Team Finance hacker’ı, saldırının ardından 7 milyon dolar iade etti

Dört proje, 27 Ekim’deki 14,5 milyon dolarlık Team Finance siber saldırısından görevli olan bilgisayar korsanından 7 milyon dolar değerinde tokeni geri aldı. Hacker, çalınan fonun yüzde 10’unu ödül olarak tutacağını ve kalan tokenleri de etkilenen projelere iade edeceğini bir takım mesajla doğruladı.

Kendini “beyaz şapkalı” olarak tanımlayan bilgisayar korsanı, Uniswap v2’den v3’e geçiş yöntemiyle Team Finance’deki varlıkları boşalttı. Cointelegraph’ın da bildirdiği şeklinde blokzinciri güvenlik şirketi PeckShield, Team Finance’deki Uniswap v2 varlıklarından gelen likiditenin, çarpık fiyatlandırma ile hacker kontrolünde bir v3 çiftine aktarıldığını deklare etti.

Çalınan fonlarda USD Coin (USDC), CAW, TSUKA ve KNDA tokenleri bulunuyordu. CAW şeklinde bu saldırıdan etkilenen tokenlerden bazılarında, siber hücum ve sonrasındaki likidite sıkışıklığı sebebiyle ciddi fiyat düşüşleri görüldü.

NFT pazaryeri Kondux, 30 Ekim’de çalınan fonların yüzde 95’ini, Feg Token ise 548 Ethereum (ETH)’yi geri aldığını duyurdu. Tsuka’nın blokzinciri protokolü de ek olarak 765 bin doların üstünde stablecoin Dai (DAI) ve 11,8 milyon TSUKA aldığını doğruladı. Saldırının en büyük kurbanı Caw Coin ise, 5 milyon dolar değerinde DAI ve 74,6 milyar dolarlık mahalli tokeni CAW’ı geri aldı.

Protokol ise Twitter’da, bilgisayar korsanını bir ödül ödemesi mevzusunda iletişime geçmeye çağırdı. Team Finance’e nazaran, akıllı sözleşme daha ilkin denetlenmişti ve geliştiriciler de protokoldeki tüm faaliyetleri geçici olarak durdurmuştu. Şirket, proje yöneticilerine token likidite kilitleme ve hakediş hizmetleri elde eden TrustSwap tarafınca 2020 senesinde kuruldu. Protokol, 12 blokzincirinde 3 milyar dolarlık güvenceye haiz bulunduğunu belirtiyor.

Bu vaka, bir bilgisayar korsanının daha yüksek fiyatlar elde etmek için platformun mahalli tokeni MNGO’nun kıymetini manipüle etmiş olduğu 11 Ekim’deki Mango Markets saldırısının ardından gerçekleşti. Hacker, hemen sonra da şişirilmiş güvence karşılığında büyük oranda bir kredi alarak Mango’nun hazinesini tüketti.

Mango’nun yönetim forumunda bir teklif onaylandıktan sonrasında, bilgisayar korsanının 47 milyon doları “hata ödülü” olarak tutmasına izin verilirken, 67 milyon dolar ise hazineye geri gönderildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası