“Yanılmışım, kaldıraç 5 milyar değil 13 milyar dolardı”

(*13*)(*13*)

FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried, borsanın çökmeden önceki kaldıraçları hakkında yanıldığını söylemiş oldu. SBF, kaldıracın 5 milyar dolar değil ortalama 13 milyar dolar bulunduğunu belirtti. 

Bankman-Fried, 16 Kasım’da paylaşmış olduğu bir Twitter gönderi dizisinde FTX’in kaldıracının ortalama 5 milyar dolara yükseldiğini, kıymeti ve hem de risk potansiyeli olan 20 milyar dolarlık varlıklarla desteklendiğini belirtti. Firmanın eski CEO’suna nazaran, varlık çıkışı ve kripto piyasası çöküşü, tüketici varlıklarının yüzde 25’inin, doğrusu günlük ortalama 4 milyar doların çekilmesine niçin oldu. 

Bankman-Fried, “Yanılmışım. Kaldıraç, 5 milyar dolar değildi, 13 milyar dolardı. 13 milyar dolarlık kaldıraç, bankaların varlık çıkışı varlık tutarındaki toplam çöküş, hepsi aynı anda meydana geldi. Bu sebeple bu kaldıraç istenmiyor.”

FTX’te meydana gelen çöküşün peşinden Bahamalar, ABD ve Türkiye’deki düzenleyiciler borsa için soruşturma başlattı. Ek olarak, yetkililerin Bankman-Fried’ın sorgulanmak suretiyle Bahamalar’dan ABD’ye iade edilmesini tartıştıkları bildirildi. Rapor edilen bu iadenin, Meclis Mali Hizmetler Komitesi’ndeki milletvekillerinin mevzuya ilişkin aralık ayında yapmış olduğu bir duruşmada SBF’den “haber almayı [beklediklerini]” söylemeleriyle ilgili olup olmadığı belli değil. 

FTX Group, 11 Kasım’da 11’inci Madde kapsamında batkı başvurusunda bulunmuş oldu. Söz mevzusu batkı başvurusu, FTX Trading, FTX US ve Alameda Research dahil olmak suretiyle 130’dan fazla şirketi kapsıyor. İflas mahkemesindeki sonradan ortaya çıkan başvurulara nazaran, borsanın 1 milyondan fazla alacaklıya karşı görevli olabileceği düşünülüyor. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası