Vladimir Putin’den bağımsız ve blokzincir tabanlı yerleşim ağı çağrısı

Rusya Başkanı Vladimir Putin, 24 Kasım tarihinde Moskova’da meydana gelen Internasyonal AI Journey Konferansı’nda internasyonal küresel ödeme sistemlerinin tekelini eleştirdi. Putin, bağımsız ve blokzincir tabanlı bir yerleşim ağı çağrısında bulunmuş oldu. 

Putin, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank tarafınca düzenlenen organizasyonda mevzuya ilişkin şu açıklamalarda bulunmuş oldu:  

“Dijital para ve blokzincir teknolojisi, kullanıcıları için fazlaca daha uygun, güvenli ve en önemlisi bankalara yada üçüncü ülkelerin müdahalesine bağlı olmadan yeni bir internasyonal yerleşim sistemi oluşturmak için kullanılabilir. Bu şekilde bir şeyin yaratılabileceğinden ve geliştirilebileceğinden inanırım zira tekellerin kendileri de dahil olmak suretiyle tüm taraflara zarar veren emrinden kimse hoşlanmaz.” 

Putin, ek olarak Rusya ve Ukrayna arasındaki cenk yüzünden Batı ile arasındaki gerilmiş ilişkiler sebebiyle küresel ödemelerin ve ulusların risk altında bulunduğunu belirtti. Rusya Başkanı, Batı ülkeleri tarafınca uygulanan yaptırımları yasadışı engellemeler olarak nitelendirdi.  

Vladimir Putin, “Internasyonal ödemelerdeki mevcut sistem pahalı, karşılıklı hesaplar sistemi ve düzenlemesi zor ve finans grupları tarafınca denetim ediliyor” ifadelerini kullandı. 

Öte taraftan geçtiğimiz günlerde Rusya’nın mahalli medyası, milletvekillerin kripto para düzenlemelerine ilişkin yasa mevzusunda değişimler üstüne çalışmış oldukları bildirdi. Medyada çıkan haberlere nazaran, Rusya Hükümeti, ulusal kripto para borsası başlatmaya hazırlanıyor. 

Son zamanlarda medyayı meşgul eden bir öteki gelişme ise 17 Kasım’da parlamentonun alt meclisi olan Rusya Devlet Duması’na kripto para madenciliğini ve çıkarılan kripto para biriminin satışını yasallaştıran bir yasa tasarısı sunulması oldu. 

Cointelegraph tarafınca bildirildiği suretiyle Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoly Aksakov, kripto madenciliğini kapsayan yasa tasarısının yürürlüğe geçmesinin bu alana yasallaştıracağını belirtmişti. Aksakov, ek olarak dijital para birimlerinin çıkarılmasına ve dolaşımına ilişkin mevzularda kolluk teşkilatının oluşturulmasına imkân tanıyacağını kaydetmişti. Son olarak kripto paralar, şu anda Rusya’da bulunan yerleşimler için kullanılabilir durumda değildir. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası