Tesla’nın Bitcoin zararı bu yıl 170 milyon dolara yükseldi

Tesla’nın ABD Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunmuş olduğu son 3. çeyrek kazanç raporuna bakılırsa elektrikli vasıta (EV) üreticisi, 2021’in başından beri Bitcoin’e (BTC) toplam 1,5 milyar dolar yatırım yapmış oldu. Şirket şu anda, söz mevzusu yatırımının tutarındaki değişiklikten meydana gelen 170 milyon dolarlık gerçekleşmemiş bir zararda bulunuyor. Bu durum, son iki yılda çeşitli alanlarda Bitcoin’de gerçekleşen karlardan elde edilmiş 64 milyon dolarlık kazançla birlikte üçüncü çeyreğin sonunda 106 milyon dolarlık net zarara yol açıyor.

Raporda, söz mevzusu kayıpların firmanın temel faaliyetlerini mühim seviyede etkilemediği açıklandı. Elektrikli vasıta üreticisinin kârı, 2021’in ilk dokuz ayında 3,3 milyar dolardan yıldan yıla yüzde 169’luk bir atış kaydetti. Öteki taraftan Tesla, bilançosunda bir tek ortalama 218 milyon dolar değerinde Bitcoin tuttuğunu söylüyor.

Muhasebe kurallarına bakılırsa dijital varlıklar, müddetsiz olarak maddi olmayan ve duran varlıklar olarak kabul edilir. Netice olarak, gerçeğe uygun değerlerindeki herhangi bir düşüş, Tesla’nın kıymet düşüklüğü ücretlerini muhasebeleştirmesini gerektirecek. Sadece şirket, bir satışa kadar herhangi bir fiyat artışı için yukarı yönlü revizyonlar yapmıyor. Bu tür yararlı bir vergi muamelesinde, vergi yükümlülüklerini azaltmak için zararlar kârlardan indirilebilirken, öteki taraftan ana para kazançları ise satış zamanına kadar vergilendirilmez.

İlginizi Çekebilir: Binance, Elon Musk’a Twitter mevzusunda desteği sürdürecek

Tesla CEO’su Elon Musk, dijital varlıklara verdiği desteğin yanı sıra Dogecoin (DOGE) şeklinde memecoin’lere yakınlığı ve toplumsal medya devi Twitter’ı devralma mevzusundaki 44 milyar dolarlık tutkusuyla kripto alanında oldukça popüler. Milyarder, devam eden satın alma süresince, istenmeyen spam’leri ve dolandırıcılık botlarını platformdan kaldırma sözü verdi. Ek olarak mevzu hakkında, “Ürünü oldukca daha fena hale getiriyorlar. Gördüğümüz her kripto dolandırıcılığı başına bir Dogecoin allsaydık, şu anda 100 milyar Dogecoin’imiz olurdu,” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası