Seçim sonrası ikinci el otomobil piyasası hareketlendi


Seçim öncesi yavaşlayan ikinci el araç satışları, Kurban Bayramı yaklaşırken yeniden hızlanırken, Eskişehir’deki esnaf yatırım için doğru zaman olduğunu söyledi.

Vatandaşlar, 14 Mayıs’ta 28’inci dönem Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri, 28 Mayıs’ta ise ikinci tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti. Bu süreçte çoğu bayinin işlerinde düşüş yaşanırken, otomobil satışlarında düşüş yaşandı. Seçim sonucu ve Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla işletmeleri yeniden açılan otomobil bayileri, yatırım yapmak için doğru zaman olduğunu söyledi. Öte yandan son dönemde sıfır araç bulmakta sıkıntı yaşandığı ve ikinci el pazarında fiyatların sürekli değiştiği söyleniyor. Alım satımın üst düzeyde olduğunu ifade eden bayiler, araç almayı düşünen vatandaşlara bayrama kadar alışveriş yapmalarını tavsiye etti.

“Birinci ve ikinci tur arasında bir durgunluk vardı, şimdi işler yeniden toparlanıyor”

Eskişehir’de oto bayisi olan Murat Doğru, seçim döneminde yavaşlayan işlerin, sonuçların açıklanmasıyla birlikte hız kazandığını söyledi. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla yoğunluğun başladığını belirten Doğru, “Seçimi atlattık, seçim öncesi piyasa rahattı. Satışlar çok hızlıydı. Ancak seçimler arasında bir miktar durgunluk yaşandı ve ikinci el piyasası yavaşladı. Seçimler bittiği için ikinci el piyasasının yeniden yükselişe geçmesini bekliyoruz. Tatil önümüzde ve işler yavaş yavaş başladı. Bunun daha da artmasını bekliyoruz. Tatil öncesi çok yoğun olduğunu söyleyemem ama yavaş başlıyor. Ancak piyasanın seçimler arasındaki durumdan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Birinci ve ikinci tur arasındaki durgunluk sırasında insanlar ne yapacaklarını bilemediler. Şimdi işler yükseliş aşamasına geri döndü. Yani telefonlarımız çalmaya başladı, müşterilerimiz araçları görmeye gelmeye başladı. Pazar günü burada kurulan pazarımızda yoğunluk biraz daha artmaya başladı. Şu anda sıfır araç bulmak çok zor. Çünkü böyle bir sorun var, bu da ikinci el fiyatlarına yansıyor. Ne yazık ki 2. el piyasasında 2. el araç fiyatları euro ve doların çıkmasıyla durmuyor” dedi.

“Seçimden sonra işler hızlandı, alım satımlar çok oldu”

Eskişehir’de otomobil alım satımı yapan Ali Çaygeçen, son dönemde döviz kurları nedeniyle otomobil fiyatlarının çok dalgalı olduğunu söyledi. Otomobillerin değerini bulduğunu ve daha fazla zam olmayacağını düşündüğünü ifade eden Çaygeçen, “Döviz kurlarından dolayı araç fiyatlarında artış var ve bunu engelleyemiyorlar. Şu an talep var, müşteri meşgul. Gördüğünüz gibi dükkanın önünde araba yok, hala 3-4 aracımız var. Seçimden sonra işler hızlandı. Alım satım çok oluyor ve bayram yaklaştıkça artış var. Yani piyasa hızlı. Fiyatlandırma konusundaki kişisel görüşüm, yükseleceği kadar yükseldiği, yükseleceği kadar şişirildiğidir. Bundan sonra fiyatların artacağını sanmıyorum. Araçlar gerçek değerini buldu. Rakamların daha fazla yükseleceğini düşünmüyorum. Şimdi yatırım zamanı, araç almak isteyen herkes partiye kadar alsın diye düşünüyorum” dedi.etiketler

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası