“Sahte kâğıt kripto cüzdanlarından uzak durun”

Avustralya vatandaşları, kurbanları kazançlı bir kripto cüzdanına erişmeye ikna ederek işleyen ve sonunda insanları kendi kripto varlıklarını tüketmelerini elde eden şüpheli görünen düzmece Bitcoin (BTC) cüzdanlarından uzak durmaları mevzusunda yetkililer tarafınca uyarıldı. 

NSW Polis Teşkilatı’nın, 23 Kasım’da resmi Feysbuk hesabı üstünden yayınladığı bir bildiriye nazaran, söz mevzusu dolandırıcılık yasal bir Bitcoin kâğıt cüzdanına benzer şekilde yapılmış QR kodlu bir kâğıt kripto para cüzdanı olarak ortaya çıktı. 

Bildiriye nazaran düzmece kâğıt cüzdanlar, dolandırıcılar tarafınca caddeler ve parklar şeklinde halka açık yerlerde dağıtılıyor. 

Düzmece kripto kağıt cüzdanlarının örneği. Kaynak: NSW Police Force 

Kâğıt cüzdanları gören ve QR kodunu taratan bireyler, ekranlarına gelen bildirime tıklayarak 16 bin Avustralya dolarının (10 bin dolar) mevcut olduğu bir kripto cüzdanına yönlendiriliyor. 

Daha sonrasında ise, kişiden para çekme tutarı ödemesi isteniyor ve sözde bakiyeyi kendi kripto cüzdanlarına aktarmalarına izin verecek kendi cüzdan kimlik bilgilerini sağlaması talep ediliyor. 

NSW Polis Teşkilatı, mevzuya ilişkin şu açıklamalarda bulunmuş oldu: “Para çekme işleminde talep edilen ücret ve cüzdan bilgileri bir kere sağlandığında, kişinin kripto cüzdanındaki tüm kripto varlıkları çalınmış olur.” 

Düzenleyiciler, vatandaşları uyanık olmaları mevzusunda uyardı. Avustralyalı düzenleyiciler ek olarak halkı, yukarıda örneği gösterilen düzmece kripto cüzdanları bulduklarında QR kodunu okutmaması ve hesaba erişim sağlamaması mevzusunda da uyardı. 

Bunun yerine, vatandaşlara düzmece cüzdan bulduklarında polis teşkilatlarına teslim etmeleri icap ettiğini açıklandı. 

Öte taraftan bu, Avustralya’da vuku gören kâğıt kripto cüzdan dolandırıcılığı ilk değil. Neredeyse üç ay ilkin bir Reddit kullanıcısı paylaşmış olduğu gönderi dizisinde bir kâğıt kripto cüzdanı bulduğunu ve dolandırıcılık ürünü olarak işaretlediğini söylemişti. 

Bunun üstüne ülkenin dört bir yanından düzinelerce başka insan, sokakta, sahilde ve parklarda kâğıt kripto cüzdan bulma hikayeleriyle paylaşımda toplumsal medyada paylaşımda bulunmuş oldu. 

Pinnymc isminde bir Reddit kullanıcısı, cüzdan adresini ve zincir üstündeki işlemleri görebildikleri için neredeyse buna kanacağına dair açıklamada bulunmuş oldu. Kullanıcı ek olarak web sitesinin de orijinal göründüğünü söylemiş oldu. 

Ne var ki Pinnymc, yüzde 0,5’li işlem tutarı talebi yardımıyla durumdan şüphelendiklerini belirtti. 

Pinnymc, “Eğer bu yasal bir cüzdan olsaydı para çekme işlemi parasız bir halde gerçekleştirilebilirdi. Bu biçim dolandırıcılık şekillerinin geliştirilmesine fazlaca üzülüyorum, bundan dolayı fazlaca yasal görünüyor” ifadelerini kullandı.

Avustralya tüketici gözlemcisi Scamwatch’ın internet sayfasında paylaşılan verilere nazaran, Avustralya vatandaşı bu yıl yatırım ve kripto varlıklarla ilgili dolandırıcılıklara karşı bilhassa duyarlı bir tutum sergiledi. Bunun yanı sıra Avustralyalılar, 2022 senesinde şimdiye kadar dolandırıcılara ortalama 242,5 milyon Avustralya doları kaptırdılar. 

Son olarak Avustralya Kolluk Kuvvetleri, kripto paraların kabahat amaçlı kullanımlarının giderek büyüyen bir tehdit unsuru bulunduğunun altını çizdi. Sadece kolluk kuvvetleri, devamlı olarak taktik ve yöntem değiştiren suçlulara ayak uydurmanın da zor bulunduğunu belirtti. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası