‘Tv seyircisiyle birlikte ölecek’

0


Uzmanlar, hayatta kalmayı umuyorlarsa, TV şirketlerinin hızla gelişen çevrimiçi eğlence yaşamına kendilerini köktencilik bir halde uyarlamaları gerektiği mevzusunda uyardı.

Yayıncılar, genç izleyicilerin dikkati ve peşinden gelen reklam paraları için muharebede çevrimiçi oyun devlerini aslına bakarsanız yakalamaya çalışıyorlar.

Ufukta sözde “metaverse” var — aslına bakarsanız milyonlarca kullanıcıyı cezbeden etkileşimli çevrimiçi dünyalar, oyunlar ve 3D toplantı yerlerinin büyüyen eko sistemini kapsayan gevşek bir terim.

Yaşlı tüketiciler hala geleneksel TV’ye bağlı olsa da, Statista’ya nazaran 35 yaş altı seyirciler on yılda yarı yarıya azaldı ve metaverse geliştikçe hızla düşecek.

Dijital dönüşüm mevzusunda uzmanlaşmış bir Fransız şirketi olan Sysk’in kurucu ortağı Frederic Cavazza, “Gençler eylemsiz TV seyircilerinden etken oyunculara dönüştüler ve ekranlardan akıllı telefonlara döndüler” dedi.

“TV kanalları seyircileriyle birlikte ölecek.”

– ‘Hikayenin bir parçası’ –

Yayıncılar, gençlere ulaşmak için halihazırda baskın bir konum oluşturan Roblox, Fortnite ve Minecraft benzer biçimde metaverse’nin öncüleri olarak görülen oyun platformlarıyla rekabet etmek zorunda kalacaklar.

Medya araştırma şirketi Dubit’e nazaran, ABD’deki 9-12 yaşındakilerin yarısı haftada minimum bir kez Roblox kullanıyor – oyun oynamaktan konser izlemeye ve bir tek dostlarıyla takılmaya kadar her şeyi yapıyor.

İzleyiciler çok büyük olabilir: 2020’de rapçi Lil Nas X’in Roblox’ta performansını 33 milyon şahıs izledi – bu hafta onu Grammy’de televizyonda izleyen sayının üç katından fazla.

Dubit’in kurucu ortağı Matthew Warneford, yayıncıların geleneksel TV programcılığı için daralan bir pazara bağlı kalmayı yada karakterlerini ve markalarını metaverse platformlarına getirmeye başlamayı seçmeleri icap ettiğini söylemiş oldu.

“İnsanları bir dünyaya getirmek, onları hikayenin bir parçası yapmak, dostlarıyla birlikte oynamak anlamına geliyor – tıpkı Disneyland’in Mickey Mouse ile sizin ve arkadaşlarınızın kendi dünyalarında olmanıza izin vermesi benzer biçimde” dedi.

– ‘İlgili kalınca’ –

TV şirketlerinin uyum sağlamak için zamanları var, sadece geleneksel yayınları izleyen yaşlılara, gösterim akışına geçen orta yaşlılara ve etkileşimli ve toplumsal eğlence isteyen gençlere derhal yiyecek sağlama mevzusunda büyük bir zorlukla karşı karşıyalar.

Fransa Televizyonları inovasyon başkanı Kati Bremme, “İlgili kalmak istiyorsak, kendimizi tüm bu kullanımlar içinde konumlandırmamız gerekecek” dedi.

Ulusal yayıncının hâlâ araştırma modunda bulunduğunu ve sürükleyici kültürel ve sportif deneyimler oluşturmak için artırılmış ve sanal gerçeklikle oynadığını söylemiş oldu.

Sadece en büyük güçlük finansal olabilir.

Şimdiye kadar, TV firmaları, gazeteler benzer biçimde öteki geleneksel medyanın aksine, reklam gelirleri büyük seviyede etkilenmediği için teknolojik bozulmadan yalıtıldı.

Warneford, bunun “insanların düşündüğünden daha süratli” değişebileceğini söylemiş oldu.

TV reklamlarını oyun yaşamına taşımak daha ilkin zordu şu sebeple reklamlar “onları kilitleyen ve tüm kıymeti eline geçiren” bireysel firmalar tarafınca yaratıldı.

Sadece meta veri deposunun daha açık alanıyla, markalar kendilerini tanıtmak ve ürünleri direkt kullanıcılara satmak için oldukça daha çok alana haiz olacak.

Hakikaten de moda ve lüks markalar Roblox, Fortnite ve öteki platformlarda sanal elbise ve aksesuar satarak şimdiden milyonlar kazanıyor.

“Gençlere ulaşmak istiyorlarsa, firmalar televizyona mı devam ediyor yoksa gençlerin gerçekte olduğu yere mi gidiyorlar – oyun ve metaverse?”

cgu-er/gw/spm

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası