Telegram CEO’su Pavel Durov, merkeziyetsiz araçlar için müjde verdi!

Çevrimiçi kontakt platformu Telegram’ın CEO’su Pavel Durov, 30 Kasım’da telegram’da canlı yayında yapmış olduğu bir duyuruda, platformda gözetimsiz cüzdanlar ve merkeziyetsiz borsalar da dahil olmak suretiyle bir takım merkeziyetsiz vasıta başlatmaya hazırlandıklarını söylemiş oldu. 

Durov, bu girişimlerinin FTX’te meydana gelen çöküşe karşı bir aksiyon alma durumu bulunduğunu belirtti. Netice olarak, dünyanın en büyük borsalarından önde gelen FTX’in batkı etmesinin peşinden pek oldukca insan paralarını yitirdi.  

Pavel Durov’un Telegram’a ilişkin duyurusu, açık ağ ya da TON, Katman 1 blokzincirine dayalı benzersiz kullanıcı adları için merkeziyetsiz bir açık artırma platformu olan Fragment’in lansmanından haftalar sonrasında geldi. Durov’a nazaran Fragment, bir aydan kısa bir süre içinde 50 milyon dolarlık kullanıcı adı sattı. 

Bununla beraber Telegram ve Fragment’ı kuran Durov, TON blokzincirinin ilk resmi versiyonunun da arkasında olan kişiydi. Telegram CEO’su, ek olarak geliştirilmekte olan merkeziyetsiz araçlar için şu açıklamalarda bulunmuş oldu: 

“Çözüm oldukca net: blokzincir destekli projeler, merkeziyetsizliğe dayanan kökenlerine dönmeliler. Kripto para kullanıcıları herhangi bir üçüncü tarafa güvenmeyen ya da güvenilir olmayan işlemlere ve bireysek gizleme cüzdanlarına geçmelidir.” 

Durov, ek olarak eski platformların verimsizliklerine de dikkat çekti. Meşhur CEO, bilhassa Ethereum’dan (ETH) bahsederek “Ne yazık ki son güncellemelerden sonrasında bile modası geçmiş ve pahalı kalmaya devam eden bir varlık” olarak bahsetti ve ekledi: 

“Platformların verimsizliklerinin merkezileşmeyi haklı kıldığı zamanlar çoktan eskide kalmış olmalı. TON şeklinde teknolojilerin potansiyeline ulaşmasıyla beraber, blokzincir endüstrisi nihayet temel gerekliliklerini yerine getirebilmelidir.” 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası