Wikipedia Editörleri Neden Kripto Bağışları Konusunda Çok Meraklı Değil?

0


Wikipedia yöneticisi tarafınca meydana getirilen bir teklif, Wikimedia Vakfı’nın kripto para birimi bağışları almak isteyip istemediğini bilmek için bir oylamayı seçti.

Yanıt yankılanan bir hayırdı. Söz mevzusu öneriyle ilgili bu hususi münakaşa Ocak ayından bu yana devam ediyor ve oylama ortalama 400 katılımcıyla sonuçlandı.

Ortak çekişme noktası çevresel kaygılardı, kullananların %71’inden fazlası Ocak-Nisan 2022 içinde meydana getirilen oylamaya katıldı.

Vakıf, son olarak mali yılda 130.000 dolar değerinde kripto bağışı almıştı. Bu, önceki yıl 150 milyon dolar olan vakfın gelirinin ortalama %0,1’inden daha azını oluşturuyordu.

Wikipedia Vakfı Kriptoyu Asla Onaylamak İstiyor

Kripto para birimini herhangi bir halde yada şekilde desteklemek istememenin çatışma noktası, para biriminin sürdürülemez olduğu argümanı çevresinde çevrilidir. Sürdürülebilir olmayan problem çevresel kaygılardan meydana gelmektedir ve aynısını benimsemek kuruluşun itibarına zarar verecektir.

Kripto para birimleri, yalnızca perakende yatırımcılar içinde popülerlik kazanan son aşama riskli yatırımlardır, diye yazdı Wikipedia kullanıcısı ve teklifin aslolan yazarı olan GorillaWarfare, Wikipedian ek olarak, bunların kullanımını bu şekilde onaylamamız icap ettiğini düşünmüyorum.

Wikipedia Vakfı şu anda kripto para birimlerinde, şu demek oluyor ki Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum’da bağışları kabul etmektedir. Alternatif para birimini kabul etme sonucu 2014 senesinde alındı. Sadece kripto, şu anda en minik bağış ve ödeme kanalına haiz.

Alternatif ödemeleri kabul etmeye başlama sonucu, sonrasında aynı mevzuda kılavuz gösteren ABD İç Gelir Servisi’ne denk geldi.

Vikipedi uzmanı ve kripto para karşıtı bir aktivist olan GorillaWarfare, teklifinde “Bitcoin ve Ethereum en oldukca kullanılan iki kripto para birimidir ve her ikisi de çok önemli oranda enerji kullanarak iş kanıtıdır” dedi. alternatif para biriminin sürdürülemezliğini vurgulayarak.

Birçok kullanıcı, Bitcoin’in işlemler esnasında değil, yalnızca madencilik esnasında enerji yoğun olduğu mantığını öne sürerek kripto para biriminin hala bağış olarak kabul edilmesi için savaşım etti. Kullananların bir çok, Wikipedia’nın ilk etapta kripto paraları kabul etmeye başlamaması icap ettiğini söylemiş oldu, hatta bazıları bu hamleyi “Ponzi Şeması” olarak adlandırdı.

Tavsiye edilen Okuma | Belarus Merkezli Kripto Borsası, Ukrayna’nın İşgali Üstüne Ruslar İçin Faaliyetlerini Durdurdu

Peki Kripto Sürdürülebilirlik Açısından Nerede Duruyor?

Kripto para birimi sürdürülemez, bununla ilgili iki yol yok, sadece zaman içinde kripto para birimleri sürdürülebilirliğe geçiş halletmeye çalıştı. Karbon ayak izi endişesi, karbon emisyonları küresel ısınmaya yol açmış olduğu için her şeyin başlangıcında geliyor, sadece Bitcoin son zamanlarda daha yeşil bir yaklaşıma sıçradı.

Kısa sürede Tesla, Block, Bitcoin ve blockchain altyapı şirketi Blockstream tarafınca desteklenen Bitcoin madenciliği için güneş enerjisine döndü.

Aynısı firmalar tarafınca meydana getirilen oldukça devrim durumunda bir hamle, bu bununla birlikte Bitcoin madenciliğinin sıfır karbon yürüyerek güç altyapısını başarıyla finanse edebileceği anlamına geliyor. Bu sonrasında %100 yenilenebilir Bitcoin madenciliğine geçebilir, bu yüzden bu gelişme kesinlikle bir başlangıç.

Cardano ve Nano şeklinde öteki birçok kripto para birimi oldukca daha azca elektriğe güveniyor. Stellar ve Algorand, birkaç isim vermek için karbon etkisiz kripto para birimleridir.

Bu, Wikipedia şeklinde kuruluşların daha yeşil bir odakla faaliyette olan kriptolar vasıtasıyla ödemeleri kabul etmeye başlayabileceğine dair yeni bir anlatıya çağrı ediyor.

Kripto para birimlerini tamamen ortadan kaldırmak lüzumlu değildir, daha yeni ve yeşil alternatifleri kabul etmek yalnızca kuruluşların çevreye zarar vermeden daha çok bağış almasına destek olacaktır. Vakit ve kriptoya verilen adil bir şansla, işler yavaş yavaş aramaya başlayabilir.

Tavsiye edilen Okuma | CoinSwitch Kuber ve WazirX INR Para Yatırmalarını Geçici Olarak Engelledi

Algorand, dört saatlik grafikte aşağı yönlü fiyat hareketinde. Fotoğraf Deposu: TradingView’de ALGO/USD

Cevap bırakın

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası