Singapur Para Borsası, ülkedeki borsaları Rusya’ya karşı yaptırım uygulamaya davet etti

Singapur’un merkez bankası ve finansal düzenleyicisi olan Singapur Para Borsası (MAS), ülkedeki tüm kripto para borsalarına Rusya’ya karşı düzenlenen finansal yaptırımlar mevzusunda uyum sağlamalarını hatırlattı. 

Bu izahat, Rusya ile Ukrayna içinde devam eden harpte Rusya’yı destekleyenler tarafınca toplanan milyonlarca kripto bağışını ve dünya çapındaki finansal yetkililer tarafınca Rusya’ya karşı meydana getirilen yaptırımları ortaya çıkaran araştırmanın peşinden geldi.  

Singapur’un bu açıklamaları, ülkeyi Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya yönelik yaptırımlarıyla uyumlu hale getirdi. AB, Rusya’ya karşı ilk olarak 2022 yılının başlarında yaptırım uygulamaya başlamıştı. Bilinmiş olduğu suretiyle AB, ilk uyguladığı yaptırımda Rus yatırımcıların Rusya-AB ödemelerini 10 bin dolar ile sınırlamıştı. Bununla beraber, ekim ayının başlangıcında gelen son yaptırımlar, önlemleri daha da sıkılaştırdı ve hesaplardaki bakiyelere bakılmaksızın tüm “kripto varlık cüzdanları, hesapları, gizleme hizmetlerini” yasakladı. 

AB, ilk yaptırımları uygulamaya geçirdiği zamanlarda, MAS, Rus bankalarına ve ülkeye yönelik önlemler almasının yanı sıra Rus hükümetine yarar sağlayabilecek herhangi bir etkinlik için fon toplamanın yasaklanmasını sağlamış oldu. 

Kripto borsaları ve ilgili platformlar, anlaşmazlıkların başlamasından bu yana Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımlara uyum sağlamaya devam ediyor. 

Popüler kripto borsası Kraken, ekim ayında kapılarını Rus kullanıcılara kapattı ve ülkedeki tüm hesapları kısıtladı. Benzer bir halde Dapper Labs de tüm Rus kullananların hesaplarını askıya aldı. Şirket, Rus bağlantılı hesapların para çekme işlemlerini durdurmanın yanı sıra, alım satım ya da NFT armağan etmelerini yasakladı. 

Kısa süre ilkin Binance’in küresel yaptırımlar başkanı Davet Poyraz, Cointelegraph ile gerçekleştirdiği röportajda, firmanın, kullanıcılara en iyi hizmeti vermeye devam ederken bir taraftan da AB yaptırımlarına uyum sağlamak adına oldukca çalıştıklarını söylemiş oldu. 

Öte taraftan Rus kullanıcılar, daha ilkin kendilerine sunulan hizmetten yararlanmaya devam etmek için Kazakistan benzer biçimde ülkelere akın etmeye devam ediyor. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası