadeli işlem sözleşmelerini kullanan fon, 24 Mart itibarıyla yönetimi altında 28.450 BTC’ye (mevcut fiyatla ortalama 1,27 milyar dolar) sahipti. ProShares’ten gelen veriler.

24 Mart 2022 itibariyle ProShares Bitcoin ETF varlıkları. Kaynak: Resmi Web Sitesi

İlginç bir halde, girişler, 25 Mart’ta sonlanmış haftada BITO’nun 3,846 Mart vadeli sözleşmelerinin “dönmesine” giden günlerde ortaya çıktı.

Özetlemek gerekirse, bir rollover, aynı pozisyonu korumak için vadeleri daha uzun vadeli bir sözleşmeye yaklaştıkça vadeli işlem sözleşmelerini hareket ettiren tüccarları ihtiva eder.

Arcane Research, son raporunda, Rusya-Ukrayna çatışmasının niçin olduğu piyasa belirsizliği sebebiyle son yuvarlanma dönemine atıfta bulunurken, BITO’nun yuvarlanma dönemlerinin tipik olarak Bitcoin net çıkışlarındaki bir artışla takip edildiğini belirtti.

ProShares BITO AUM. Kaynak: Arcane Research

Sadece 21 Mart’ta, BITO’nun 437 Mart sözleşmelerini Nisan’a devretmesiyle beraber kasasına 225 BTC girişine de şahit oldu. Bu, Arcane’nin fon için artan bir kurumsal talep görmesine niçin oldu. Raporunda şunları yazdı:

“BITO’ya kuvvetli girişler, geleneksel yatırım araçları kanalıyla Bitcoin iştahının arttığını gösteriyor.”

Glassnode tarafınca sağlanan öteki verilere nazaran, BITO bu haftanın geri kalanında tutarlı net girişlere şahit oldu.

Amaç Bitcoin ETF akışları. Kaynak: Glassnode

Bitcoin gelecek ay 50 bin dolara mı?

ProShares Bitcoin ETF artışına girişler, 25 Mart’ta spot BTC pazarındaki bir ralli ile aynı zamana denk geldi.

BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

25 Mart’ta Bitcoin, %2,5 daha artarak üç haftanın en yüksek seviyesi olan 45.000 doların üstüne çıktı. Kripto cüzdan hizmeti MinePlex’in kurucu ortağı Alexander Mamasidikov, BTC’nin fiyatının bir sonraki aşamada 50.000 dolara sıçrayabileceğini kaydetti.

Cointelegraph’a verdiği demeçte, “ProShares BTC ETF’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 28.000 BTC’ye ulaşan gelişme, Bitcoin bağlantılı bir borsa yatırım fonu ürününe yönelik yaygaranın etken bir talep tarafınca desteklendiğinin kanıtıdır” dedi ve ekledi:

“Bu pozitif fiyat eğilimi faaliyetleri şimdiye kadar BTC’yi etkiledi ve hem perakende hem de kurumsal yatırımcılardan gelen devamlı bir birikim yada yatırım, kripto parayı Nisan ortasına doğru 50.000 doların üstünde kuvvetli bir destek meydana getirmeye itmeye hazır.”

Gri Tonlamalı aşk yok mu?

İlginç bir halde kurumlar, BTC’yi saptamak için %25 indirimle işlem gören rakibi Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) yerine ProShares Bitcoin EFT’yi seçiyor.

NAV grafiğine Gri Tonlamalı İndirim. Kaynak: YCharts

BITO üstünden GBTC seçmenin problemi, indiriminin artmaya devam etmesidir; bu, yatırımcıların, mevcut BTC fiyatlarından ortalama %2 daha düşük işlem gören BITO riskinden oldukça daha yüksek bir oranda, spot Bitcoin’in düşük performans gösterme riski altında kalacağı anlamına gelir. .

Gene de, GBTC’nin kazanan olarak ortaya çıkması için hala zayıf bir talih var. Kısaca, GBTC’yi destekleyen New York merkezli yatırım şirketi Grayscale Investments, itimat fonunu Bitcoin destekli spot bir ETF’ye dönüştürmekle ilgilendiğini beyan etti. Bu şekilde bir durumda GBTC’nin %25 indirimi sıfıra dönmelidir.

Grayscale Investments BTC holdingi. Kaynak: Coinglass

Şubat ayında gösterilen bir analizde kıdemli bir finansal analist olan Ryan Wilday, “BITO hisseleri satın almak, Bitcoin’den daha düşük performans göstermenizi güvence eder” dedi ve ekledi:

“Ve GBTC hisselerini satın almak, BITO’ya kıyasla benzer yada daha fena performans düşüklüğü ile sonuçlanıyor ve GBTC’nin spot ETF’ye dönüştürülmesi durumunda oldukça düşük bir performans olasılığı oldukça düşük.”

İlgili: Üstün dereceli GBTC indirimi 100.000 $ Bitcoin fiyat artışını tetikleyebilir — Analist

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, BTC’nin fiyat manipülasyonuna karşı savunmasız olduğuna inanarak spot bir Bitcoin ETF uygulamasını hiçbir vakit onaylamadı.

Burada anlatılan görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.