Savcı, Türkiye Kripto Borsası’nın Kayıp CEO’su Thodex İçin Binlerce Yıl Hapishane İstiyor – Borsalar Bitcoin Haberleri

0


Mahkeme, savcının davadaki savunmasını desteklerse, şu anda feshedilmiş Türk kripto borsası Thodex ekibinin üyeleri binlerce yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Tecim platformunun CEO’su, Thodex’in şüpheli bir çıkış dolandırıcılığı sebebiyle faaliyetlerini askıya almasından bu yana geçen yıl kayıptı.

Türkiye Thodex Sanıklarına 40.000 Yıla Kadar Hapis İstiyor

Bir Türk savcıya gore kripto borsası Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer ve operasyonlarına katılan 20 şahıs daha 40.564 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalıdır.

İddianame, platformun ticareti durdurmasından ortalama bir yıl sonrasında Demirören haber ajansı ve Özgürlük tarafınca aktarıldı. Sanıklar, kabahat örgütü oluşturmak, dolandırıcılık ve yasa dışı faaliyetlerden elde edilmiş geliri aklamakla suçlanıyor.

28 yaşındaki Özer geçen yıldan beri yitik ve Türk kolluk kuvvetlerinin onu birçok ülkede bulma çabalarına karşın hala Interpol’ün kırmızı bültenle aranıyor. Son olarak bir yıl ilkin ortaya çıkan İstanbul havalimanı görüntülerinde görüldü.

Thodex, tasarruflarını ulusal itibari para birimi olan Türk lirasının yüksek enflasyonundan korumak isteyen birçok Türk’ü çeken son kripto patlaması esnasında popüler oldu. Ortalama 400.000 yatırımcısı olan borsa geçen bahar ansızın çevrimdışı oldu.

O tarihte mahalli basında çıkan haberlere gore Özer, 2 milyar dolarlık parayla Arnavutluk’a firar etti. Bloomberg bir raporda, Nisan 2021’de bilinmeyen bir yerden yapmış olduğu açıklamada, müşterilere geri ödeme yapma ve ülkesine adaletle yüzleşmek için dönme sözü verdi.

Türk iddianamesi 356 milyon lira (24 milyon dolar) zarardan bahsediyor. Sadece, Ocak ayında gösterilen Chainalysis raporundaki bir tahmine gore, sayı oldukca daha yüksek olmalı – 2,6 milyar dolar. Blockchain adli tıp şirketi şunları iddia ediyor:

2021’de halı çekme sebebiyle kaybedilen toplam değerin ortalama %90’ının, borsa kullananların para çekme kabiliyetini durdurduktan kısa bir süre sonrasında CEO’su ortadan kaybolan tek bir düzmece merkezi borsaya, Thodex’e atfedilebileceğini altını çizmeliyiz.

Thodex’in çökmesinin peşinden 60’tan fazla şahıs gözaltına alındı ​​ve altı şahıs hapse atıldı. Türk makamları, kendisine ve Türkiye merkez bankasının ödemeler için kripto para kullanımını yasakladıktan sonrasında faaliyetlerini durduran bir başka Türk tecim platformu olan Vebitcoin’e karşı dolandırıcılık soruşturmaları başlattı. Ekim ayında, bir başka büyük Türk borsası olan Coinzo da kripto alım satım hizmetlerini sonlandırdı.

Bu hikayedeki etiketler

Mahkeme, Kripto, kripto borsası, Kripto paralar, Kripto para, sanıklar, Borsa, Borsalar, Yönetici, Yöneticiler, Çıkış Dolandırıcılığı, kurucu, Dolandırıcılık, iddianame, cezaevi, savcı, Dolandırıcılık, thodex, tecim platformu, Türkiye, Türkçe

Sizce Türkiye, Thodex’in kurucusu ve şüpheli kabahat ortaklarını tutuklama ve mahkum etme girişimlerinde başarı göstermiş olacak mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bizlere bildirin.

Lubomir Tassev

Lubomir Tassev, Hitchens’ın şu sözünü beğenen, teknoloji meraklısı Doğu Avrupa’dan bir gazeteci: “Yazar olmak, yaptığım şey değil, olduğum şeydir.” Kripto, blok zinciri ve fintech’in yanı sıra internasyonal siyaset ve iktisat öteki iki esin deposudur.

Fotoğraf Kredisi: Shutterstock, Pixabay, Wiki Commons

mesuliyet reddi: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Bir satın alma yada satma teklifinin direkt teklifi yada talebi yada herhangi bir ürün, hizmet yada firmanın tavsiyesi yada onayı değildir. Bitcoin.com yatırım, vergi, yasal yada muhasebe tavsiyesi sağlamaz. Ne şirket ne de yazar, bu makalede belirtilen herhangi bir içerik, mal yada hizmetin kullanımı yada bunlara güvenilmesinden meydana gelen yada niçin olduğu yada bunlarla bağlantılı olduğu iddia edilen herhangi bir zarar yada kayıptan direkt yada dolaylı olarak görevli değildir.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası