Rusya, petrol satışı için nükleer anlaşmayı mı bekliyor?

Rusya, petrol satışı için nükleer anlaşmayı mı bekliyor? – Ekonomi Haberleri

Rusya, petrol satışı için nükleer anlaşmayı mı bekliyor?

ABD’li haber sitesi Politico, “Rusya, İran’ı petrol satışları için yaptırımları bozan arka kapı olarak görüyor” dedi. Kuruluş, Tahran’la yapılacak bir nükleer anlaşmanın, Putin’e petrolü küresel pazarlara çıkarmak için mükemmel zamanlanmış bir B Planı vereceğini öne sürdü.

Batılı diplomatların kaynak gösterildiği iddiada Moskova’nın Temmuz ayında Gazprom ve diğer şirketlerden ticaret ve finans yetkililerinin yanı sıra yöneticileri Tahran’a gönderdiği belirtildi.

Politico’ya göre, Toplantıya üst düzey yetkililer arasında İran merkez bankası başkanı Ali Saleh Abadi, Ekonomi Bakan Yardımcısı Ali Fekri ve İran yasama meclisinin ekonomi komitesi başkanı Mohammad Reza Pour Ebrahimi de vardı. Diplomatlar, İranlıların birkaç gün boyunca Rus meslektaşları ve özel sektör yöneticileriyle görüştüklerini söyledi.

Commerzbank analisti: Euro’da iyimser olmak için bir neden yok Commerzbank analisti: Euro’da iyimser olmak için bir neden yok

Commerzbank analisti: Euro’da iyimser olmak için bir neden yok

Politico, “Rusya’nın petrol ihracatı Aralık ayından itibaren Avrupa Birliği ülkelerinden neredeyse tam bir ambargoyla karşı karşıya. Ancak İran ile uluslararası bir nükleer anlaşmaya varılırsa, bu Putin için mükemmel zamanlanmış bir B Planı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Nükleer görüşmeler çerçevesinde yaptırımların kalkması halinde İran’ın, Rusya’dan ham petrolü Hazar Denizi’nin kuzey kıyısına ithal edeceği ve sonra Basra Körfezi üzerinden İran tankerleri ile ihraç edeceği belirtildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası