Yıllarca süren şüphe ve endişelerden sonra nihayet Bitcoin’in parlama zamanı geldi.

0


Altın, binlerce senedir bir kıymet deposu olarak hizmet etti. Bundan dolayı yatırımcılar, çoğu zaman jeopolitik gerilimlerin niçin olduğu durgunlukların ve enflasyonun etkilerine karşı bir riskten korunma aracı olarak yaygın olarak kullandılar. COVID-19 salgını ve daha kısa sürede Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri kriz şeklinde son vakalar ışığında, birçok yatırımcı riskten korunma seçeneği olarak altın ve öteki kıymetli metallere alternatifler aradı. Dijitalleşen bir çağa yaklaşırken, altının alternatiflerinin gelecekle başa çıkmak için donanımlı olması bir ön koşuldur. Altının egemenliğine meydan okuyacak bir rakip arayışında, Bitcoin (BTC) en parlak olanı oldu.

Altın fiyatlarındaki bir artış, çoğu zaman geleneksel hisse senedi piyasalarında bir kaygı göstergesidir ve yatırımcılar arasındaki mevcut düşünce birliği, altının şu anda aşırı satın alındığı yönündedir. Yatırımcılar Rusya-Ukrayna ihtilafının jeopolitik ve ekonomik neticelerini tartarken altın tutarları 2.000 dolara ulaştı.

Aynı dönemde Bitcoin ve öteki kripto para birimleri ana para finansmanını artırdı. Araştırma şirketi Fundstrat, risk sermayesi alıcılarının Şubat 2022’nin son üç haftasında kripto alanına ortalama 4 milyar dolar yatırım yaptığını söylemiş oldu. Mart 2022’nin ilk haftasında kripto alanındaki yeni şirketlere 400 milyon dolar daha akıtıldı. küresel yatırımcılar, Rusya-Ukrayna çatışmasının sonuçlarına dayanabileceğine inandıkları bir alana daha çok maruz kalmak istiyorlar.

İlişkili: Kriptonun iki ucu keskin kılıcıyla ekonomik savaşla savaşım

Devam eden çatışma, her iki nüfusun da ekonomik olarak acı çektiğini görmüş oldu. Ukrayna’daki askeri hareketlilik, birçok işletmenin kapanmasına niçin oldu ve bu da organik olarak mahalli ekonomiye zarar verdi. Rusya, banka hesaplarında engellemeler, bir çok elektronik ödeme biçimine erişim kaybı ve mahalli para birimlerinin devalüasyonu şeklinde ekonomik yaptırımlara maruz kaldı. Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı sebebiyle, kripto para birimini düzenlemek için hala tek tip internasyonal yasalar yoktur, doğrusu BTC, sahibinin konumundan bağımsız olarak kıymetini korur. Bitcoin bir çok ülkede yasaldır, hatta bazıları bunu yasal ihale olarak duyuru eder.

Bireylerin yerinden edilmesine neden olan krizler, Bitcoin’in gelecek üstünde haiz olabileceği potansiyel etkiyi göstermiştir. Bitcoin, altını taşımak için ihtiyaç duyulan çok büyük oranda çaba gerektirmez. Bir kişinin internasyonal sınırları geçerken Bitcoin’lerini beyan etmesi ve fizyolojik altının taşınmasıyla ilgili müsadere yada hırsızlık riskini alması gerekmez.

Bitcoin’in gerekseme anında potansiyel faydası, geleneksel yatırımcılar için çekiciliğini artırıyor. Bu albeni, kısmen Bitcoin tutarındaki son düşüş yardımıyla arttı. Bitcoin’in öteki kripto para birimlerine gore haiz olduğu mühim bir avantaj, yeterince uzun süredir destek ve tanınırlık kazanması ve hatta bu süre içinde bazı eğilimler göstermesi sebebiyle ana akım farkındalıktır.

İlişkili: Tüm Bitcoin yatırımlarınızı iyi mi kaybedeceğinize dair detaylı bir rehber

Kriz karşısında istikrar

Küresel COVID-19 pandemisi, birçok kişiye Bitcoin’in Ukrayna-Rusya ihtilafından meydana gelen serpintilere dayanabileceğini gösterdi. Pandemi, birçok geleneksel sektör için dünya genelinde bir ekonomik düşüşe yol açtı. Coinbase, Mart 2020’de pandeminin zirvesi esnasında 24 saat süresince borsalarında cüzdanlara 1,4 milyar dolarlık itibari para ve kripto para girişi bulunduğunu bildirdi.

Mart 2020’nin ilk yarısında yatırımcılar, Bitcoin’in kıymetini korumayı başardığını ve geleneksel hisse senedi değerlerinin çevresinde çöktüğünü çabucak fark ettiler. Bu, kripto para birimine dökülen ana para miktarını artırdı ve sonunda Mart 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan ortalama 60.000$’a ulaştı. Bu hususi kriz esnasında Bitcoin’in gösterdiği istikrar, altının geleceğine şüpheyle bakanlar için bir riskten korunma seçeneği olarak çekiciliğini artırdı. canlılık.

Kripto sektöründeki son patlamaya karşın, kripto piyasaları değerlemeler açısından geleneksel piyasa yatırımlarının gölgesinde kalıyor. Bitcoin’in potansiyeline ana akım maruz kalma yöntemiyle, bu boşluğun başlangıçta tahmin edilenden fazlaca daha süratli bir oranda kapatıldığını gördük. Yatırımcılar portföyleri için devamlı en güncel ve uygulanabilir seçenekleri aramışlardır.

Bitcoin’in altına gore haiz olduğu avantajlar ve dijitalleştirilmiş bir geleceğin kesinliği ile birçok yatırımcı portföylerini çeşitlendirmeye çalışıyor ve Bitcoin en iyi seçenek şeklinde görünüyor. Kripto alanına bu artan ana para akışı, sadece taşkın kapıları sonunda açılıp Bitcoin’in yeni altın olarak yerini almasına izin verene kadar devam edebilir.

Bu yazı yatırım tavsiyesi yada tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve tecim hamlesi risk ihtiva eder ve okuyucular bir karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Burada anlatılan görüş, fikir ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve görüşlerini yansıtmak yada temsil etmek zorunda değildir.

Şeraz Ahmed STORM Partners’ın yönetici ortağı ve Crypto Valley Association’ın ortak yönetici direktörüdür. İnovasyon mevzusunda kapsamlı bir anlayışa haiz olan Sheraz Ahmed, yüzlerce kuruluşa iş hedeflerini ilerletmek için çağdaş uygulamaların uygulanması mevzusunda tavsiyelerde bulunmuş oldu. Küresel blok zinciri ekosisteminde büyümeyi, işbirliğini ve bütünlüğü yönlendirir.