Tarım ihracatında rekor sözü! Bakan Kirişci: 30 milyar doların üzerine çıkacak!

Tarım ihracatında rekor sözü! Bakan Kirişci: 30 milyar doların üzerine çıkacak! – Iktisat Haberleri

Tarım ihracatında rekor sözü! Bakan Kirişci: 30 milyar doların üzerine çıkacak!

(*30*)

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Türkiye İhracatçılar Meclisi açıklamalarda bulunmuş oldu, 8 aylık ihracat rakamı tüm zamanların rekoru. 21,5 milyar dolarlık 8 ayda ihracatımız var. 8 ayda 21,5 milyar dolar ise yıl sonu da 30 milyar doların üzerine her halükarda çıkacak. 2002’de tüm Türkiye’nin ihracatı 36 milyar dolardı, şimdi biz bir tek ziraat ürünleri ihracatını Tanrı’ın izniyle 30 milyar doların üstünde gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bakan Kirişci, AK Parti Kahramanmaraş İl Teşkilatı’nın düzenlemiş olduğu ‘2023’e doğru kent buluşmaları’ programına katıldı. Milletvekili ve belediye başkanlarının da katılmış olduğu görüşmede konuştu.

AK Parti iktidara ulaştıktan sonra millete verdiği sözleri yerine getirdiğini ve getirmeye de devam ettiğini söyleyen Kirişci, “Tanrı yaşam verirse 2023 senesinde da bunun 36 milyar doların bile oldukca oldukca üstünde görmüş olacağız. Global dünyada siz ihraç ediyorsanız normal olarak ithalatınız da olacak. Tarım, net ihracatçı bir sektör. İhracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 128. Bu, yüzde 44’lere kadar çıktı. Üstelik biz, ihracatta da frene bastık. Niçin? Zira bu savaşla birlikte bir besin milliyetçiliği terimi çıktı. Kısaca koskocaman Çin, ‘Ben bu nüfusu iyi mi doyuracağım?’ diye panikledi. Çin başta olmak suretiyle pek oldukca ülke Rusya- Ukrayna savaşı ile beraber bu besin krizi adeta manşete taşındı. Fakat hamdolsun o gün de üreticilerimiz üretti, bugün de üretmeye devam ediyor” diye konuştu.

‘TOHUMDA YERLİLİK ORANI YÜZDE 94’LERE ÇIKTI’

Türkiye’nin 8,5 milyon hektar sulanabilir arazisi bulunduğunu ve barajlarda, göletlerde toplam 112 milyar metreküp su bulunduğunu belirten Bakan Kirişci, “İhtiyacımız olan tohumun, fidenin, fidanın içerden karşılanma oranı, yerli olarak karşılama oranı yüzde 31. Peki bugün nerelere geldi, yüzde 94’lere geldi. Yüzde 6’lık bir açığımız var. Burada yerli olduğu şeklinde bir de millileştirme çalışmamız var. İkisini bir arada yaptığımızda hakkaten bu ülkeyi yakışır yaraşır bir davranışı sergilemiş olacağız. Bu ne ile oldu, kendi kendine mi oldu? Hayır. Eskiden bu çeşitleri geliştiren insanoğlu telif hakları alamadığı için tüm emek, alın teri heba ediliyordu, birisi geliyor kopyalıyordu. Şimdi bu telif hakkı yardımıyla hem üreten hem de evlatları, torunları bu tohum kullanıldığı sürece bunu belirli oranlarda almaya devam ediyor olacak. Bu da mevzuat yardımıyla oldu” dedi.

TÜRKİYE’DE BAYRAKTAR KONUŞULUYOR’

AK Parti iktidara ulaştıktan sonra müdafa sanayisinde ciddi atılımlar bulunduğunu ifade eden Bakan Vahit Kirişci, şimdi artık dünyanın Türk cenk uçağının pistten ne vakit havalanacağını beklediğini söylemiş oldu. Türkiye’nin İHA ve SİHA üreten sayılı ülkeler içinde bulunduğunu ifade eden Bakan Kirişci, şöyleki devam etti:

“Bir ülke paramızla bu İHA’ları adeta koklattı, geri çekti, koklattı, geri çekti. Fakat gördük ki bunu bizim, kendimizin üretmesinden daha güzel, daha isabetli bir şey olamazdı. Selçuk Bayraktar, Haluk Bayraktar. Tanrı onları yetiştiren Özdemir Bayraktar’dan ve tüm ailesinden razı olsun ve Özdemir Bayraktar’a da bu vesileyle rabbimden rahmet niyaz ediyorum. Bu şekilde evlatlar bugün İHA’ları ve SİHA’ları üretti. Mevkidaşım olan Ukrayna’nın Tarım Bakanını, 24 Mat sanırım, bir telefon görüşmesinde ‘Şu anda neredesin?’ dedim, ‘Sığınakta kendimi gizlemeye çalışıyorum’ dedi. ‘Peki oraya iyi mi geçtin, sığınağa?’ ‘İHA’lar ve SİHA’lar, Bayraktar yardımıyla geçtim’ dedi. Elhamdülillah artık Türkiye’de Bayraktar konuşuluyor. İHA’lar, SİHA’lar, ANKA’lar,Gökbey’ler konuşuluyor.”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, konuşmasının peşinden satırla dondurma kesip davetlilere ikram etti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası