SVB’nin çöküşü, diğer 190 ABD bankasını korkuttu

kayıplar, sigortasız kaldıraç ve büyük kredi defterinin mükemmel bir karışımı, Silikon Vadisi Bankası(SVB)’nin çökmesine neden oldu. Diğer bankalarla karşılaştırıldığında, SVB’nin durumu ABD’de faaliyet gösteren 190 bankanın potansiyel olarak iflas etme riski altında olduğunu ortaya koyuyor.

SVB’nin çöküşü, geleneksel finansal sistemin kırılganlığını vurguluyor

SVB’nin çöküşü, geleneksel finansal sistemin kırılganlığını yinelerken, ekonomistler tarafından yakın zamanda yapılan bir analiz, birçok bankanın sigortasız mevduat çekme riskiyle karşı karşıya olduğunu gösterdi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Sigortasız mevduat sahiplerinin yalnızca yarısı çekilmeye karar verse bile, yaklaşık 190 banka sigortalı mevduat sahiplerine zarar verme riskiyle karşı karşıya ve potansiyel olarak 300 milyar dolarlık sigortalı mevduat tehlikede.”

Tüm sigortasız mudiler kaçarsa iflas eden en büyük kurumlar. Kaynak: papers.ssrn.com

Yukarıdaki grafikteki veriler, 2022’nin 1. Çeyreği itibarıyla banka çağrı raporlarına dayalı varlıkları temsil etmektedir. Sağ üst köşedeki bankalar, SVB (218 milyar ABD doları varlık) ile birlikte en ciddi fon kayıplarına ve en yüksek sigortasız mevduat oranına sahiptir. piyasa değerine göre varlıklara.

Ayrıca, ABD bankacılık sisteminin aktif piyasa değerini 2 trilyon $ azaltan faiz oranlarındaki son artış, bazı ABD bankalarındaki sigortasız mevduatların büyük payı ile birleştiğinde, bankacılık istikrarını tehdit ediyor.

Rapor, banka varlık değerlerindeki son düşüşlerin ABD bankacılık sisteminin sigortasız mevduat sahiplerine karşı savunmasızlığını önemli ölçüde artırdığı sonucuna varıyor.

İlginizi çekebilir: Son Dakika: SVB Finans Grubu iflas başvurusunda bulundu!

Öte yandan federal hükümet, SVB ve Signature Bank mudilerini korumak için devreye girerken, ABD Başkanı Joe Biden bunun vergi mükellefleri üzerinde bir etkisinin olmayacağına dair güvence verdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası