Ruslar arasında stablecoin kullanımı savaş sonrası arttı

Blockchain çözümleme şirketi Chainalysis’in yeni raporuna bakılırsa, Ukrayna’yı işgalinin peşinden ekonomik yaptırımlar uygulanan ve enflasyondan etkilenen Rusya’da stablecoin kullanımı artış gösterdi.
12 Ekim’de gösterilen rapor, ağırlıklı olarak Rusların kullandığı hizmetlerde stablecoin işlem hacminin payının ocak ve mart ayları arasında, şu demek oluyor ki işgal öncesi ve sonrası yüzde 42’den yüzde 67’ye yükseldiğini ortaya koyuyor.
Bölgesel para aklama faaliyetleri mevzusunda uzman anonim bir kaynak, Chainalysis’e yapmış olduğu açıklamada Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmasının, internasyonal işlemlerde kripto kullanımının görülmesini ihtimaller içinde kıldığını, tercih edilen değişiklik aracının ise fiyat istikrarından dolayı muhtemelen stablecoin’ler olacağını söylemiş oldu.
Ağırlıklı olarak Rusların kullandığı hizmetlerde varlık türüne bakılırsa işlem hacmi oranı, Temmuz 2021 – Ağustos 2022. Kaynak: Chainalysis.Raporda stablecoin kullanımındaki artışın, savaşın başlamasından beri yüksek düzeylere ulaşan enflasyonda varlıklarının kıymetini korumak için ruble vererek stablecoin satın alan basit vatandaşlardan kaynaklanıyor olabileceği aktarılıyor.
Öteki taraftan Chainalysis, geçtiğimiz yıl süresince riskli kripto faaliyetlerinin oranı bakımından öne çıkan bölgenin Doğu Avrupa bulunduğunu belirtti.
Bölgedeki kripto para faaliyetlerinin yüzde 18,2’si riskli yada yasa dışı olarak sınıflandırılıyor. Doğu Avrupa’yı yüzde 15 ile Doğu Asya izlerken, üçüncü sırada Sahraaltı Afrika bulunuyor.
Şirket, Müşterini Tanı gerekliliklerini düşük düzeyde tatbik eden yada asla uygulamayan borsalar benzer biçimde riskli oluşumlarla ilişkili adreslerle meydana gelen tüm işlemleri riskli etkinlik olarak değerlendiriyor. Yasa dışı etkinlik ise suçlu olduğu malum bir oluşumla ilişkili işlemler olarak tanımlanıyor.
Değişik bölgelerde riskli ve yasa dışı faaliyetlerin oranı, Temmuz 2021 – Haziran 2022. Kaynak: Chainalysis.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası