Topluluk çalınan NFT’leri geri alırken, hacker kendi ilacını tadıyor

0


NFT patlamasının zirvesinde, takas edilemez tokenlerinden (NFT’ler) dolandırılan tüccarların hikayeleri oldukça yaygındı. Bununla beraber, garip bir vakada, Solana topluluğu, çalınan bazı NFT’leri geri almak için bir dolandırıcıyı “dolandırmak” için bir araya geldi.

Her şey, zincirler arası oyun geliştirme stüdyosu Uncharted NFT’nin, dolandırıcıların 109 kullanıcı cüzdanını boşaltmayı başardığı Discord kanalı hackiyle başladı. Dolandırıcılar, 150’den fazla SOL jetonu ve üç ender ve son aşama kıymetli dijital koleksiyon dahil 25 World of Solana (WOS) NFT ile firar etti.

WOS, şu anda 123 SOL (5.600 $) karşılığında listelenen en pahalı avatara haiz 2.222 benzersiz hanım kahramanın bir koleksiyonudur. Koleksiyonun güncel taban fiyatı 2.03 SOL.

Saldırının arkasından topluluk, çalınan NFT’leri geri almaya karar verdi. WOS ekibi, Twitter adı “Cyberfrog” olan geliştirici ortaklarıyla temasa geçti ve çalınan NFT’lerin telif ücretlerini varsayılan %5’ten %98’e yükseltti.

İlgili: Nifty News: Solana NFT satışları 1,6 milyar doları geçti, LookRare’de takas ticareti ve daha fazlası

Topluluktan, herhangi bir yeni sıralama için Solana NFT pazar yeri MagicEden’i takip etmesi istendi. Dolandırıcı iki gün içinde tuzağa düştü ve topluluk 15 NFT’yi geri satın almayı başardı, öteki 10’u ise kırıldı.

Sniping, kazanan bir teklif vermek için bir NFT müzayedesinin son birkaç saniyesine kadar bekleme sürecidir. Bu strateji, öteki NFT teklif sahiplerinin açık artırma sona ermeden daha yüksek bir teklif vermesini önlemek için kullanılır.

Topluluk, öteki 10 keskin nişancı NFT’sini de almayı ve 25 WOS NFT’yi hak sahibine iade etmeyi başardı.

Hücum vakalarını detaylandıran Twitter ileti dizisi ve topluluk hepsini geri almak için çalışıyor, ek olarak topluluk üyelerinden “devamlı bir brülör cüzdanı kullanmalarını ve para basarken dikkatli olmalarını” istedi. Ufak NFT topluluğu, şimdi iki kez dolandırıcılara geri dönmeyi başardı.