Vatandaşlar ve kamu hizmetleri için metaverse

Metaverse, geçtiğimiz yıl blockchain teknolojisinde öne çıkan kavramlardan biriydi. Zaman zaman tartışmalı yorumların yapıldığı metaverse için çeşitli projelerin gündeme geldiğini gördük. The Sandbox ve Decentraland gibi şirketlerin dikkat çektiği metaverse, aslında ülke vatandaşları ve ülkelerin kamu hizmetleri için önemli bir araç haline gelmek üzere. İstanbul Fintech Haftası kapsamında “Vatandaşlar ve Kamu Hizmetleri için Metaverse” konulu oturumda konuşan İngiliz Blockchain Derneği Başkanı Prof. Dr Naseem Naqvi ile hem IFW hem de dernek ve metaverse’nin kamu hizmetleri ve vatandaşlar için ne anlama geldiği hakkında konuştuk.

Rica etmek: İngiliz Blockchain Derneği ne yapıyor? Bize ne yaptığınız hakkında bir şeyler söyleyebilir misiniz?

prof. Doktor Naseem Naqvi: 2017 yılında kurulan British Blockchain Association (BBA), Dağıtılmış Defter Teknolojilerinin (DLT) kanıta dayalı olarak benimsenmesini destekleyen dünyanın önde gelen endüstri kuruluşudur. BBA, İngiltere’nin “Ulusal Blockchain Yol Haritası”nı yazdı. Dernek ayrıca, dünyanın ilk hakemli blockchain araştırma dergisi olan The JBBA – Journal of The British Blockchain Association’ı basılı ve çevrimiçi olarak yayınlar.

Derneğin diğer girişimleri arasında:

Kanıta dayalı Blockchain Merkezi (CEBB), blockchain ve kripto varlıklarının kanıta dayalı uygulamalarını geliştiren dünyanın ilk endüstri düşünce kuruluşu;
BAF – Blockchain Dernekleri Forumu, 53 ülkeden küresel bir uluslararası blockchain dernekleri forumu;
BBA Bursları (FBBA);
Blockchain Uluslararası Bilimsel Konferansları (ISC);
ve diğer blockchain girişimleri.

Geçen yıl, genel merkezimizi metaverse’de duyurduk. Web3 alanında bunu yapan dünyadaki ilk blockchain endüstri derneği olduk.

BBA’nın kurucu başkanı olarak, derneğin uzun vadeli vizyonunu ve stratejik misyonunu oluşturmanın yanı sıra üyelerimize, ortaklarımıza ve bir bütün olarak blockchain ekosistemine değer sunmaktan sorumluyum. Bu yılın başlarında, blok zinciri ve Web3 teknolojilerine yönelik hizmetlerim nedeniyle Birleşik Krallık’ta bir King’s Honor ödülüne layık görüldüm.

Rica etmek: İstanbul Fintech Haftası kapsamında bir konuşma yapacaksınız. Etkinliğin blockchain teknolojisi açısından önemi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sahiplenmeyi artırmak için bu tür etkinliklerin önemli olduğunu düşünüyor musunuz?

prof. Doktor Naseem Naqvi: Çoğu fintech etkinliğinde eksik olan şey kalitedir. Bir etkinlik düzenlenirken, delegelerin kaliteli bir deneyim yaşaması ve sonuçların istenilen etkiyi yaratması için konuşmacıların kalitesi, programla ve ekosistemle alakaları kritik faktörler olarak sıralanabilir. Organizatörlerin IFW’yi kurarak harika bir iş çıkardıklarını düşünüyorum ve etkinliğe katılmayı dört gözle bekliyorum. Fintech, Web3 ve metaverse ekonomilerinin giderek daha önemli bir bileşeni haline geliyor. Fintech’in “iyilik için bir araç” olarak net bir şekilde anlaşılması, blockchain teknolojilerinin pragmatik olarak benimsenmesi için hayati önem taşır.

Rica etmek: İstanbul Fintech Week’te “Vatandaşlar ve Kamu Hizmetleri için Metaverse” konulu bir konuşma yapacaksınız. Burada ne söyleyeceksin? Konuşmanızın başlıkları nelerdir?

prof. Doktor Naseem Naqvi: Kamu hizmetinde yeni bir dönemin şafağındayız. Vatandaş merkezli bir meta veri havuzu oluşturmak, hükümetler ve kamu sektörü için zorlu ancak oldukça ödüllendirici bir fırsattır. Bundan daha önce Hindistan’da yaptığım önemli bir metaverse konuşmasında bahsetmiştim. Metaverse etkili bir şekilde uygulanırsa, uluslar önümüzdeki on yıllar boyunca önemli ödüller alacaktır.

İki yıl önce, açık meta veri deposunun ekonomisini özetleyen ve üç temel faktör içeren bir infografik oluşturduk. Bu üçlü: teknoloji, yaratıcılar ve finans. Ek olarak, infografik kalıcılık, kullanıcı merkezli ekonomi, açık kaynak, erişilebilirlik ve birlikte çalışabilirlik gibi yedi temel bileşen içerir.

Konuşmamda, metaverse ekosistemiyle ilgili en son çalışmalarımızdan bazı ek içgörüler paylaşacağım. Uygulamalı meta veri evrenine dünya çapında bir genel bakış olarak işletmeler, hükümetler ve politika yapıcılar için bazı stratejiler de paylaşacağım. Geri kalanı için İstanbul’daki konuşmama katılmalısın!

Rica etmek: İngiliz Blockchain Derneği için IFW’ye katılmak ne kadar önemli?

prof. Dr Naseem Naqvi: Uluslararası işbirliği, uzun vadeli stratejimizin merkezinde yer alıyor. JBBA’nın 74 ülkeden editörleri, BBA’nın Blockchain Dernekleri Forumu’nun 48 ülkeden 53 üye derneği ve BBA’nın kanıta dayalı Blockchain Merkezi’nin 41 ülkeden üyeleri ve danışmanları bulunmaktadır. Türkçe, infografiklerimizi yayınladığımız 12 dilden biridir. IFW topluluğuna katılmayı ve Türk fintech topluluğuyla diyalog kurmayı dört gözle bekliyoruz.

Rica etmek: Blockchain teknolojisinin kamu hizmetlerinde kullanım alanları nelerdir? Nereye kadar genişleyebilir, bir sonu var mı?

prof. Doktor Naseem Naqvi: Halkın sosyal altyapıya ve merkezi kurumlara olan güveni azalmaktadır. Blockchain’in kamu hizmetleri üzerinde büyük bir etkisi olacağını söylemek yetersiz kalıyor. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve kamu sektörü kuruluşları şu anda blok zincir ve dağıtılmış defterlerin günlük stratejik operasyonları ve uzun vadeli kamu hizmeti operasyonlarını nasıl etkileyebileceğini araştırıyor. Blockchain, hizmetlerin nasıl sağlandığı, bilgilerin nasıl sağlandığı ve insanlarla güvenli, değişmez, kontrol edilebilir ve verimli şekillerde nasıl etkileşime girdiği açısından hükümetin rolünü yeniden şekillendirdi.

BBA tarafından 2021’de yazılan Birleşik Krallık Ulusal Blockchain Yol Haritası’nın tavsiyelerinden biri, blockchain uygulamalarının toplum ve kamu hizmetleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Tapu (Gürcistan, İngiltere, İsveç, Hindistan, Güney Afrika), Dijital Kimlik Yönetimi (İsviçre, Estonya, Lüksemburg), Doğum Belgeleri (Brezilya), Göçmenlik (Finlandiya), Organ Bağışı ve Nakli (BAE), Vergilendirme ( Çin), ve diğer birçok uygulama dünya çapında hükümetler tarafından başarıyla araştırılmıştır. JBBA’da yayınlanan bir araştırmaya göre, bu tür benimsemeye bir örnek, şirket kayıt departmanlarının işletme kayıt verilerini işlemek için DLT kullanımını araştırma olasılığıdır.

Son zamanlarda, BBA’nın e-oylama için blockchain kullanımını keşfetme önerisi Birleşik Krallık Parlamentosunda bir yasa tasarısı olarak sunuldu.

Rica etmek: Metaverse sadece bir yutturmaca mı? Metaverse’yi nasıl görüyorsunuz?

prof. Doktor Naseem Naqvi: Yarının vatandaşları bugünün meta evreninde zaten. İngiliz Blockchain Derneği, metaverse’nin ‘dünyanın ilk girişimlerinin’ birçoğunda yer almaktan gurur duyuyor – metaverse’de genel merkezini kuran dünyadaki ilk kar amacı gütmeyen blockchain endüstrisi derneğiyiz. Üyelerimizin ve ortaklarımızın eş zamanlı, kalıcı ve ilgi çekici bir ortamda ağ oluşturduğu, bağlandığı ve web3’ün geleceğini keşfettiği etkinliklere düzenli olarak ev sahipliği yaptığımız metaverse ve metaverse hakkında blockchain araştırmasının bulgularını yayınladık. Metaverse Genel Merkezimiz, Metaverse tarafından resmi olarak “İlgi Çekici Nokta” ilan edildi. Bu, etkinliklere ev sahipliği yapmak gibi etkinlikler yoluyla meta veri deposunda aktif varlıklarını sağlamış olan yerlere verilen bir onurdur. Amaç, topluluk oluşturma, liderlik, eğitim, işbirliği, yenilikçilik, ağ oluşturma ve ademi merkeziyetçiliğin ilerlemesine aktif olarak katkıda bulunma yoluyla Metaverse hakkında farkındalık yaratmaktır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası