Vitalik Buterin: “Fiyatlara değil, teknolojiye odaklanın”

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yatırımcıların canını sıkan mevcut piyasa koşullarına ilişkin bazı tavsiyelerde bulunmuş oldu. Buterin, yatırımcılara fiyatlara değil teknolojiye odaklanmaları icap ettiğini söylemiş oldu. 

Buterin, 3 Aralık tarihinde kendisini kripto yatırımcısı olarak tanımlayan CoinMamba’nın paylaşmış olduğu ve şu anda kripto yatırımcılarının hissiyatlarına ayna tutan gönderisine cevap olarak tavsiyelerde bulunmuş oldu. 

CoinMamba, paylaşmış olduğu ‘tweet’te “Geçen dokuz senenin arkasından artık birazcık bunalmaya başladım. Önüme bakmak ve hayatımda daha değişik şeyler yapmak isterim. Sahtekarlardan da dolandırıcılardan da oldukça sıkıldım” ifadelerini kullandı. 

Kripto endüstrisi, FTX borsasında meydana gelen çöküş ile beraber batkı haberleri ile bombardıman altında kalmaya devam ediyor. FTX skandalından etkilenen ve batkı eden son şirket ise BlockFi oldu. 

BNB Chain destekli merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Ankr ise 1 Aralık tarihinde milyonlarca dolarlık siber saldırıya uğradığını doğruladı. 

Blokzincir çözümleme şirketi PeckShield istatistiklerine nazaran, hackerlar 2022 senesinde 2,98 milyar dolardan fazla varlık çaldı.  

Öte taraftan bu senenin en büyük siber hücum faciası ise Ronin köprüsünde meydana geldi. Geçtiğimiz mart ayında Ronin köprüsünde bir siber hücum sonucu 625 milyon dolar çalındı. 

Ne var ki, Vitalik Buterin piyasadaki tüm negatifliklere karşın, bu süreçte alım satım ve yatırımlardan uzaklaşmayı ve daha ziyade teknoloji ve uygulama ekosistemine yönelmeye çağrı etti.  

Buterin, “alım satım ve yatırımlar ile aranıza mesafe koymanızı tavsiye ederim. Bunun yerine teknoloji ve uygulama ekosistemine yönelmelisiniz” ifadelerini kullandı. 

Buterin, ek olarak “ZK-SNARK’ları öğrenin, Latin ABD ile bir araya gelin, tüm EIP numaralarını ezberleyene kadar notları okuyun ve tüm çekirdek geliştiricilerin çağrılarını kulak verin…” açıklamaları ile devam etti. 

Ethereum (ETH) boğası ve The Daily Gwei’e ev sahipliği icra eden Anthony Sassano da Buterin ile aynı fikirdeydi. Sassano, ayı piyasasından uzaklaşmak, piyasayı seyretmek, öğrenmek ve teknolojiye yönelmek için muhteşem bir süre bulunduğunu belirtti. 

Ethereum, 15 Eylül tarihinde oldukça beklenen Merge güncellemesi olan Proof-of-Work (İş Kanıtı) mekanizmasından Proof-of-Stake (Hisse Kanıtı) mekanizmasına geçiş yaparak, yatırımcılara odaklanacak pek oldukça araç-gereç vermişti.  

Buterin daha sonrasında Ethereum’un teknik yol haritasına, sıkıdüzen direncini ve Ethereum ağının merkeziyetsizliğini iyileştirmeyi amaçlayan yeni bir kilometre taşı kategorisi ekledi. 

Buterin, so paylaşmış olduğu Twitter gönderisinde “mevcut piyasada teknolojiye odaklanmak, fiyatlara odaklanmaktan daha pozitif etkisinde bırakır yaratacaktır” ifadelerini kullandı. 

İlginizi çekebilir: Vitalik Buterin’den FTX çöküşüne dair izahat 

Buterin, geçtiğimiz kasım ayında Bloomberg ile gerçekleştirdiği bir röportajda, FTX skandalının arkasından endüstride çıkarılacak pek oldukça ders bulunduğunu söylemişti. 

Bununla beraber Buterin, FTX’te meydana gelen çöküşü tam olarak bir facia olarak değerlendirdi, sadece bunun teknolojiden değil insanlardan kaynaklandığını belirtti. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası