Taraftar token’ı yüzde 31 değer kaybetti!

FIFA Dünya Kupası’nın üçüncü günü, Arjantin – Suudi Arabistan karşılaşmasıyla başladı. Arjantin, FIFA Dünya Kupası’ndaki ilk karşılaşmasında Suudi Arabistan’a 2-1 yenik düştü. Arjantin’in taraftan token’ı ise yüzde 31 değer yitirdi. Arjantin Futbol Federasyonu (*31*) Token’ının (ARG) fiyatı yenilgi sonrası büyük bir düşüş kaydetti. 

CoinGecko tarafınca alınan verilere gore ARG, maçın başladığı dakikalarda 7,21 dolardan işlem görmeye devam ediyordu. Lionel Messi’nin liderliğindeki Arjantin Ulusal Ekibi’nın düşük performansı, ARG fiyatının yüzde 31 değer yitirilmesine uğrayarak 4,96 dolara kadar geri çekilmesine sebep oldu. ARG token, haberin tercüme gösterim saati itibarıyla da 5,22 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. 

ARG’nin yanı sıra, Suudi Arabistan temalı, futbol takımıyla ilgisi olmayan “The Saudis” adlı bir NFT koleksiyonu ise aynı vakit çerçevesi içinde yüzde 52,6 değer kazanmıştır ve 0,196 Ethereum’dan (ETH) 0.3 ETH’ye kadar terfi etti.  

OpenSea verilerine gore de NFT koleksiyonunun işlem hacmi son 24 saat içinde yüzde 990 artış gösterdi.

Resmi olarak 20 Kasım’da süregelen FIFA Dünya Kupası için oluşan heyecana karşın, kripto para araştırma şirketi Delphi Digital, öteki futbol tabanlı token’ların yanı sıra, Socios’un mahalli tokeni Chiliz’e olan ilgi de (CHZ) mühim seviyede azaldı. 

CHZ, Socios’un ERC-20 tabanlı mahalli token’ıdır. Socious, bir blokzincir destekli yandaş etkileşimi platformudur.  

Pek oldukça futbol tabanlı yandaş token, Socious’da mevcuttur. Socious’un ek olarak Barcelona FC, Paris Saint-Germain FC ve Manchester City FC dahil olmak suretiyle dünyanın en büyük futbol kulüplerinden bazılarıyla ortaklıkları bulunmaktadır. 

Spor endüstrisinde yandaş tabanlı token’ların popülaritesi son zamanlarda büyük seviyede arttı. Bununla beraber token satış hacimleri Ocak 2022’den bu yana her geçen ay neredeyse yüzde 250 artış kaydetti. 

(*31*) token’ları her ne kadar futbol takımlarının başarısına bahse girmenin bir yolu olarak tasarlanmış olmasalar da pek oldukça yatırımcı fan token’ları nı bu şekilde değerlendiriyor. 

Öte taraftan fan token’lar, futbol takımlarının sahadaki başarısı dışındaki kripto pazarlarında meydana gelen tertipli dalgalanmalar ve son dakika haberleri şeklinde faktörlerden de etkilenebiliyor. 

Bunun en büyük örneği ise FTX’te meydana gelen çöküş oldu. FTX skandalıyla beraber CHZ fiyatı neredeyse yüzde 40 değer yitirdi. 

Son olarak akıllı sözleşme platformu Algorand, geçtiğimiz mayıs ayında 18 Aralık’ta sona erecek olan FIFA Dünya Kupası’nın ilk resmi blokzincir tabanlı sponsoru oldu. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası