Türkiye’nin ilk OSB’si 60 yaşında

(*60*) Türkiye’nin ilk OSB’si 60 yaşında – Iktisat Haberleri

Türkiye’nin ilk OSB’si 60 yaşında

Planlı kalkınma ve sanayileşme hamlesi çerçevesinde Türkiye’de kurulan ilk organize endüstri bölgesi olan Bursa Organize Endüstri Bölgesi, kuruluşunun 60. yılını görkemli bir geceyle kutladı. Gecede Bursa Organize Endüstri Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin de (BOSİAD) 10. yılı kutlandı. Sheraton Otel’de düzenlenen geceye, Endüstri ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Bursa Vali Yardımcısı Mustafa Özsoy, AK Parti Bursa milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Osman Mesten ve Atilla Ödünç, CHP Bursa Milletvekilleri Lale Karabıyık ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nilüfer Belediye Başkan Vekili Engin Yener, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, İyi Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile bölge sanayicileri, kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Bursa OSB ve BOSİAD için hazırlanan filmin gösteriminin arkasından ilk olarak kürsüye çıkan BOSİAD Başkanı Rasim Çağan, Bursa OSB’nin toplumsal yüzü olma hedefiyle kurulan BOSİAD’ın, 10 yıl içinde Bursa’nın mühim SİAD’ları içinde yerini aldığını söylemiş oldu. Çağan, “Öncü bir organize endüstri bölgesinin sivil cemiyet kuruluşu olarak, bir tek sanayinin üretimine değil hem de bu üretimin sürdürülebilir olmasına odaklandık. Geçen 10 yılda çalışmalarımızın omurgasını 3 ana başlık, oluşturdu. Bunlar; Çevre, mesleki eğitim ve gençlik. 2015 senesinde start verdiğimiz BOSİAD Çevreye Duyarlı Endüstri Tesisi Yarışması ile sanayide çevre bilincini daha ileriye taşımayı hedefliyoruz. Meslek liselerinin eski itibarına ulaşması için birçok emek verme gerçekleştirdik. Bölgemizdeki Mustafa Kemal Atatürk Sanayi Meslek Lisemizin sorumluluğunu üstlendik. Sanayicilerimizin de yardımı ile Sanayi 4.0 laboratuvarının kurulmasına destek olduk. Öğrencilerimizin sınıflarına konuk olduk ve onları tesislerimizde eğittik. Gayemiz; onların ara eleman değil aranan eleman olmalarını sağlamak. İlk kez sanayide X, Y ve Z kuşağı bir arada çalışmaya başlıyor. İş hayatına yeni giren Z kuşağı evlatlarımızın ve çalışanlarımızın dönem farkını iyi idrak etmek zorundayız. Bu sebeple Z gençlerinden oluşan bir Z meclisi oluşturduk. Bu meclis ile endüstri ve Z kuşağının beklentilerini anlayarak gençlerin sanayiye uyum sürecini hızlandırmaya çalışacağız. Çevre, mesleki eğitim ve genç fikirlerle sürdürülebilir bir endüstri için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“ÖRNEK OLMAK KIVANÇ VERİCİ”

Bursa OSB Başkanı Hüseyin Durmaz da, geçen yıl pandemi sebebiyle 60’ıncı yıllarını kutlayamadıklarını ifade ederek, “Kısmet bugüneymiş. Biliyoruz ki; ilk olmak kolay değil. Fakat örnek olmak bir o denli da kıvanç verici. Bursa OSB olarak biz, bizlerden sonrasında kurulan 374 OSB’ye hep örnek olduk ve örnek olmaya devam ediyoruz. Bölge olarak belirli aşamalardan geçerek bugünlere geldik. Bölgemizi kuran kıymetli büyüklerimizi, başkan olarak vazife yapanlar ile yönetim kurullarımızda vazife alan yöneticilerimizi şükranla anıyor, aramızdan ayrılanlara da rahmetler arzuluyorum” diye konuştu.

Bursa OSB olarak sonrasında kurulan 374 OSB’ye hep örnek olduklarını ve örnek olmaya devam ettiklerini özetleyen Durmaz, şöyleki devam etti:

“Bursa’daki OSB’ler bir araya gelmiş olarak 4 milyon dolarlık bir yatırımla BOSBİR A.Ş.’yi kurduk. 3.5 megawat gücünde güneş enerji santrali yatırımı yaptık. Atık su arıtma tesisimizin güncel boşalma şartlarına nazaran revizyonu sonrasında tesisimizden çıkan ve dereye boşalma ettiğimiz suyu yeni bir yatırımla yine proses suyu olarak kullanmak istiyoruz. Böylece kapalı dönem bir su döngü sistemimiz olacak. Yeni faaliyetlerimiz olarak; Emek su depoları ile OSB arasındaki boruları yeniliyoruz. Ortalama 12 milyon liralık bir proje ve emekler başladı. Atık su arıtma tesisimizin biyolojik arıtma revizyonunu yapacağız. Bu da 1 milyon Euro tutarında bir yatırım ve ocak ayına bitirmiş olacağız. Enerji nakil hatlarımızı, doğalgaz altyapımızı, arıtma tesisimizi, su üretim tesisimizi, itfaiye ekibimizi güçlendirerek siz sanayicilerimize; kesintisiz, süratli, güvenli ve kaliteli hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu süreçte siz kıymetli sanayicilerimizin desteğini daima yanımızda hissediyoruz. Bu faaliyetleri hep beraber gerçekleştirdik. Ek olarak Rasim Çağan kardeşimin başkanlığını yapmış olduğu BOSİAD da 10 senedir çalışmalarıyla bizlere güç katıyor. Bölgemizde etkinlik gösteren fabrikaların hepsi oldukça kıymetli. Üretim yapıyorlar, ihracat gerçekleştiriyorlar, istihdam sağlıyorlar ve ülke ekonomisine kıymet kazandırıyorlar. Kıymetli sanayicilerimizin hepsini gönülden kutluyor ve alkışlıyorum.”

“HEP BİRLİKTE BÜYÜK İŞLERE İMZA ATMALIYIZ”

BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur ise, en uzun yolculukların atılacak bir adımla başladığını söyleyerek, “1961 senesinde Bursa Tecim ve Endüstri Odası Meclisinde alınan bir kararla süregelen Bursa Organize Endüstri Bölgesi’nin yolculuğu devamlı artan başarı ve yatırımlar ile bugün 60. yılına ulaşmayı başardı. Örnek bir gelecek vizyonu ile bu yolu bizlere açan ve Bursa’da bir endüstri geleneği oluşmasına öncülük eden kıymetli büyüklerimize, onlardan devraldığı bayrağı ileri taşımak için çabalayan tüm yöneticilerimize şükranlarımı sunuyorum. Bursa’nın ve ülkemizin sanayileşerek kalkınmasına kendilerini adamış büyüklerimizin emaneti olan bu köklü ve kuvvetli yapının, geçen 60 yılda oluşturduğu birikimle aynı çizgide ve aynı istikamette yoluna devam edeceğine yürekten inanıyorum. Bursa’mızın büyümesi ve albeni merkezi haline gelmesinde sürükleyici bir rol oynayan sanayinin gelecekte de bu rolünü daha kuvvetli şekilde sürdürebilmesi için bugün hep beraber çalışmamız ve büyük işlere imza atmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

BTSO Başkanı İbrahim Burkay da, kentlerin kaderini belirleyen dönemler bulunduğunu, 1961 senesinde alınan kararla kurulan Bursa OSB’nin de bu aşamada önemine işaret etti. Burkay, Bursa bugün 25 milyar dolar ihracata sahipse bunda en büyük payın 1961’de OSB’yi kuran vizyonun ve aklın oranı bulunduğunu dile getirdi. Burkay, “Bizim de çocuklarımıza bırakacağımız kuvvetli hamlelerimiz olmalı. Bundan dolayı katma kıymeti yüksek üretime yönelmeliyiz. Buna da öncelik edecek olan TEKNOSAB’dır” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Bursa’nın otomotiv, tekstil, makine benzer biçimde sektörleri barındıran Bursa OSB ile endüstri kenti kimliğini taşıdığını belirterek, tüm dünyanın zor günlerden geçmiş olduğu bugünlerde daha iyi günlere ulaşmayı umduklarını söylemiş oldu.

Yargıtay'dan ucuz ilan kararı! Yargıtay'dan ucuz ilan kararı!

Yargıtay’dan ucuz ilan kararı!

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık ise seneler ilkin İngiltere ve ABD’dan sonrasında Türkiye’de bir ilk olarak Bursa’da OSB’nin kurulduğunu anımsatarak, “Biz esasen Bursa ile gurur duyuyoruz. Bu kadar kriz geçiren bir ülkede bu krizleri başarıyla yönetmesini de takdir ediyoruz. OSB’ler kalkınma stratejilerinin en mühim yapı taşlarıdır” dedi.
AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç ise, Bursa’nın işvereniyle, işçisiyle emek vererek, üreterek ekonomiye kıymet katan bir kent bulunduğunu söylemiş oldu. Yavuz Gözgeç, “Bursa, ek olarak TEKNOSAB ile GÖKMEN Uzay Havacılık Eğitim Merkeziyle ve Ar-Ge merkezleriyle bir teknoloji şehri. 2013 senesinde 23 olan Ar-Ge merkezi bugün 161’e ulaşmış durumda. 2002 senesinde 8 OSB vardı, bugün 17 OSB’miz var. Bilhassa yerli ve ulusal teknolojilerin geliştirilmesi adına Endüstri Bakanlığımızın projelere verdiği destek oldukça mühim. Bursa’da Türkiye’nin otomobili TOGG’un üretilecek olmasından da ek olarak gurur duyuyoruz” diye konuştu.

“BURSA, ANKARA VE KONYA’NIN ARDINDAN YAKLAŞIK 120 MİLYON METREKARE SANAYİ ALANI İLE 3. SIRADA SANAYİ KENTİMİZ”

Son olarak kürsüye çıkan Endüstri ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, 2022 yılı itibariyle 7 milyon metrekareye ulaşan Bursa OSB’nin Türkiye’nin birçok nadide sanayicisini de bünyesine katmış durumda bulunduğunu kaydetti. Bakan Yardımcısı Büyükdede, “Türkiye’de bugün 280 bin hektar endüstri bölgesi var. Bunu büyütmeye çalışıyoruz. Bursa’da da TEKNOSAB benzer biçimde yatırımlarla endüstri bölgesi 120 milyon metrekare olacak. Bu alan minik bir alan. Doğal Bursa’nın da kendine ilişik kısıtları var. Ziraat alanı kısıtı var. Tüm sanayimiz 17 OSB, minik endüstri siteleri dahil, TOGG dahil Bursa oldukça büyüyebilen, altyapısı oldukça iyi bir endüstri kentimiz. İyi bir işveren ve insan deposu var. Bunu oldukça iyi değerlendirmesi gerektiği kanaatindeyim. Bursa, Ankara ve Konya’nın arkasından ortalama 120 milyon metrekare endüstri alanı ile 3. sırada bir endüstri kentimiz. Kalite olarak da oldukça iyi bir kentimiz. Bu niteliğini oldukça iyi değerlendirmesi gerekiyor” dedi.

Konuşmaların arkasından, Bursa OSB’de ilk olarak kurulan ve hala faaliyetlerini sürdüren 10 firmaya ve Bursa OSB’nin kuruluşuna öncelik eden devrin BTSO Genel Sekreteri Ergun Kağıtçıbaşı’na plaket takdim edildi. Bu kapsamda, İpeker Tekstil Tecim ve Endüstri A.Ş., Karsan Otomotiv Endüstri ve Tecim A.Ş., SKT Yedek Parça ve Makine Endüstri ve Tecim A.Ş., Coşkunöz Metal Biçim Makina Sanayi ve Tecim A.Ş., Burçelik Bursa Çelik Döküm Endüstri A.Ş., Coats Türkiye İplik Endüstri A.Ş., Çemtaş Çelik Makina San. ve Tic. A.Ş., Marelli Mako Türkiye Elektrik Endüstri ve Tecim A.Ş., Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş., Bosch Endüstri ve Tecim A.Ş. plaketlerini aldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası