Terra Çöküşü DeFi Çıkışını Tetiklediğinde Kripto Para Birimleri Krateri

0


En popüler merkezi olmayan finans protokollerinden bazılarının temelini oluşturan kripto para birimleri, TerraUSD stabilcoinin çöküşünün dijital varlık piyasasının en popüler tokenlerinin birçoğunda bir izdihamı tetiklemesi ile beraber çöktü.

DeFi’nin favorisi Avalanche %30 civarında düşerken, Solana %20’den fazla düştü ve Aave %24 düştü. Bitcoin daha iyi ilerledi ve neredeyse 11 ayın en düşük seviyesi 30.000 doların altına düştükten sonrasında ortalama %3.7 düştü. TerraUSD stabilcoin aşağı doğru sarmalını sürdürdü.

Bloomberg Opinion için yazan bir kripto yatırımcısı Aaron Brown, “UST’nin çöküşü tüm likidite protokollerine olan itimatı azaltıyor” dedi. “UST başarısız olabilirse, bir ihtimal Aave de başarısız olabilir. Bear Stearns’in başarısızlığa uğraması şeklinde, insanların dikkatini Lehman’ın başarısız olup olmayacağına odakladı.”

TerraUSD algoritmik stablecoin, 20 ila 90 sent içinde sıçrayarak spiral olarak düşmeye devam etti. Antak kalma hakkında yaklaşılan bir firmanın kurucusuna bakılırsa, kripto paranın destekçileri, tokeni dolar sabitinden düştükten sonrasında desteklemek için ortalama 1,5 milyar dolar toplamaya çalışıyor.

“Piyasa Terra’da olanlardan ürküyor mu? Yanıt evet,” dedi Piper Sandler’ın baş pazar teknisyeni Craig W. Johnson telefonla. “Para piyasası fonları yatırımcılar için önemlidir ve şu anda kripto para piyasasındaki üçüncü en büyük para piyasası fonunu sorguluyoruz. İnsanlar bundan zarar göreceğimizi düşünmüyordu ve bu açıkça oldu.”

Terra’nın sorunları, tüm hafta finans alanında baskın öykü oldu. Deltec Bank & Trust’ın baş yatırım görevlisi Hugo Rogers, “Yetersiz derecede sağlam yada teminatlandırılmış bir protokolün ihlali kıymeti yok ediyor” dedi. “Ve bu zincirleme etkilere haiz.”

ABD tüketici fiyatlarının Nisan ayında tahminlerden daha çok yükseldiğini gösteren ve enflasyonun daha uzun süre yüksek seviyelerde kalacağını gösteren verilerin arkasından, duyarlılık da kırıldı. Veri noktası ek olarak, Federal Biriki’in agresif faiz artışları yolunda kalacağını ve kriptolar ve öteki risk varlıkları için elverişsiz bir ortam yaratacağını gösteriyor.

İngiltere merkezli dijital varlık komisyoncusu GlobalBlock’ta analist olan Marcus Sotiriou, “Kripto pazarında aşırı korku var” dedi.

Kripto para birimleri ve öteki riskli varlıklar tüm yıl süresince baskı altında kaldı. Fed ve öteki merkez bankaları, yakıcı enflasyonla savaşım etmek için faiz oranlarını yükselterek, riskli varlıklar için elverişsiz bir ortam yaratıyor.

Çarşamba öğleden sonrasında New York’ta Bitcoin 29.700 dolar civarında işlem görüyordu. UBS döviz ve kripto araştırma başkanı James Malcolm, 30.000 dolar civarındaki alanın Bitcoin için “bilhassa kırılgan bir bölge” bulunduğunu yazdı. Madencilik ekonomisinin negatife döndüğü yer burası, “bu, potansiyel olarak bu kilit kohort tarafınca artan madeni para satışlarına yol açabilir” dedi. MicroStrategy Inc. şeklinde uzun vadeli akümülatörlerin zamanı kırılma noktalarının altına düşmeye başladığını da sözlerine ekledi.

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası