Skycoin Kurucusu Blockchain ve İnternetin Geleceğini Tahmin Ediyor

0


Skycoin’in kurucusu, yalnız on yıl kadar öncesine kadar oldukca azca insanoğlunun blockchain teknolojisini duyduğunu ve ne iş dünyasının ne de yatırımcıların bırakın iyi mi kullanılacağını, bundan ne yapacağını bilemediğini söylüyor.

Oldukca süratli bir halde, bazıları bu yeni teknolojiyi hakkaten geliştirmeye niyetli, bazıları da her ne şekilde olursa olsun süratli bir kâr elde etmeye emin yeni firmalar seli ortaya çıktı.

Kripto balonu patladığında çılgınlık 2018’de bir kreşendoya ulaştı. Toz temizlendikten sonrasında, yutturmaca temelli projelerin bir çok temizlenmişti ve geriye yalnız içerik ve yenilik sunanlar kalmıştı.

Hayatta kalanlardan biri, hem işletmelerin hem de bireylerin bu yeni BT alanının gücünden yararlanmasına destek olan yazılım ve donanım ürünleri geliştiren Skycoin adlı Singapur merkezli bir şirkettir.

Firmanın kurucusu Brandon Smietana, orijinal Bitcoin projesi için kod yazan bir blok zinciri öncüsüdür.

Bu röportajda, blockchain’in evrimi, endüstrinin bugünkü durumu, geleceğe yönelik beklentileri ve şirketinin merkezi olmayan dağıtılmış kayıt teknolojisinin faydalarını hepimiz için erişilebilir hale getirme çabaları ile alakalı düşüncelerini paylaşıyor.

Blockchain endüstrisinin seneler içinde iyi mi değiştiğini gördünüz?

Skycoin’in kurucusu, on yıl ilkin blok zinciri ve ademi merkeziyetçiliğe başladığımızda, bunun gücü Fed’den geri almak ve insanların ellerine geri vermek anlamına geldiğini söylemiş oldu.

Sadece bugün blockchain ‘dolandırıcılık’ anlamına geliyor. Kuruş yığın pompa ve dökümleri anlamına gelir. Başladığımızdaki düşünce, blok zincirinin toplumsal bir devrime benzemesiydi: hükümetle savaşıyordunuz, Fed’i deviriyordunuz.

O zamanlar toplumsal bir hareketti, fakat şimdi çabucak varlıklı olmakla ilgili.

Skycoin projesi niçin oluşturuldu? Skycoin araçlarının blok zinciri kullanıcıları için çözdüğü temel problemler nedir?

Doğrusu, eğer blockchain yalnız merkezi olmayan bir veritabanıysa, üstüne bir blog koyamamam için hiçbir sebep yok. Niçin YouTube’a ihtiyacım var? Niçin videolarımı oraya her biri için bir torrent bağlantısıyla yüklemiyorum?

Niçin Google, Twitter yada Feysbuk’a ihtiyacım var? Yanıt: Yapmıyorsunuz.

Sadece bu firmalar tüm verilerimizi denetim ediyor. Onlara verilerimizi veriyoruz, denetim ediyoruz, paraya dönüştürüyoruz ve bizi sömürüyoruz.

İnsanların düşüncelerini denetim ederler, seçimlerde hile yaparlar, insanların gördüklerini ve duyduklarını manipüle ederler ve sonunda amaç, insanların iyi mi davrandığını manipüle etmektir. İnsanları denetim etmekle ilgili.

Başlangıçta, web merkezi değildi. Sonrasında Reddit, Twitter, Feysbuk ve Google şeklinde şirketlerin tüm interneti denetim etmiş olduğu ve öteki her şeyi engellediği bu aşamaya geçtik.

Devletle birleştiler, hükümetle birleştiler ya da hükümet oldular. Ve elbet, bu güce haiz olduklarında, onu kötüye kullandılar.

Doğrusu, bazı insanların kurallarına bakılırsa oynadığı ve verilerin yalnız terörle savaşım için toplandığı bu Küresel İnternet olduğu yanılsaması var. Gene de, bir grup insanoğlunun diğerlerine ekonomik olarak hakim olabilmesi için toplanıyor.

Bunun ulusal güvenlikle, Müslümanları havlu bombalarıyla durdurmayla ya da başka bir şeyle alakası yok.

Niçin ademi merkeziyetçiliğe ihtiyacımız var?

Hükümetler, gördüklerinizi denetim etme gücüne haizdir. Mesela, ABD tüm Rus medyasını engelliyor ve Rusya Feysbuk ve Instagram’ı engelliyor.

Putin bugün Rusya’nın çizgisini zorlamak için Rusya’ya haiz ve ABD’de YouTube, Twitter ve Google var. ISS’lere “bunu engelle, şunu engelle” deniyor ve “Evet, efendim” yanıtını veriyorlar.

Ayrıca, medya kuruluşları artık objektifmiş şeklinde davranmıyor bile. Kurumsal efendileri tarafınca kendilerine verilen anlatıları yalnız sadakatle ve münhasıran yine ederler.

Google ve Twitter şeklinde büyük teknoloji şirketleri Devlete oldukca yakınlaştı. Devlet propagandasının yayıcıları olmak için Devletle birleştiler.

Twitter ve Google CEO’ları, konuşma ve münakaşa özgürlüğünün artık değerlerinin bir parçası olmadığını belirttiler. Onlar artık devletin siyasal makinesinin bir parçası.

Kazananları ve kaybedenleri seçerler ve parti çizgisine katılmıyorsanız, iptal edilirsiniz.

Her şey politik hale geldi ve bu firmalar ve politik erkek oyuncular tarafınca denetim edilen web artık yansız yada olgusal tartışmaların yeri değil. Bu firmalar artık medyayı etkili bir halde devletleştiriyor.

İnternet, her şeyin filtrelendiği bir siyasal vasıta değil, siyasal etkilerden arınmış olmalıdır. Tarafsızlığı tekrardan sağlamak için parasız bir internete ihtiyacımız var.

Skywire’ın devreye girmiş olduğu yer burasıdır. Skywire farklıdır. Topluluğun, kimsenin engelleyemediği yada denetim edemediği bir eşler arası web oluşturmasına olanak tanır.

Kullanıcılar, bir tanımlayıcı ile buluta yükleyerek verilerini merkezden uzaklaştırır, böylece kiminle yada nerede barındırıldığı mühim değildir.

Kimse duymadan oldukca ilkin Web 3.0 hakkında konuşuyordunuz. Bugün senin için ne ifade ediyor?

B: Bence mevcut netin bir çok yeraltına inecek.

ISP’niz sizi bir siyasal parti adına gözetliyorsa, Google sizi gözetliyorsa ve FB sizi gözetliyor ve gerçek zamanlı olarak verilerinizi veriyorsa, hükümet Twitter’da söylediklerinize bakılırsa size ceza kesiyor, ne yaparsınız?

Yeni web teknolojisi Web 3.0’ın varsayılan, ana akım platform olacağını düşünüyorum ve sonrasında geriye kalan yalnız birkaç firmanın haiz olduğu kurumsal medya olacak. yine yine.

Gelecekte iki web olacak: kişisel web, insanların interneti, kendi blogunuzu ve verilerinizi sakladığınız yer.

Ve sonrasında, öteki her şeyi denetim eden dört şirkete haiz olacağınız kurumsal web olacak. Bu, gördüğünüzü, duyduğunuzu ve söyleyip söyleyemediğinizi denetim eder. Ve onlar temelde hükümet.

FB ve Twitter’ın yıkılıp yerlerini değiştirdiği milyonlarca bağımsız blogdan oluşan bir internetimiz vardı. Doğrusu, bu toplam nüfus kontrolü vizyonuna sahipsiniz, küresel olarak toplam nüfus nezarete.

Feysbuk, Google ve Twitter’ın temsil ettiğini düşündüğüm vizyon bu.

Ve diğer yanda şu vizyon var: “Bir blogum olabilir ve ne istersem onu ​​söyleyebilirim” şundan dolayı sunucuya ve kendi verilerime sahibim. Web3 budur.

CX programlama dilinin ne işe yaradığını açıklayabilir misiniz? Ne için ve niçin bir ‘halk İnterneti’nin temeli haline gelsin?

CX, blockchain ile yapmak istediklerim için hakkaten benim vizyonum. SKycoin’in kurucusu, blockchain yalnızca bir veritabanıysa, uygulamalarımı tanımlamak için bir dile ihtiyacım bulunduğunu söylemiş oldu.

Blog verilerim bir blok zincirindeyse, verileri kimin güncelleyebileceğini, ne kadar büyük olabileceğini, biçimin ne işe yaradığını söyleyen bir dile ihtiyacım var; Verileri görüntülemek ve değiştirebilmek için API’lere ihtiyacım var, bu yüzden izin denetimine ve bir uygulama komut dosyası diline ihtiyacım var; Matematiksel hesaplamalar ve depolama yapmam gerekiyor.

Blockchain geliştirme, öteki yazılım programlama türlerinden oldukca daha uzmanlaşmıştır. Oldukca fazla ek yük var, yavaş, pahalı ve karmaşık.

Bugün blockchain için geliştirme araçları oldukca azca. Şirketlerin blok zincirini gereksinimlerine bakılırsa uyarlayabilmeleri için, oldukca hususi beceriler gerektirmeyen komut dosyası dilleri şeklinde araçlara ihtiyacımız var.

Blok zinciri geliştirmeyi Java yada Python şeklinde bir noktaya getirmek istedik. Oturup bir uygulama üretebilir ve geliştirmeyi geleneksel yazılım geliştirmeye benzer şekilde daha ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.

CX, düzgüsel bir bilgisayarda bir blok zinciri veritabanında yürütebileceğiniz herhangi bir programı yürütmenize izin vermenin bir yoludur. Ethereum’da bir video yada poker oyunu çalıştıramazsınız.

Aradaki fark, CX’in bir blok zincirindeki bir CPU üstünde çalıştırabileceğiniz herhangi bir uygulamayı çalıştırmanıza izin vermesidir.

Öteki bir mevzu ise maliyet. Ufak işletmelerin kendi blok zincirlerini oluşturmaları ve çalıştırmaları için maliyetleri düşürmemiz gerekti, şundan dolayı iş kanıtı kullanarak ihtiyacınız olan ayda 50.000 doları harcamayacaklar.

Topluluğun ve öteki düğümlerin ağ davranışını yüksek derecede doğrulukla denetlemesine olanak tanıyan, muhteşem bir denetim ve denge sistemi oluşturan bir itimat ağı olan Obelisk’i yarattık.

Bu, 100.000 yada bir milyon yada on milyon blok zincirinden oluşan bir ağ sağlayacak ve biz buna Fiber diyoruz.

100.000 blok zincirine haiz olmak istiyoruz ve tüm bu ek yükü istemiyoruz. Hakkaten bir anlamı yok.

Şu anda neye odaklanıyorsun?

Skycoin kurucusu, kurumsal kurumsal ağ iletişimi, Skywire VPN ve CX programlama platformuna daha çok odaklanmak istediğini söylemiş oldu. Bu yıl, Skywire için düğüm sayımız on kat arttı.

Blockchain’den uzaklaştığımızı, devamlı bir yazılım şirketi olduğumuzu ve devamlı donanımla ilgilendiğimizi söylemek isterim.

Birkaç donanım ürünü piyasaya sürdük ve geleceği minik işletme ağı ve VPN hizmetlerinde görüyoruz.

mesuliyet reddi

Sitemizde yer edinen tüm bilgiler iyi niyetle ve yalnız genel bilgilendirme amacıyla yayınlanmaktadır. Okuyucunun web sitemizde bulunan bilgiler üstünde yapacağı herhangi bir işlem kesinlikle kendi sorumluluğundadır.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası