Rusya Sber bankası, Metamask’ı blokzinciri platformuna entegre ediyor

Eskiden Sberbank olarak da malum Rusya’nın en büyük bankası Sber, blokzinciri platformunu, Ethereum blokzinciri ile entegre ederek geliştirmeye devam ediyor.

Sber, 30 Kasım’da tescilli blokzinciri platformu için Ethereum ağındaki akıllı sözleşmeler ve uygulamalarla uyumluluğun da dahil olduğu yeni olanakları resmi olarak duyurdu. Banka ek olarak geliştiricilerin bu sayede akıllı sözleşmeleri ve tüm projeleri Sber’in blokzinciriyle halka açık blokzinciri ağları içinde taşımasına izin vereceğini söylemiş oldu.

Sber’in attığı son adımlar, Ethereum blokzinciriyle etkileşime geçmek için kullanılan büyük yazılım kripto para birimi cüzdanı MetaMask ile bir entegrasyonu da bununla beraber getiriyor. Duyuruya gore bu entegrasyon, kullananların Sber’in blokzinciri platformuna yerleştirilen tokenler ve akıllı sözleşmelerle işlem yapabilmesini sağlıyor.

Sber Blockchain Lab başkanı Alexander Nam, “Sber Blockchain Lab, harici geliştiriciler ve ortak şirketlerle dirsek temasında, ek olarak topluluğumuzun DeFi uygulamalarını Sber’in altyapısında çalıştırabilecek olmasından oldukça memnunum,” ifadelerini kullandı. Nam ek olarak yeni entegre edilen özelliklerin, Sber’in geliştiricileri, şirketleri ve finans kurumlarını; blokzinciri, Web3 ve merkeziyetsiz finansın avantajlarıyla birleşmesine destek olacağını belirtti.

Sberbank, daha ilkin de bildirildiği şeklinde son yıllarda etken olarak blokzinciri ürünleri geliştiriyor ve bu doğrultuda 2021’in başlarında “Sbercoin” stablecoin’i için bir blokzinciri platformu başlatmak suretiyle Bank of Russia’ya başvuruda bulunmuş oldu. Sber, 2022’de merkez bankasının onayını aldıktan sonrasında geçtiğimiz haziran ayında ilk dijital para birimi anlaşmasını duyurdu. Sber’in en büyük hissedarı ise yüzde 50 + 1 hisseye haiz olan Rusya hükümetidir.

Sber’in duyurusu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bağımsız ve blokzincir tabanlı yerleşim ağı çağrısından kısa bir süre sonrasında yapılmış oldu. Putin, küresel finansal ödeme sistemlerindeki tekeli eleştirerek, dijital para birimlerine dayalı değişen teknolojinin bankalara olan bağımlılığı azaltacağına yönelik itimatını dile getirdi. Vatandaşlarının ödeme olarak kripto para kullanmasına izin vermeyen Putin hükümeti, 2020’nin başlarında Bitcoin (BTC)) ile ödemelere genel bir yasak getirmişti.

İlginizi Çekebilir: Telegram CEO’su Pavel Durov, merkeziyetsiz araçlar için müjde verdi!

Rus milletvekilleri, kasım ayı sonlarında hükümetin ulusal bir kripto borsası başlatması için ihtimaller içinde yasal değişimleri de ele almıştı. Ek olarak bu çabanın, mahalli kripto piyasasını düzenleme mevzusunda pek oldukça ihtilaf yaşayan Maliye Bakanlığı ve Rusya Merkez Bankası tarafınca desteklendiği bildiriliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası